Како да ослабам ефикасно?

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Само со здрава исхрана и вежбање може се да се реши.Какви диети,какви апчиња.Прво направете крвна слика и одете кај нутриционист,најдобро тој ќе ви препорача најдобар режим.
 

Salina

Нов член
17 март 2015
3
2
1
39
Од неколку години имам проблем со прекумерната тежина, и не можам да најдам решение на проблемот. Во речиси слушнав за производ за отслбване reductan. Има ли некој информации за него. Благодарам.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Абе луѓе ве читам овде оволку требало да јаде оноа требало да јаде. Си има луѓе нутриционисти кои првично според нејзината крвна слика ќе предодредат што и како да внесува. Arkantos твоето може но и не мора да функционира. Лебот и компирот се скроб = шеќери, кои се разглабаат на пониски шеќерти (гликоза) која е потребна во крвта. Додека мастите се разложуваат во шеќери, па шеќерите во прости шеќери за да сето тоа оди во крвта.
Кој има подолг пат? Лепчето или плескавицата?

Нутриционистите вака делуваат: одиш кај нив со првична крвна слика (шеќер, масти, еритроцити итн.), и имаш еден т.н. тежок ден на детоксикација каде цел ден се сведува на течна храна и овошје. Под течна, мислам на супи (повртна коцка) и овошје што не е банана или сушено. И после тоа почнуваш една недела со режимот (кој е строг по пропис но не и по количина) и после таа недела правиш пак крвна слика. Ако резултатите се променети според некоја калкулација на липидите што ги има самото тело и ги топи, тогаш се оди понатака со истото. И со тек на време се менува помалку тук таму режимот, но останува по тој терк. Мојот не дозволуваше никакви состојки од жито, значи леб не видов 5 месеци, но затоа имав компир понекогаш. Поентата е истотака до комбинациите кои се дозволени и ги трпи телото а кои не. Секогаш скроб со масти се убитачна комбинацијја додека фибер состојки (грав/леќа/грашок) се добри со месо. Ерго може вака аматерски да си прочиташ кое со што да комбинираш, но знај нема многу вајде пошо самата ти не можеш да предодредиш според крвната слика освен ако не си стручно обучена за тоа. И пред се`, потребна е огромна воља. И не само тогаш кога ќе бидеш под режим, туку и отпосле кога ќе одржуваш линија. Затоа што после тоа ако веднаш се прешалташ на старо, доаѓаш до јојо ефект чак што више стравуваш од пореметување и нагло покачување на маса.
Тоа со крвната слика нема никаква врска. Земи ги животните за пример и тие имаат крвни групи, но се знае како се храни секоја крава, како се хранат мачките, како волкот, како зајакот... Така е и со нас луѓето, ако се храниме со вистинската храна и најважното од се - ако јадеме само кога сме гладни, тогаш ке нема никаков проблем ниту со тежината, ниту со здравјето.
 

TheCat

Староседелец
22 февруари 2012
193
381
663
Браво на сите кои ослабеле јас сум крупничка само во бутките не многу ама ми смета. Диети имам користено со списоци и никаков ефект и имам користено таблети божемски на природна база ветер во магла никаков ефект никој да не ве лаже.Секој треба сам да си ја одреди диетата да виде што му смета а тоа со медицински диети се закачуват многу болести вујко ми е доктор и ми кажува за таквите случаеви.Кога престанав да одбегавам да јадам леб и газирани сокови и го намалив благото имам ефект ама многу влијае и ако си на нервна база ако си нервозен и под стрес. А тоа да јадам по пет пати на ден нема шанси јас од двај јадам два пати и тоа од сабајле и кога си доаѓам дома и тоа ретко се случува зошто не јадам се.Читав дека не чинело и многу вода да пиеш имам стигнато и до 6л на ден а стандарт пиев по 4л сакале верувале сакале не бев по свежа, лицето ми беше свежо немав потреба од пудра. Затоа сами треба да си одредиме што ни смета за да нема последици .Кога ја користев диетата од нутрицинис напраив крвна слика холестеролот ми беше во таван качен ме зафркаваше вујко ми ми вика не јади сланина, а другарка ми си доби хормонско пореметувајне тоа е
Пробај на сабајле да внесуваш витамини (што ги имаш претежно во овошјето), протеини (на пример јајца, јогурт или млеко), јаглехидрати (овесни снегулки) и масти (пример јаткасти овошја или маслиново масло). За ручек да јадеш се што јадат и другите, нормално колку ти е доволно и за вечера да јадеш само салати, односно само зеленчук. Доколку во текот на денот осетиш глад, немој да јадеш благо или да пиеш газиран сок, туку исцеди свеж сок од комбинација на зеленчук и овошје (има разни рецепти на интернет) и секако пред да земеш нешто да јадеш испиј една чаша вода. Гледај да внесуваш минимум 2л течност во организмот секој ден. Вежбај редовно, со вежби кои ти го зацврстуваат критичниот дел нозете и задникот. Верувај ми резултати ќе има, но мора да се придржуваш и до исхраната и до вежбањето. Најголема грешка што ја правиме е кога држиме диета, а тоа не го комбинираме со вежби, некои успеваат да ослабат само преку исхраната, некои само преку вежби, но најдобар резултат ќе постигнеш кога ги комбинираш и двете.
 

TheCat

Староседелец
22 февруари 2012
193
381
663
Од неколку години имам проблем со прекумерната тежина, и не можам да најдам решение на проблемот. Во речиси слушнав за производ за отслбване reductan. Има ли некој информации за него. Благодарам.
Братучед ми ослабе 50 кг за 9 месеци со Протекан диета и со вежбање нормално
Братучедка ми ослабе 30 кг за 4 месеци исто со таа диета и со вежбање
Знам дека диетата е многу скапа, ти го кажав ова доколку имаш можност да ја испробаш затоа што навистина е ефикасна
А, за овој производ прв пат слушам
 

veria

Истакнат Член
22 мај 2013
6
1
103
38
Од многу години имам проблем со прекумерната тежина. Се обидувам да најдам решение но без успех. Слушнав за производ за слабеење липовон. Има ли некои информации за него?
Што е твоето мислење за липовон. Имаш ли намера да го користите?
 

ivanana

Староседелец
15 мај 2013
15
1
603
43
Јас мислам дека производот е добар. Да! Имам намера да го користи!
 

veria

Истакнат Член
22 мај 2013
6
1
103
38
Користи ли липовон? Колку килограми изгуби ти и за колку време?
 

Auditore

Староседелец
4 мај 2012
284
272
663
Wherever you want me to be
50kg za 9 месеци и 30кг за 4 месеци, колку само не е здраво такво слабеење али океј, како на пазар, ајмо 5 пара за 100 динара.