Дали сте задоволни од нашето здравство?

Точка

Истакнат Член
20 декември 2013
41
69
318
Тешко дека ќе се најде некој задоволен од нашето здравство. Хаос е во болниците (државните, за другите не знам, ама претпоставувам дека е поинаку). Штом човек стапне во болница, место да биде лекуван, ќе треба да трча по докторите. Место тие да го прегледаат и лекуваат пациентот, затоа што, нели, тоа им е работа, од тоа плата земаат - пациентот треба да моли за тоа.
Пред некое време, имав упат од матичниот, со точно закажан термин (нели, сега електронски картички, се’ супер функционира). Одам во болница, ми кажуваат дека докторот кај кој имав закажано преглед - има слободен ден! Па ајде, трчај низ болница, па дали ќе можам да го искористам истиот упат, па барај некој друг доктор, па чекај го којзнае колку време... Се’ тоа за еден обичен, најобичен преглед. Туку, да не кукам многу, можев ни крива, ни должна да си останам без преглед...

Во последно имам страв од болнициве наши. Да му е страв на човек да оди да се лекува. Не велат за џабе - да не го фати човек мака, ќе отидеш да бараш лек, а ќе се доразболиш...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
на 30-ти декемви бев трета смена на работа. Другиот ден појдов на "уред", и барав да ми пиши боледување. Петокот поминав 5-6 сати на дожд при утовар-истовар и накиснав. Проблемите се јавија во саботата. Трета смена одвај ја преживеав, ко матичната ми вели: па ти сакаш да си ги поврзиш празниците. не ме гледа дека одвај стојам, имам температура, кашлам ко парна локомотива и се тресам. Не добив боледување, ама затоа решив другата недела да се оттарасам од матичните. и заболекар и општ доктор. Има некоја процедура за промена на истите, без да одам кај овие лица?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
на 30-ти декемви бев трета смена на работа. Другиот ден појдов на "уред", и барав да ми пиши боледување. Петокот поминав 5-6 сати на дожд при утовар-истовар и накиснав. Проблемите се јавија во саботата. Трета смена одвај ја преживеав, ко матичната ми вели: па ти сакаш да си ги поврзиш празниците. не ме гледа дека одвај стојам, имам температура, кашлам ко парна локомотива и се тресам. Не добив боледување, ама затоа решив другата недела да се оттарасам од матичните. и заболекар и општ доктор. Има некоја процедура за промена на истите, без да одам кај овие лица?


Мислам (not sure:unsure) дека треба само да одиш во фондот за здравство со книшка или картица по ново и некаков формулар да се пополни, порано требало лично да потпишеш кај докторот кој веќе ти е матичен дека го одјавуваш, вака не мора да се замараш со гневните гримаси кои би ги правела матичната кога ќе чуе дека си одиш кај друг лекар :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Од државното здравство не сум задоволна баш како што рече црвена од здрав прав инвалид ке те направат .Меѓутоа од приватните болници сум задоволна. Не за џабе е речено колку пари толку музика :)

И јас кога немам пари се возам у градски , а кога имам одам со такси.
А за инвалид , да не ти се деси , може и во приватно и во државно да си станеш. Секаде се случува, немаш гаранција дека во приватно ќе бидеш излечен, освен парите ќе се извлечени .
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Не сум. Од здрав прав инвалид ќе те направат, ако те касне куче без кучето не ни помислувај да одиш во болница џабе време ќе си губиш, а недај боже да треба да лежиш во болница или жив не излегуваш од таму или излегуваш со 300 други болести. Персоналот променлив ко времето, информации за здравјето недај боже да ти кажат, додека дочекаш ред или ќе оздравеш или капут. Во државна па и градска слободно може хорор филм да се снима. Абе да не се разболеш во Македонија.

