Несогласување со братот или сестрата

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
699
93
да се одбегнувате,да не комуницирате освен едно здраво,да го чекате моментот на наследство со цел кој повеке ке добие.Како да се реши таквата ситуација?
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

4FUN

Староседелец
3 март 2012
894
1,988
1,093
многу ретко, и кога имало денови кога сме биле скарани ... таквиот однос не траел повеќе од еден ден , следниот ден повторно се си било како ништо да не било вчера ... таков ни е карактерот и домашната култура !

пред скоро еден месец имавме и ние некое семејно наследство да поделиме, и двајцата се договоривме и одлучивме да се откажеме од истото и да го одстапиме на другите братучеди - значи не сме ненаситни, знаеме кога треба да има компромис а кога не треба ...
кога ке дојде време да го поделиме останатово наследство, верувам ке биде рамноправно, или на тој што има потреба од повеќе - тој нека земе и поголем дел ... ако треба се би остапил за неа, верувам дека и она истото за мене би го направила ... сепак сме брат и сестра - заедно сме едно !!!

пријателите, другарите, доживотните сопатници ние си ги бираме, братот/сестра од бога ни се дадени и мора да ги сакаме и почитуваме повеке од самите себеси - дека тие се единствените личности во нашите животи (секако и родителите) кои секогаш од срце ни посакувале се најдобро без никаква корист !!!
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
699
93
кај тебе е се во ред меѓутоа има ситуации како горе што наведов,и незнам како да се реши.не е до домашната култура туку до карактерот
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,054
1,576
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
да се одбегнувате,да не комуницирате освен едно здраво,да го чекате моментот на наследство со цел кој повеке ке добие.Како да се реши таквата ситуација?
Ах таа алчност. Срамота!
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Па сум имал такви ситуации али ко помали кога сме биле. Сега веќе не.
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
894
1,988
1,093
кај тебе е се во ред меѓутоа има ситуации како горе што наведов,и незнам како да се реши.не е до домашната култура туку до карактерот
не би рекол ... нас уште од мали не учеа се да делиме и да се почитуваме без оглед на се ...

во твојата ситуација претпоставувам, твојот брат / сестра е под влијание на својот маж/својата жена - значи повеќе му значи некој што "вчера" го запознал, од колку некој со кој цел живот бил заедно !!!
јас да сум на твое место , се би му/и оставил, ако парите повеке му/и значат од својата родена сестра - тогаш тој/таа не вреди да се почитува воопшто ...

совет
баци то џубре напоље (bandit)
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
699
93
зборам за возрасни луѓе од 40 години.изгледа возраста не вреди многу
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,007
3,215
1,143
Јас ко мала со брат ми се карав за телевизорот.
Тој сакаше да гледа вести или фудбал (тогаш јас не гледав мн фудбал) а јас сакав да гледам шпански серии....
Лелеееееее какво трескање на вратите имало.
Се случувало да не зборуваме со месеци заради тоа |-(
 
  • Like
Реакции: TIGERWOMAN31SK

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
699
93
не би рекол ... нас уште од мали не учеа се да делиме и да се почитуваме без оглед на се ...

во твојата ситуација претпоставувам, твојот брат / сестра е под влијание на својот маж/својата жена - значи повеќе му значи некој што "вчера" го запознал, од колку некој со кој цел живот бил заедно !!!
јас да сум на твое место , се би му/и оставил, ако парите повеке му/и значат од својата родена сестра - тогаш тој/таа не вреди да се почитува воопшто ...

совет
баци то џубре напоље (bandit)
не би оставила така,борбена сум