1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Луѓе без пријатели

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 15 март 2012.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  A мене не ми е јасно зошто ако некој не го разбирате веднаш го осудувате дека е пореметен или не знам што? Сигурно има причина зошто некој не сака никакво друштво и не мора веднаш да му делите дијагнози. Сум сретнал луѓе кои немале пријатели или ги имале многу малку и баш тие луѓе ми оставиле подобар впечаток од некои „мудреци“. Барем мене нивната рационализација ми е многу поинтересна отколку на некоја секојдневна личност.
   
  На Artist, Ditto+Maker, CofD и уште 10 други им се допаѓа ова.
 2. Elizabeth Bathory

  Elizabeth Bathory Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  405
  Познавам такви луѓе и нормални се вака како што ги гледам а можеби така се прават дека се ок а одвнатре скапуваат и се осамени |-(
   
  На LMFAO му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  луѓе без пријатели не постојат,постојат само луѓе без вистински пријатели :)
   
  На melpomena, TIGERWOMAN31SK и WomanInRed им се допаѓа ова.
 4. Coelho

  Coelho Староседелец

  Зачленет на:
  2 април 2012
  Мислења:
  286
  Допаѓања:
  493
  Не сум налетал на луѓе без воопшто пријатели. Впрочем се сомневам дека има луѓе кои немаат ни еден пријател, но и да има - сигурно има некоја причина за тоа.

  Можеби личноста не сака да биде постојано околу луѓе, но можеби луѓе не сакаат да бидат околу некоја личност. Знаете.. Луѓето се добри за многу работи без да се трудат и без да вежбаат, и една од тие работи е осудувањето на други. Зошто, како, до/од кога, поради кој се такви? Па доколку не им се допадне корицата на книгата - не се ни трудат да погледнат повторно.

  Да, во ред, има луѓе кои преферираат да бидат сами поголем дел од времето. Можеби имаат некој проблем, поминуваат низ нешто или им треба малку "me time". Немора да значи дека се осамени, тажни и дека липаат во својот дом - кој патем е растурен и мириса лошо бидејќи никој не им дошол на гости - што е генералното мислење на луѓето, а и мислење претставено на филмови. Влијание си е влијание.

  Само да не ги заборавиме и тие кои живеат за некого да го натажат и осудат. Да му ја спуштат самодовербата на најниско ниво, да дојде до тоа самите тие да имаат лошо мислење за себе. Мислите лесно им е на нив да излезат и да социјализираат со некого?

  Не се секогаш луѓето без пријатели осамени по свој избор, и не секогаш мора да има нешто со нив што не е во ред. Понекогаш се и резултат од полошиот вид на луѓе.
   
 5. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Зарем постојат и такви луге?Не верувам.
   
  На LMFAO му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Јована

  Јована Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 април 2012
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  311
  Како не им е досадно:^)бес приатели
   
 7. Lady*

  Lady* Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2012
  Мислења:
  1,965
  Допаѓања:
  6,161
  Нема врска..познавам такви личности, значи едноставно сака да е сам и според него порационално да го искористи времето СДК не мора да се психички пореметени:)
   
 8. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Хах ја имав таа несреќа да ми се погодуваат се вакви.. :/;(
   
  На 048 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Redhead

  Redhead Bookworm

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  1,060
  Допаѓања:
  2,039
  На сите ни се погодувале такви пријатели. Нема човек што немал барем еден таков "пријател".


  Потполно се согласувам.(nod)
  Има луѓе што имаат помал број на пријатели, ама па може тие се вистинските пријатели.
  Да не се повторувам со сите, дефинитивно е поважен квалитетот.
   
  На Ludaca и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 10. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  СУМ ИМАЛА ПРИЈАТЕЛИ НО МЕ НАПУШТИЛЕ ПОСЛЕДНИВЕ 3 ГОДИНИ ЕТЕ САМА СУМ,НЕЗНАМ ЗОШТО Е ЧУДНО.КОГА СИТЕ СЕ КОЈ ОД КОЈ ИДИОТИ ЛУЃЕТО.НЕКОГАШ САМ НА СЕБЕ СИ Е ЧОВЕК НАЈГОЛЕМ ДРУГАР ЗА ЖАЛ.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: