Несогласување со братот или сестрата

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Кога станува збор за наследство, најчесто машкото го добива, што не е фер. Зависи за какво наследство станува збор и за ситуацијата во која се наоѓате. Доколку не станува збор за пари , можете да го продадете наследството и да ги поделите парите. Доколку на некој од вас двајцата во е потребено тоа наследство, да речеме на брат ти, тогаш може да ти даде пари (на некој начин да го исплати) и да биде само негово. Се зависи и колку го посакуваш тоа наследство, дали вреди да се бориш/караш со сопствениот брат за тоа.
Иначе, многу нормално дека се случува да не се согласуваме со брат ми. Повеќе порано кога сме биле деца за некои банални работи.
 
  • Like
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
Не ни дојдило времето да делиме наследство ама кога ке дојде би му го дала цело затоа што заслужува, а ретко се караме ептен за некоја ситница и секогаш јас сум таа што се лути, секогаш е тука замене и му должам многу. Тој ми е пријател даден од природата :)
 
  • Like
Реакции: 4FUN and TIGERWOMAN31SK

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
па еве моментално се рвамо сс њега, земаја некој мокар пешкир и вика ми почувствуј га мирис на мое оружје и ме пердаши сс њега и рика како говедо
 
  • Like
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
па еве моментално се рвамо сс њега, земаја некој мокар пешкир и вика ми почувствуј га мирис на мое оружје и ме пердаши сс њега и рика како говедо
Тоа се само моменти на кои во иднина ке смеете, верувај има полоши случаи :)
 
  • Like
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Тоа се само моменти на кои во иднина ке смеете, верувај има полоши случаи :)
па знам дека има, пред некој дн сс едно гурање га бутна од столицу главу ке му гу сршеше кт удари на земљу
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
Незнам, неам ни брата ни сестру...
Имам едни ујковци, у маџари живив, у ист плац, само преграден и има сигурно едно 20 године како се влечкав по судови за 1 квадрат земјиште...
 
  • Like
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Незнам, неам ни брата ни сестру...
Имам едни ујковци, у маџари живив, у ист плац, само преграден и има сигурно едно 20 године како се влечкав по судови за 1 квадрат земјиште...
e ќути друже кт ке виду некои да се карав за 2 метра ограду или 2 квадрата земју и тој некоја неваљашна, живот ми се скрати за 1 дн
 
  • Like
Реакции: TIGERWOMAN31SK

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Јас со сестра ми се расправам многу за облека..ама чат-пат. Секогаш една ќе попушти. Не сум била во ситуација да се карам со неа ептен и да не правам муабет со денови. Карај се-мириј се секогаш правиме.
Ем така не` воспитале, ем таков карактер имаме.
Како помали се расправавме за компјутерот ама после секоја си доби свој и повеќе не се каравме.
btw. дедо ми е скаран со брат му ради куќата...Сакал да му ја земе цела и одеа по судови ова она, ама кога се замешаа од брат му децата се замешаа и татко ми и стрико ми, па така тој изгуби се и дури им плати. Многу е алчен човек, само за себе си гледа. Пијаница плус.. Проклетилок. Во двор кај баба ми јајца порано им фрлале за да чисти таа, жена со 3 мали дечиња. Баба ми оттогаш нема муабет со нив, а дедо ми од скоро.
Татко ми, стрко ми и тетка ми не прават муабет со нив пошто пијаницата зборувал да не му одиме на свадба кај ќерката и тогаш плус се скараа.
И од страна на мајка ми, со една прва братучетка нејзина се нешто потскарани ради некои имоти во Преспа. Ама пак ние „победивме“ и зеде дедо ми плацови и си ги подели на мајка ми и сестра и`. Па сега тие лути се.
Сепак јас не се замарам многу, со сите роднини едно ЗДРАВО имам, со најблиските си се имам и ај чао :D

Иначе како се се реши-никако. Ако се разбрани луѓето ќе си седнат со фин муабет, ако не-нека трчаат по судови. Татко ми и стрико ми се премногу сложни и никогаш не се искарале, за се` си помагаат и се` си делат..на татко ми му дадоја стан, а на стрико ми место за да направи куќа и никој не се лутеше-зошто тој добил повеќе од нас :) Сеедно ни беше