1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали сте задоволни од нашето здравство?

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Marick14, 7 август 2012.

 1. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Од кого здравството добило пофалба? :eek:
  На клинички во Скопје во еден оддел имаа ставено стари душеци со флеки од урина и крв по ходниците, дали да се сушат или планираа да ги сменат е мистерија.:facepalm2
  Или пак не сум доволно упатен во пастирско-домољубната концептуална уметност, можеби пронашле измочана флека која дискретно постсетува на профилот на Амебинта седми.

  Сепак, треба dasija sakame drzaaata, тоа е почетокот на мудроста.
   
  На Y1K991, malo и existence им се допаѓа ова.
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Колку веродостојни се тие информации исто колку и сумата на (народни) пари што типот ја добил за да искуца една „признаница“.
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  На линкот пишува дека сме на 40 место, 16 не можеме ни на сон да сме. Дури јас не ни верувам на информациите од линкот дека нас не треба ни да не има на листата од што сме за никаде, во Африканскине земји е подобро здравството од кај нас.

  Еве ти еден пример.
  2009 мислам беше кога бев еден месец во болница, имав заушки дека тогаш епидемија нели имаше нешто вакцините не биле во ред, не е битно. И сега, додека во секоја нормална земја би ти давале убаво јадење, би пазеле на тоа дали и кога си земал лек, би те посетувале повеќе пати во денот со цел за побрзо да оздравиш, овде тоа го немаше и уште го нема. Јас морав еден месец да јадам храна купена од надвор или донесена од дома, нормално не можеше секој ден да доаѓаат од дома и да ми носат ниту се имало пари да ми купуваат заради тоа јас за тој месец во нашите напредни здравствени установи ослабев цели 7 кила.
  Бидејќи јадењето се состоеше од: За појадок кифла стоена цел век и тврда, можеш комотно шајка да заковаш со кифлата, јогурт со рок кој поминал пред 2 месеци. За ручек, немаше ништо, на пауза се тогаш сите. Вечера некоја супа исто така стоена којзнае колку време. И ти сакаш да кажеш дека ова е за пофалба и дека сме напреднале. Не ме смеј.
  Да не зборувам за тоа што откако излегов од болница, ми требаше долго време да престане да ме боли грбот затоа што еден месец исто како да сум спиел на земја, толку беше тврд душекот. Ако некогаш имаше потреба од сестра, неа никаде ја немаше или ако дојдеше нејзинот одговор беше: "Ајде бе што туку викаш цело време". Професионален однос нема збор.
  Никогаш не пазеа кога дошле на визита и кога ми дале лек и дали воопшто ми дале. На крајот кога излегував им кажав дека со вакви медицински сестри и доктори немаме светла иднина, тие ми се смееја изгледа сакаа да ми кажат дека многу им е гајле за болните, тие битно си лапаат парички.

  Е така да си знаеш, во нормално здравство ќе направат се за да бидеш подобро и ако треба сестрата ќе ти стои пред врата за да ако нешто не ти е добро. Чао мадам.
   
  На Хоуп*, Y1K991, Electra и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  реформите воопшто не се добри, а стручен кадар имаме на претек само не знаеме да го користиме, наградиме и форсираме...
  Истиот тој кадар е доволно добар за една Германија и Шведска, ама не е доволен за нас?!
   
  На Electra, Outrider, Saladin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Пример од 2009 год. Дали си бил сега скоро во некоја здравств.установа?Напиши ако си имал лошо искуство,што не ти се допаднало?

  Овие последни две-три години се запосли медицински кадар како никогаш досега во претходните години,се испраќаат на едукации во многу градови ширум Европа и светот.Секој месец се наградуваат најдобри доктори,се казнуваат и опоменуваат тие што не ги извршувале работ.задачи квалитетно и како што треба.
   
  #45 diva orhideja, 28 јануари 2015
  Последна промена од модератор: 28 јануари 2015
  На corki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  А ти си медицинско лице? Дел си од здравството?
  А од 2009 па наваму...да, сменети се многу работи, ама не на подобро, сигурно не за доброто на граѓанинот/пациентот...
   
 7. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Ќе те замолам за конкретни критики во здравството,а сите измени што беа направени,се прават и ќе се прават,нормално дека е за подобри услови и критериуми,како за пациентите така и за вработените.
   
 8. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  не ми одговори на прашањето...Дали си дел од здравството?
   
  На Y1K991 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  А ти работиш во МВР?Премногу слободно и дрско од тебе а нема врска со темава!
   
 10. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794

Сподели: