1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Воспитна мерка - шамар?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Реми, 21 март 2012.

 1. Реми

  Реми Староседелец

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  957
  Многумина од родителите своите деца ги казнуваат со шамар. Може да забележите по улица како некое дете плаче пред излог за омилена играчка и по долго објаснување од сопствениот родител добива шамар кое доведува до уште поголемо плачење. Исто така дали сте забележале кога дете нема да послуша и направи белја добива шамар или тапкање по газ?

  Што мислите колку е ефективна ваквата воспитна мерка и колку често треба да се применува? Дали треба да се одземе родителското право на шамар и да се замени со разговор и поголема трпеливост?
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Ефикасна е тоа сигурно..... но прво треба разговор,а ако не оди со тоа шамарот е тука !
   
  На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,402
  Шамар никако!!! Дете не смее да се удри по глава.....евентуално по задник....(ма да и тоа не треба) ...
   
  На КрисТина К. и cakar_ulav им се допаѓа ова.
 4. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  јас мислам дека оваа всопитна мерка се користи премалку... родителите ги разгалуваат децата и кога еден ден ке им се качат на глав веднаш државата и ситемот се криви... убо е да се дели по некој шамар ко ндецата, за да имаа тстрав од родителот зашто понекогаш стравот носи и почит ....
   
  На Draginja, Реми и Scars им се допаѓа ова.
 5. Snape

  Snape Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  401
  Тоа порано овие комунистички воспитаните родители го практикуваат сеа као што гледам тоа не се практикува..
   
 6. Реми

  Реми Староседелец

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  957
  Од сопствено исксутво имам еднаш јадено ќотек. Мајка ми се постави авторитетно на поинаков начин. Знаеше и сеуште има моќ со поглед да ми посочи помината граница на толеранција.

  Сметам (иако не сум родител) дека шамар е нужно да се употреби во ситуации каде веќе нема алтернативни решенија.
  На пример ако на две годишно дете постојано му објаснуваш дека не треба прсти да става во штекер, а тоа упорно сака да ги стави тогаш шамар или плескање по газето е единствено решение кое би го одбило од намерата да причини животна штета.
   
  На Natenceto му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Присетете се на сите пати кога вашиот татко извадил каиш, опишете си го чуството па потоа запрашајте се дали ќе го правите и вие тоа.
  Проклет менталитет.
  Порадо ќе го уценувам отколку да го удирам.
   
  На Arkantos и DarkPassenger им се допаѓа ова.
 8. Реми

  Реми Староседелец

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  957
  Баш напротив. Јас сум производ на комунистички родители и колку што ме служи сеќавање не сум добивала ќотек, ниту шамар. Тоа еднаш се случило.
   
 9. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  види вака не мислам дека треба да го скршиш од ќотек ам сепак понекогаш мора и да го казниш со шамар.. да знае кој авторитето и да те почитува ...
   
  На Scars31 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Snape

  Snape Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  401
  Mожеби не си праела бељи и башка женско си..
   

Сподели: