1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Луѓе без пријатели

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 15 март 2012.

 1. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  јас си кажав еден ред интереси така да не ми се праи многу
   
 2. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Па за тоа треба да му се замери?
  Па фати си и ти,или ти кога ке си фатиш таа ке седи дома а ти ке правиш кејф на другарот.
  Од никогаш не ми биле јасни овие забелешки...јас ако сум добар пријател кога моја другарка би фатила дечко и би постапувала така нема да и замерам.
  Па зошто го фатила тој дечко,зарем да очекувам пак исто толка период да поминува со мене како претходно.
  Па кога ке го фати дечкото денот не и станува 36 саати па за да она има исто време за мене :) ова деца кога бевме да го мислевме вака ај,ама на зрели години. (think)
  Во овој случај Мортидо дали е млад или не,дефинитивно позрело размислување има изнесено,барем така мојот ум вели (nod)
   
 3. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  абе има пријатели што не сме се виделе со години бајаги, така да сепак држи она мојата теза
  25 години и 29 има разлика кога ќе дојдеш ќе видеш
  колку ќе си позрел од сега :)
  а тоа за недостигањето да и јас се слагам и мене не ми недостигаат али поентата ми беше дека го нема оној интензитет и жар како дружењењто во средношколските денови
   
 4. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  епа го нема тој жар дека сега сме позрели, нели? го немаме веќе тој адолесцентски памет. и тоа е сасвим нормална ствар.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  И одма мнозниството станаа психолози и увидоа дека таквите луѓе се со нарушено психичко здравје , несоцијални не ова не она..... Колку плитко.. Книгата не се осудува според корицата... Од кај би знаеле дали тој/таа не се дружи поради тоа што не сакаат ??? Многу злоба во луѓето, многу!
   
  На Artist, HAZARDER, Хоуп* и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. Viktor k

  Viktor k Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  818
  Допаѓања:
  535
  Изместен е светов бре коа рече еден професор демек факултетот е најубавото место за создавање на пријателства јас му возвратив со следново : Вистинските пријатели ќе си ги видиш после факултетот коа нема да ти ѕвонат за тестови , што е скратено , како се решава некоја задача или слично! Далеку од тоа дека на факултет ќе стекнеш пријатели прво веќе скоро сите си имат свои кругови кои тешко се пробиват нели на некого од нив мора да си им трн во око сеедно поради што и да е! Професотот ме погледна чудно и ми рече дека грешам , но се докажа спротивното ете ќе дипломирам им се јавив јас на некој со ете што сум имал подобар контакт но што ете нив никаде ги нема пак значи едноставно неможе секогаш само еден да попушта , а другиот да се дига во воздух и ти да си секогаш тука за нив, а коа тебе ти треба нешто никој да нема. Можеби е доцна за тоа но вртам страна колку ме ценат толку и ќе ги ценам и онака негледам дека постои некој кој и на 00,00 би дошол ако ми треба.
   
 7. freak

  freak Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  190
  Допаѓања:
  120
  Никогаш не би можела да ги разберам тие луѓе (worried)
  Можеби затоа што јас не можам да опстојам без пријатели, едноставно не можам нормално да функционирам без пријателска прегратка, па кафе, па зафрканции......... :cool:
   
 8. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Добро јас немам пријатели па што..
  Имам познаници за кафе, за муабет, за искачање.. Ама пријател ни еден. Пријателството за мене е света работа, сакам чиста-сродна душа за пријател. Сум грешела многу пати, сум избирала погрешни луѓе и се тоа ме научи дека не е битно колку луѓе имаш околу тебе, подобро да си сам него во друштво на лицемери и завидливи луѓе.
  Во едно пријателство многу давам и многу барам. Давам се, себеси, вистинската јас и моите чувства.. Ме злоупотребиле многу пати и сега за сега ми е најдобро сама.
  И тоа не ме издвојува од масата, немам не зошто не можам, него зошто не сакам!
   
  На Artist и JaMi им се допаѓа ова.
 9. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Достоевски има доста добра препорака за оние кои се жалат од своите пријатели.
  Крај краева,треба да сфатиме дека никој неможе со ништо да не повреди доколку ние самите некому не му го дозволиме тоа.
  Никој не е виновен доколку нашите очекувања не бидат исполнети.
  [​IMG]
   
  На Luckky, existence и JaMi им се допаѓа ова.
 10. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Јас верувам во вистинско пријателство.Е сеа, или сум премногу наивна или сум имала среќа.Не дека имам милион вистински пријатели, напротив имам само еден,сите други ги гледам како другари за излегување,за чет муабети ти реков ми рече,за друштво...
  Незнам дали би можела да се замислам сама без пријатели.Секогаш имам потреба од нив и секогаш ќе имам.Имам страв од самотија,и можеби затоа така се чувствувам на оваа тема.Мојот вистински пријател го гледам како моја сродна душа,моја подршка,мое рамо за плачење итн.
  Не ги осудувам луѓето без пријатели,уствари јас не верувам дека постојат такви.Сите си имаме барем една другарка/другар со кој/а комуцираме, се дружиме.Дури и да не сум во право на крај краева секој си го избира својот начин на живот...
   
  На Aquarius му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: