Дали сте задоволни од нашето здравство?

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
818
535
1,103
30
Скопје
Воопшто не! Како прво си имаш работа со полуписмени луѓе , а полоши генерации доаѓаат што е поинтересното :) Бев еднаш на компјутерско снимање во државна и ми вели таа таму ти дечко да седиш да одмараш оти готов си кај и да е ќе те лупне инфаркт абе фатив се наклоци коа ми дојдоа резултатите , па ми вика типката само се зафркавав немој ти се тоа озбилно да сваќаш. Доколку фатам што се пројдов низ наше здраство тоа ќе биде незнам траги комедија! Го гкледам министеров и си викам абе што ќе им е нова опрема кога незнат да ја користат жити се? Само строго со нив да се опраат многу пракса треба да има а не да се доведувам во ситуација да објаснувам, како се пренесува туберкулоза :cenzura Секако тука пред се е виновен и образовниот систем ние создаваме кадри со дипломи , а не со знаење нели битно е чиј си и од која партија си , а не колку знаеш епа тоаш буинење нема! И нешто во стил на Македонските народни приказни
 
  • Like
Реакции: Gemini and TIGERWOMAN31SK

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,239
1,758
113
Малку таму, малку овде...
Од државново здравство НЕ!
Всушност, постои ли некој кај нас кој е задоволен од државното здравство?
Валјда, само вработените во истото...ради платата, нормално.
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
641
93
Задоволна сум, како не. Ептен сум задоволна. Овие тука нашите свеста ми ја зедоа еден ден. Јас си одам на ехо и таа една смотана ми вели за операција сум била стасана. Имало нешто необјасниво на снимката. Бев во Скопје во не знам која болница, ми прават ехо и ми кажуваат имам бактерија на желудник. Па ми дадоа да пијам некој си комбинации од лекови, за среќа се исчисти.
Ми имаат препишано грешни лекови за бактерија на мокрача, за грипови и сл. Алергична сум на повеќето лекови и убаво си пишува на книшката што не смеам да примам и некои мутави не го ни гледаат тоа, препишуваат нешто колку да им се тргнам од глава. Со колку се имам скарано така, ауу -.-

Па сеа ти види колку сум задоволна од здравството наше.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Јас од државните ич не сум задоволен. Пред 1 месец се повредив, и одам на доктор, кога таму невидена гужва, се расправаат луѓе гледам, докторот да не бил на работа. Човекот прстот си го повредил и не е на работа цела недела. (така е зборот, ми кажа докторката што ја знаев од таму што му било но заборавив, не беше којзнае што, барем можел да дојде на работа и да ги прегледа пациентите)
После тоа отидов во државна, таму не се жалам, добро завршив. Но имало моменти кога ме ваделе од такт и сум сакал да станам и да си отидам и од таму.

А за приватните е друга прича. Таму па и за консултација се наплаќа 1.000-1.500 денари. Али знам дека се подобри од овие државните.

Дали вие имате некое лошо или добро искуство со нашето здравство?

Дали сте задоволни од услугата на лекарите/докторите, болничките соби итн.....

Ако сте незадоволни, зошто?

А најлоши искуства имам, т.е. не јас туку многу близок член на фамилијата, во Гевгелија во нивната ако можам да ја наречам и болница, поради нивното нула искуство и непрофесионализам, го оставија човекот да умре. :mad::place

Ако живее некој во таа област, строго ја препорачувам Струмица како боље варијанта од Гевгелија.
Од многу лоши искуства преферирам ремедика.Праиш комплетен систематски преглед, јебига плаќаш ама знаеш дека додека даваш примерок за урина имаш копче за да повикаш сестра да ти го држи додека мочаш.Што значи дека работата е плати па клати.
А кога се работи за здравје, парите не вредат ништо така да поубаво е приватно, бар знаеш дека се грижат за себе отколку да те остават да умреш во чекална во државна здравствена установа.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Катастрофа здравство. Излегува само Кољо на вести да кажува за Скопје имало ова имало она а другите градови ги забаталил. Денес имало Охрид собраќајна несреќа и повредениот го кревале шоферот на комбето и обезбедувањето пошто болничари немало. И пола сат се чекале доктори и медицински лица да дојдат. Срамота.
Да ти се деси нешто нема кај да одиш да побараш помош, од Брза Помош ќе те пратат у пм
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
27
Не. Уствари општо секое здравство ми е тиња,не праат ништо освен што ти даваат често погрешни дијагнози и гледаат да те наклукаат со што повеќе апчиња за да може нивните другарчиња во фармацијата да си ги наполнат џебовите. Затоа што традиционалната медицина е лекот,модерната медицина е само прекинување на симптомите на одредено време.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Не сум задоволен. Чекав за еден обичен преглед од 2-3 минутки кај матичната околу час.