1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали сте задоволни од нашето здравство?

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Marick14, 7 август 2012.

1. Viktor k

Viktor k Староседелец

Зачленет на:
    4 мај 2012
    Мислења:
    818
    Допаѓања:
    535
    Воопшто не! Како прво си имаш работа со полуписмени луѓе , а полоши генерации доаѓаат што е поинтересното :) Бев еднаш на компјутерско снимање во државна и ми вели таа таму ти дечко да седиш да одмараш оти готов си кај и да е ќе те лупне инфаркт абе фатив се наклоци коа ми дојдоа резултатите , па ми вика типката само се зафркавав немој ти се тоа озбилно да сваќаш. Доколку фатам што се пројдов низ наше здраство тоа ќе биде незнам траги комедија! Го гкледам министеров и си викам абе што ќе им е нова опрема кога незнат да ја користат жити се? Само строго со нив да се опраат многу пракса треба да има а не да се доведувам во ситуација да објаснувам, како се пренесува туберкулоза :cenzura Секако тука пред се е виновен и образовниот систем ние создаваме кадри со дипломи , а не со знаење нели битно е чиј си и од која партија си , а не колку знаеш епа тоаш буинење нема! И нешто во стил на Македонските народни приказни

На Gemini и TIGERWOMAN31SK им се допаѓа ова.
  2. LadyInPink

LadyInPink Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    1,239
    Допаѓања:
    1,758
    Од државново здравство НЕ!
    Всушност, постои ли некој кај нас кој е задоволен од државното здравство?
    Валјда, само вработените во истото...ради платата, нормално.

3. Angiie

Angiie Истакнат Член

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    506
    Допаѓања:
    641
    Задоволна сум, како не. Ептен сум задоволна. Овие тука нашите свеста ми ја зедоа еден ден. Јас си одам на ехо и таа една смотана ми вели за операција сум била стасана. Имало нешто необјасниво на снимката. Бев во Скопје во не знам која болница, ми прават ехо и ми кажуваат имам бактерија на желудник. Па ми дадоа да пијам некој си комбинации од лекови, за среќа се исчисти.
    Ми имаат препишано грешни лекови за бактерија на мокрача, за грипови и сл. Алергична сум на повеќето лекови и убаво си пишува на книшката што не смеам да примам и некои мутави не го ни гледаат тоа, препишуваат нешто колку да им се тргнам од глава. Со колку се имам скарано така, ауу -.-

Па сеа ти види колку сум задоволна од здравството наше.

4. Шмекси

Шмекси Истакнат Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    1,130
    Допаѓања:
    1,066
    Од многу лоши искуства преферирам ремедика.Праиш комплетен систематски преглед, јебига плаќаш ама знаеш дека додека даваш примерок за урина имаш копче за да повикаш сестра да ти го држи додека мочаш.Што значи дека работата е плати па клати.
    А кога се работи за здравје, парите не вредат ништо така да поубаво е приватно, бар знаеш дека се грижат за себе отколку да те остават да умреш во чекална во државна здравствена установа.

5. emzzy

emzzy Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    1,374
    Допаѓања:
    1,871
    Катастрофа здравство. Излегува само Кољо на вести да кажува за Скопје имало ова имало она а другите градови ги забаталил. Денес имало Охрид собраќајна несреќа и повредениот го кревале шоферот на комбето и обезбедувањето пошто болничари немало. И пола сат се чекале доктори и медицински лица да дојдат. Срамота.
    Да ти се деси нешто нема кај да одиш да побараш помош, од Брза Помош ќе те пратат у пм

6. smeker

smeker Староседелец

Зачленет на:
    9 март 2012
    Мислења:
    768
    Допаѓања:
    979
    не сум задоволен,хаос ни е здравството.

7. Solstice

Solstice Nujabes

Зачленет на:
    28 август 2012
    Мислења:
    1,413
    Допаѓања:
    1,536
    Не. Уствари општо секое здравство ми е тиња,не праат ништо освен што ти даваат често погрешни дијагнози и гледаат да те наклукаат со што повеќе апчиња за да може нивните другарчиња во фармацијата да си ги наполнат џебовите. Затоа што традиционалната медицина е лекот,модерната медицина е само прекинување на симптомите на одредено време.

8. mylife

mylife Нов член

Зачленет на:
    29 февруари 2012
    Мислења:
    11
    Допаѓања:
    10
    ne
    ke se podobri mozebi , ama kojznae koga

9. Anakin

Anakin Истакнат Член

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    869
    Допаѓања:
    977
  10. Y1K991

Y1K991 Parleur

Зачленет на:
    1 март 2012
    Мислења:
    6,262
    Допаѓања:
    9,105
    Не сум задоволен. Чекав за еден обичен преглед од 2-3 минутки кај матичната околу час.

Сподели: