Воспитна мерка - шамар?

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Ако некој удира бебе помало од 12 месеци е вистинско животно и треба да му се одземат децата. ;) Не знам ти какви родители и искуства имаш, но моите родители секогаш биле и ќе останат добродушни, мили и интелегентни. Не би сакала поинаку да сум воспитана и одгледана. :sreken

Интелигетни со И се пишува.
Што се однесува до мое воспитување - читај на прва страна од темава.
Бебе да акнеш од земја е идиотски, нечовечно и тиранинси.
Да "дадеш" тапкање по газ или благ шамар е воспитно кога се работи за ситуација за која сите извори на решенија се исцрпени и нефункционални.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Интелигетни со И се пишува.
Што се однесува до мое воспитување - читај на прва страна од темава.
Бебе да акнеш од земја е идиотски, нечовечно и тиранинси.
Да "дадеш" тапкање по газ или благ шамар е воспитно кога се работи за ситуација за која сите извори на решенија се исцрпени и нефункционални.

„Давањето“ тапкање во газ или благ шамар важи и за бебе?
И би сакал доколку можеш да ми одговориш на цитатот, во случај да имам погрешна претстава за работите.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Па каков родител ќе бидеш ти, ако не внимаваш детето што гледа на ТВ, ако не разговараш со учителката во градинка за однесувањето на твоето дете.Како се однесува, како разговара, што збори, пцуе ли? Е ако пцуе како превентивна мерка ќе употребиш разговор или одма ќе прејдеш на шамарите?

Ако читаше до сега ќе знаеше за мое воспитување на сопствено дете.
Ќе пробам вербално да решам, ако тоа не успее со многу други мерки тогаш останува шамарот како крајна опција.

Ти како родител одлучуваш што ќе гледа дома. Но кога твоите работни обврски ќе почнат, тогаш се случува впивање на светот од страна на детето како индивидуа.
Тоа значи дека една учителка служи за цел клас, за цела група во градинка. Истата е должна да внимава кога децата ќе јадат, ќе спијат и дали се во двор. Што тие во нивна меѓусебна игра си зборуваат или пак разменуваат, тоа таа не го слуша.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
„Давањето“ тапкање во газ или благ шамар важи и за бебе?
И би сакал доколку можеш да ми одговориш на цитатот, во случај да имам погрешна претстава за работите.

Бебе најчесто се смирува со цицка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aaliyah

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Интелигетни со И се пишува.
Што се однесува до мое воспитување - читај на прва страна од темава.
Бебе да акнеш од земја е идиотски, нечовечно и тиранинси.
Да "дадеш" тапкање по газ или благ шамар е воспитно кога се работи за ситуација за која сите извори на решенија се исцрпени и нефункционални.

Се извинувам за мојата печатна грешка.
Јас кажувам за моето искуство, а не можеш да тврдиш дека бебе од една година знае што прави, затоа не прашувај дали памтам што се случувало во мојата прва година. Културата и основното знаење на детето се обликува во првите 7 години, се воспитува на мирен начин со многу трпение. Јас не би го ни тапнала по газ, а камо ли па нешто друго и верувам дека тоа тапнување по газ и давање на благ шамар, прераснува во навика, а често и се зголемува агресијата. Just saying.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Шмекси

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Се извинувам за мојата печатна грешка.
Јас кажувам за моето искуство, а не можеш да тврдиш дека бебе од една година знае што прави, затоа не прашувај дали памтам што се случувало во мојата прва година. Културата и основното знаење на детето се обликува во првите 7 години, се воспитува на мирен начин со многу трпение. Јас не би го ни тапнала по газ, а камо ли па нешто друго и верувам дека тоа тапнување по газ и давање на благ шамар, прераснува во навика, а често и се зголемува агресијата. Just saying.

Родител кој е насилен не му треба повод - навика да стане таков. Тој е.
Родител кој е човечен знае дека шамар не се употребува често, како паштета на леб. Едноставно е. Го користи како крајна опција. Да речам дека се случил еднаш или два пати.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Ако читаше до сега ќе знаеше за мое воспитување на сопствено дете.
Ќе пробам вербално да разрешам, ако тоа не успее со многу други мерки тогаш останува шамар.

Ти како родител одлучуваш што ќе гледа дома. Но кога твоите работни обрвски ќе почнат, тогаш се случува впивање на светот од страна на детето како индивидуа уште кога е мало.
Тоа значи дека една учителка служи за цел клас, за цела група во градинка. Истата е должна да внимава на децата кога ќе јадат, дали се во двор или дали спијат. Што тие во нивна меѓусебна игра си зборуваат или пак разменуваат, таа тоа не го слуша.

Реми глеј, јас тебе потполно те разбирам се' што сакаш да ми објасниш.Јас се трудам да ја доловам онаа вистинската причина зошто воопшто да го удриш? Па бар дете е лесно да го излажеш и да му го свртиш паметот.
Чист пример: Во мојата зграда имам соседчиња мали, на број се 6 кои се на возраст од 3 до 5 години е најголемото.Кога имам слободно време ги шетам и најчесто ги носам во слаткарница или во тинекс да им купам благце или смоки некои или пак лижавче.
Иако не сум им родител ако било кое од нив се закачне со другите, јас ќе му кажам:
Ааа вака не.Штом се закачаш со другите тогаш за тебе нема еклеер.Ашшш.
-Ќе почне да ми прави невини фаци скоро накај плачење.
Го прашувам:
Ќе правиш пак така? Ќе ја скубеш ли другарка ти? Не? Е добро сите ќе јадеме еклери.
Функционира.Ако не веруваш дојди да ги шетаме и ќе се увериш.Го залажувам со еклер, со лижавче, смоки.Ситници на кои што децата највеќе се радуваат и им даваат најголемо значење.

Бебе најчесто се смирува со цицка.
И јас се смирувам со цицка искрено да ти кажам :D