Дали сте задоволни од нашето здравство?

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
25
Не сум задоволен од здраството ама фала богу задоволен сум од здравјето :rofl
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Не сум задоволен ич. Медицински сестри на преврска со незавршен педагошки.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Со најновите реформи почнаа да ставаат доместос во вена наместо физиолошки раствор. Првиот пациент успешно бил третиран со овој нов метод пред некои месец дена во с.Битола.
Не верувам дека има поидиотски и понекомпетентен здравствен систем во Европа.
 

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Да не звучам и јас како секој втор "само за споменици да се гледало" ама ова веќе е претеризам.
Две недели не можам да се опоравам од една глупава настинка, ама живот мил, пусти страв не ми дава да одам на лекар.
Фалсификувани дипломи, доместос место лек, фамилија Адамсови како персонал по болниците...
И оди после пожали се на нешто и побарај помош.
Ама добро зошто да не, кој било нека си проба среќа како доктор, не мора ни образование ни искуство, ако можеш, колку можеш шлепај се, па ако те фатат здравје 10 месеци затвор што се...
А за луѓето ти е гајле, и онака на крај сите ќе умрат.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Да не звучам и јас како секој втор "само за споменици да се гледало" ама ова веќе е претеризам.
Две недели не можам да се опоравам од една глупава настинка, ама живот мил, пусти страв не ми дава да одам на лекар.
Фалсификувани дипломи, доместос место лек, фамилија Адамсови како персонал по болниците...
И оди после пожали се на нешто и побарај помош.
Ама добро зошто да не, кој било нека си проба среќа како доктор, не мора ни образование ни искуство, ако можеш, колку можеш шлепај се, па ако те фатат здравје 10 месеци затвор што се...
А за луѓето ти е гајле, и онака на крај сите ќе умрат.
Гледај на посветлата страна.
Една моја другарка со правен стана медисинска сестра во прилепска болница. Друга со педагошки во ортопедија. Барем имаат завршено факултет (кој не е поврзан со струката)
 
  • Like
Реакции: Хоуп*

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,448
3,794
1,153
25
Битола
Сведоци сме што се случува последнава недела во нашава Битолска Болница и од тука да тргниме каква е моменталната состојба на здраството во Македонија а можам да замислам каква би била иднината..Ехх оваа моја чудесна земја.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Нема иднина, четири смртни случаи за месец дена во болницата во с.Битола од навидум банални причини, ќе следи whitewash бидејќи во вакво општество секој е со некого поврзан, се случува егзодус на помладите и побистрите лекари по немачка, канада и арапски земји, ќе останат ботовите кои како и досега ќе си играат со нечие здравје...
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Секако дека НЕ!
Не им требаа баш тие реформи многу...посебно онаа со термините. На некои пациенти им треба повеќе време, а на некои помалку.
Не дека и оние стари, „добри“ проблеми ги нема...Нечисто е, нема услови за живот на здрав човек, а не па болен...Таму повеќе ќе се разболиш отколку да оздравиш...
А и министерот ни е...:x
 
  • Like
Реакции: Outrider

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Не сум. Од здрав прав инвалид ќе те направат, ако те касне куче без кучето не ни помислувај да одиш во болница џабе време ќе си губиш, а недај боже да треба да лежиш во болница или жив не излегуваш од таму или излегуваш со 300 други болести. Персоналот променлив ко времето, информации за здравјето недај боже да ти кажат, додека дочекаш ред или ќе оздравеш или капут. Во државна па и градска слободно може хорор филм да се снима. Абе да не се разболеш во Македонија.
 
  • Like
Реакции: JaMi

jasna

Нов член
6 декември 2013
9
3
3
36
Од државното здравство не сум задоволна баш како што рече црвена од здрав прав инвалид ке те направат .Меѓутоа од приватните болници сум задоволна. Не за џабе е речено колку пари толку музика :)