Да не даде Господ да се разболиш Црвена, и да не поминуваш по болниците ниту приватни ниту државни. А кога е човек болен ,дали ќе ми носи јадење од хотел или не , не ти се јаде...А кога немаш пари , приватните болници може само да се сон кога треба подолготрајно лекување. Не ми треба некој да ми се смее и да ме држи за рака, треба да ме лекува . Кога си болен се е хорор, и да не даде Господ да се убедиш дека болниците не се за снимање хорор филмови туку за лекување на сиромашен народ. Господ здравје да ти даде и да си пишуваш само со здравје!
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Да не даде Господ да се разболиш Црвена, и да не поминуваш по болниците ниту приватни ниту државни. А кога е човек болен ,дали ќе ми носи јадење од хотел или не , не ти се јаде...А кога немаш пари , приватните болници може само да се сон кога треба подолготрајно лекување. Не ми треба некој да ми се смее и да ме држи за рака, треба да ме лекува . Кога си болен се е хорор, и да не даде Господ да се убедиш дека болниците не се за снимање хорор филмови туку за лекување на сиромашен народ. Господ здравје да ти даде и да си пишуваш само со здравје!

па ме снајде баш се што наведе бев и во државни и во приватни и се уште одам, само се да заврши добро и никогаш повеќе не би стапнала во болница па макар и да умирам. Господ здравје и тебе да ти даде и долг живот подалеку од болници
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Не се проблем ни болниците ни персоналот, проблем се парите...
Во приватните болници е истиот персонал излезен од Клинички центар или од градските болници...значи кадарот е тој...е разликата е што во приватните истите доктори располагаат со различни апарати, можат да прават секакви испитувања зашто се ќе си платиш...
А болниците се бедни и сиромави, што едвај ги работат основните работи зашто не располагаат со ништо...
А факт е дека умираат пациенти и во приватните клиники, факт е дека и таму има интрахоспитални инфекции (барем јас сум сведок на неколку), факт е дека кога ќе згусти, креваат рамениции и ги праќаат на клиника, така да, проблемот е подлабок...
Наместо да се занесуваме со електронско здравство, треба да се набават основните апарати и реагенси, да се обезбедат основните услови за работа за да може некако да се функционира...а треба и персоналот да се мотивира со пари...
Една наставничка до 4 одделение зема 20000 денари плата за 3-4 работни часа дневно, а медицинска сестра која одговара за човечки живот и тоа 8-10 часа дневно зема 16-17000 денари...мотивирачки ли е? не би рекла...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не се проблем ни болниците ни персоналот, проблем се парите...
Во приватните болници е истиот персонал излезен од Клинички центар или од градските болници...значи кадарот е тој...е разликата е што во приватните истите доктори располагаат со различни апарати, можат да прават секакви испитувања зашто се ќе си платиш...
А болниците се бедни и сиромави, што едвај ги работат основните работи зашто не располагаат со ништо...
А факт е дека умираат пациенти и во приватните клиники, факт е дека и таму има интрахоспитални инфекции (барем јас сум сведок на неколку), факт е дека кога ќе згусти, креваат рамениции и ги праќаат на клиника, така да, проблемот е подлабок...
Наместо да се занесуваме со електронско здравство, треба да се набават основните апарати и реагенси, да се обезбедат основните услови за работа за да може некако да се функционира...а треба и персоналот да се мотивира со пари...
Една наставничка до 4 одделение зема 20000 денари плата за 3-4 работни часа дневно, а медицинска сестра која одговара за човечки живот и тоа 8-10 часа дневно зема 16-17000 денари...мотивирачки ли е? не би рекла...

А тек оние, не знам како ги викаат, договор на дело ли беше, скалило подолу од мед.сестри, на кои им даваат по 4.500 месечно (facepalm)
Прво треба дезинсекција и дератизација по болниците, ама тоа не е доволно антички потфат така да...(facepalm)
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Денес нашето здравство доби пофалби од претседателот на светската здравств.куќа на потрош. и Македонија се искачи од 28 место на ранг листата во 2013 на 16 место за 2014 во Европа,значи дека идеме нагоре.реформите се добри,но немаме доволно стручен кадар.