Дали сте задоволни од нашето здравство?

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Нашето здравство е тиња,смрдеа од сите страни и не дека било поарно ама ова што сега се случува го нема мислам никаде на друго место.
Нема да расправам за стручноста и професионалноста на вработениот кадар што е по здравствениве институции туку за оној административен дел каде не можеш да дојдеш до потребна документација за да ти направат преглед.Како може кога е во прашање сериозна дијагноза која не смее да чека,(можен холангиокарцином на хепар на моја блиска особа),да те шетаат од интернист до интернист и никој од нив да не може да ти издаде приоритетен упат за магнетна,затоа што моментално биле блокирани и некој забранил да се издаваат овој период приоритетни упати зошто некои доктори претерале со истото.
Велат мој термин а мој термин дава слободни датуми дури после мај ...еј после мај а до тогаш,не дај боже ако се испостави таа дијагноза а поминале месеци?
Затоа така и си умира народов,чекаш 2-3-4 месеци за едно снимање,за тоа време болеста зема замав и да имало шанси да се направи нешто навремено веќе додека дојдеш на ред станало доцна,возот отишол у еден правец.
Кој тоа си игра бог тука во нашава држава,кој си зема за право да одлучува за една човечка судбина?
Тодоров ли е со неговата тајфа или некој друг над него кој диригира,небитно,од газда до измеќар све е тоа исто ѓубре што треба да се исчисти од тука додека е време,пред да ни испоумре уште толку народ чекајќи по болничките ходници.
 
Последна промена:

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Во Европа се восхитуваат на Мој Термин. Тоа ја однесе Македонија на врвот на медицинските достигнувања. А народ ко народ, само наоѓаат маани и никогаш не им е ништо погодено.:kafe
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Во Европа се восхитуваат на Мој Термин. Тоа ја однесе Македонија на врвот на медицинските достигнувања. А народ ко народ, само наоѓаат маани и никогаш не им е ништо погодено.:kafe
Емисари од швајцарија веќе се на пат за скопје со цел да го проучат "мој термин" и да го пренесат знаењето таму:zelen
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Мој Термин беше она си закажуваш на пример во 14:15 а влегуваш во 15:00? Знам сум го поминал неколку пати. Многу професионално.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Се надевам не е проблем ако оставам линк до една статија.
Анамарија

Се запрепастив, страшно иако не ми е ништо чудно дека се способни на такви работи но до толку да уништат еден мал живот ради банални грешки, несовесност и незнаење не ми се верува. Па уште и да немаат грам срам и да си ја признаат грешката. Во каква држава живееме? Какви луѓе не лекуваат?
За жал уште еднаш ми се потврди реченицата која веќе неколку години ми се врти во глава "Влезеш ли во државна жив не излегуваш".
Не фобија од игли или болници фобија од доктори има, од неуки, неспособни и несовесни доктори!
Почивај во мир девојченце!
Само што сакав да го шернам...
Мамичето у п***а на таквите „стручњаци“ што го однеле живо и здраво детето у гроб. Многу многу ме фаќа слабост на вакви нечовечни моменти и кудам и пљукам по секој оној кој ги оправдува овие тивки убијци.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Само што сакав да го шернам...
Мамичето у п***а на таквите „стручњаци“ што го однеле живо и здраво детето у гроб. Многу многу ме фаќа слабост на вакви нечовечни моменти и кудам и пљукам по секој оној кој ги оправдува овие тивки убијци.
Исто па уште и ги терале родителите да зборуваат со мртвото тело на девојчето и им викале "зборете и ве слуша". Како можат бе? Ма како можеле воопшто толку ладно да изреагираат да им почине девојче и неколку саати ништо да не превземат, па глушец да имаа за испитување повеќе внимание ќе му посветеа. Има некои информации што се случило со тие доктори дали се осудени, казнети или како и многу други случаи и овој го заташкале?
Недај боже да бев на местото на родителите би им ја запалила болницата ама сериозно, а имав скоро слична ситуација среќа што мајка ми инсистираше да НЕ влезе во нивната болница можеби сега немаше да биде ни она жива
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Метаморф

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Што очекувате од неопремени болници и кадар вработен со портокалова книшка?
Ама ова не треба да биде неопремена, државна болница е плус кај се сите тие инвестиции апарати, машини што ли не што ги донираат во болнициве?
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Ама ова не треба да биде неопремена, државна болница е плус кај се сите тие инвестиции апарати, машини што ли не што ги донираат во болнициве?
Господ и Нинчемој знаат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Ама ова не треба да биде неопремена, државна болница е плус кај се сите тие инвестиции апарати, машини што ли не што ги донираат во болнициве?
Стојат неотпакувани затоа што нема обучен кадар да работи на нив макар што чисто се сомневам во вистинитоста на текстот во дел дека на поликлиника Јане сандански немале исправен апарат за мерење на притисок веројатност е еднаква на 0 , па до моментот не работло осветлувањето на клинка пази да не не . За стручноста на докторите нема што многу да говорам само ќе кажам доѓа неписмена нација растена со турски серии и петки ставени како поклон .