Воспитна мерка - шамар?

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Или пак да имаш дете кое постари ословува со пичко, копиле и по којзнае кој пат (веројатно заради несвесност на своја сексуална ориентација и што всушност значат зборовите) ќе се воздржиш од шамарЧЕ?

Читај убаво

Ќе се водржам. ;) Не е тоа криво, без разлика од каде научил такви зборови, тоа е неспособно воспитување од страна на родителите. Од искуство зборам, никогаш немам подпаднато под такво улично и сељачко однесување, иако сите околку мене доколку такви се.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: важна

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Ќе се водржам. ;) Не е тоа криво, без разлика од каде научил такви зборови, тоа е неспособно воспитување од страна на родителите. Од искуство зборам, никогаш немам подпаднато под такво улично и сељачко однесување, иако сите околку мене доколку такви се.

И плус тоа имаш сеќавања од твојата прва година од животот.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Детето ќе ги зборува тие зборови што дома најчесто се употребуваат.

Или во градинка, од телевизија или во парк додека си игра со останати деца.
Ќе се обидеш да изолираш сопствено дете во први години од негов живот?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
И плус тоа имаш сеќавања од твојата прва година од животот.

Ако некој удира бебе помало од 12 месеци е вистинско животно и треба да му се одземат децата. ;) Не знам ти какви родители и искуства имаш, но моите родители секогаш биле и ќе останат добродушни, мили и интелегентни. Не би сакала поинаку да сум воспитана и одгледана. :sreken
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Човек ќе треба да си го воспита убаво детето, тоа е факт. Ако тоа после земе со џамлија да ми мава у телевизор има да му ја залепам една преку уста (тамански не јако) да не му текне да припари ни со пердув до телевизор у наредни 2-3 години, додека не се свести дека може да го убие ако му прсне стакло у него.
Се е тоа за добро на детето. За памет, друг пат да праша дали смее рингла да проба да уклучи за да научи, пред мене (се додека не порансе, нормално) камо ли да мава у телевизор или да брца прсти у штекер.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Или во градинка, од телевизија или во парк додека си игра со останати деца.
Ќе се обидеш да изолираш сопствено дете во први години од негов живот?

Па каков родител ќе бидеш ти, ако не внимаваш детето што гледа на ТВ, ако не разговараш со учителката во градинка за однесувањето на твоето дете.Како се однесува, како разговара, што збори, пцуе ли? Е ако пцуе како превентивна мерка ќе употребиш разговор или одма ќе прејдеш на шамарите?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger