1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали сте задоволни од нашето здравство?

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Marick14, 7 август 2012.

 1. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Расипани лифтови, нема реагенси, тоалетна хартија и сапун нема на клинички :patos оваа за реформи и ранг листи зборува...
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Еве од мене конкретна критика. На едно другарче мое мајка му е болна веќе подолго време (се претпоставува дека е канцер), човекот е на ебена waiting листа од април месец за да се дознае конкретната дијагноза која ќе му помогне после да ја носи мајка му на соодветна терапија. На кутрата и` нема спас веќе и секој ден и` е мачење. А да се дијагностициташе порано, можеше да се пролонгира работата колку толку и без толкаво мачење.
   
  На malo, Y1K991, MoonFairy и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Ако матичниот лекар се сомнева дека станува за сериозна болест или потребни се неодложни анализи и спец.прегледи дава приоритетен упат,тоа значи веднаш во истиот ден.Прашај дали добиле таков упат а ако не,може веднаш да се интервенира.Новите реформи во здравств.им дадоа многу бенефиции на пациентите,дури почнаа и да ги злоупотребуваат(македонски менталитет,никогаш не знаеме мирно да чекаме на ред,се сакаме да влеземе преку врски)еден ден од неделата е одреден од 16 ч до 19 за поплаки на пациенти директно со директорот на установата а Тодоров како едвај да чека да казни некој доктор.За женава велиш дека се сомнева на канцер а потоа ако се дијагностицирал порано ....ај малку тоа посредено направи го ако сакаш да критикуваш а немаш јака основа.

  Дали таа "мизерија"која ти ја гледаш е оддамна или новонастаната?

  Дали тоа Ти си барал здравств.услуга или тоалет негде(ептем ти било зорт изгледа)?Сапун и тоалетна хартија.....која компарација:patosздравство со сапун и...:patos
   
  #53 diva orhideja, 28 јануари 2015
  Последна промена од модератор: 28 јануари 2015
 4. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Ќе чекам јас додека матичниот ми извади папирологија која би ме претурила преку ред, а прашање е на саати за мојот опстанок бидејќи ми пукнала жуќна ќеса или па сум доживеал сообраќајка.

  Не биди смешна жити госпоТ, не морало да се има сапуни и тоалетна во здравствени установи... Толкава глупост не можеше да лупнеш :patos
   
  На Y1K991, MoonFairy и Outrider им се допаѓа ова.
 5. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Па види, тоа игра голема улога т.е. ја доловува сликата за болницата. И за тоа има задолжени кои очигледно не си ја вршат работата. Кои бактерии се врткаат по тие шољите со школки несменети од 88ма...и настрана што има огромен број што не мие раце после одење во вц, па и да сака човек, не може пошто нема сапун или не работи чешмата. А бактерии по болници се рај за ширење болештини.
  Фатил квака од клозет, неисчистена од денот кога била ставена, па иде да јаде. (puke)

  Имам стрина во кумановска болница. Гарант била меѓу тие што ги фатиле кај што дремат на работа. Пошто работи на акушерство, бар за порано знам дека редовно си крадела памуци, влошки, жилети...а жениве ги бричеле со тапи жилети и 20 жени со еден ист жилет. (worried)
  После иди, па лечи кандида, во најмала рака.

  За каква пофалба се бе, луѓе...што сошил анус со вагинален отвор? :confused:
   
  На Y1K991, MoonFairy, Outrider и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Ако ти пукне жолчка ќе одиш на ургентна,што бараш кај матичен?Дежурната служба не бара упат а тоа за сапуните е друга приказна...колку и да ставаш и хартија и сапуни,ги КРАДАТ пациентите,но не е мерило тоа за добро здравство.
   
 7. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Живи смешки,на кое дереџе дојде здравството,некомпетентни луѓе да го анализираат преку WC шоља,кваки и :patosНемам желба веќе за моабет,подобро е да ви дадам еден совет-мрднете го газот од пред компј.па со Тодоров во контроли по болниците и здравств.домови и бележите.....само немојте да трошите многу тоалет.хартија:patos

  Извини што ќе морам да ти кажам ама КАКВА БЕСРАМНА СТРИНА си имала пу пу срамота:patos
   
  #57 diva orhideja, 28 јануари 2015
  Последна промена од модератор: 28 јануари 2015
 8. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Да де, биг дил, памуци се, се крадат многу поголеми работи...ама таквата го претставува здравството и дрпнувањето речиси непотребни ствари само го покажува степенот на мизерија кој владее...нели, она фамозното „Гага е, ќе се најде за нешто.“
  Не се менува фактот што жени закачувале кандидијаза од жилетите...и тоа не е нималку смешно.

  Не е потребна никаква компетентност да се увиди дека нешто не иде. Ако некој те третира ко лепешка, ќе го воочиш тоа без разлика дали си примариус или градежен работник. Знам примери и примери за што не штима.
  1. Пред неколку години, доктор остава газа во жената после операција. Газата скапува, жената умира. Никој не одговараше.
  Докторот ми беше своевремено комшија. Си се занеле во муабет и тоа имаше катастрофални последици.
  2. Колешка на мајка ми има преседено 2 месеци во болница ради лоша операција на едно слепо црево. You guessed it. Заборавена газа што ја загнојува раната. ДВА ФАКИНГ ПАТИ! Не ми е јасно ни како...
  3. Дечко го оставаат предолго на електроди, сестрата си оди на кафе по сосема друг ходник и никој не знае колку минути треба да седи. Да не забележела мајка ми од соседниот кревет дека почнал да помодрува, ќе скинел конци. И пак никому ништо пошто ги намолила да не кажуваат.
  4. Им умира жена приклучена на штипки за скен на мозокот. Се спржува! Никој не знае кај биле лекариве 40ина минути...
  5. На другар мајка ја праќаат на операција за тумор...испаѓа дека е трудна со другаров. (facepalm) Како може 4+ месечен плод да помешаш со тумор?!
  За медицински сестри да не зборам. Неостварени доктори со троа отпојќе комплекси, па ајде удри по болниот.
  Освен последното, другово не е ништо освен невнимание т.е. незаинтересираност.
  Така знак за тоа невнимание е и немањето сапун и гз папир по болница. Од некаде мора да се почне. :zelen
   
  На MoonFairy и Outrider им се допаѓа ова.
 9. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Па пред малку пишав дека немаме доволно стручен кадар,еве ти сега со твојот коментар го потврди тоа....една членка се побуни,но немам коментари повеќе.
   
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Хунза, види сега, кога човек лежи на болница од икс причина се случува да му се присере. Луѓе лежат со денови па и недели и природно е да им се присере. Можеби Тодороф и останатите чмаролижачи не го предвиделе тоа во реформите но тоа не значи дека сите луѓе се партиски лижачи и дека наместо тоалетна ќе си го излижат газот со јазик. Нехигиенски е и физички невозможно. Затоа не е добро неписмени ликови кои си играат министри да ги проектираат своите карактеристики на надворешниот свет.

  И така во годината 2015 од новата ера, еден форумџија објаснуваше дека треба да има тоалетна и сапун по болници...
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: