Воспитна мерка - шамар?

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Можеби имам трауми од детство па не сакам моето дете низ тоа да поминува.Сакам да имам најдругарски однос со него.Не би сакал утре да крие од мене дека пуши цигари или дека украл џамлии само за да не го тепам.Телевизорот е побитен од детето?
Прво збориме за Шамар кое е различно од Тупаница, Бокс или Клоца.
Понатаму телевизорот не би направил проблем ако биде пукнат?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Поентата е дали би му удрил шамар на детето за да разбере дека нешто што прави не е во ред, или пак да се седне и убаво да му се каже, па ако треба и по сто ти пат... На крајот на краиштата, ќе го ставам телевизорот каде што не може да го дофати, се е подобро, него ли да го удриш, послабо или појако. :confused:
 

важна

Истакнат Член
14 февруари 2012
552
694
93
30
Скопје
кажи како можи да биди моја грешка шо на дететому текнало дека ке биди интересно да земи влечка и да мава по шо ке стигни.?
ти ако му дозволуваш на своето дете да прави шо сака низ дома тоа е твое право ама јас не се согласувам со то.
Види, тоа е тој период од животот кога си дете, кога си безгрижен и кога не мислиш на последиците. Тоа е тој период кога многу работи што не треба да ги правиш ги правиш бидејќи ти се интересни. Ајде ако не 5-6 годишни деца да седат со родителите и да гледаат вести. Мора да се испука тоа дете, да се изнаигра, да се забавува...а јасно е дека за децата бељите се најдобриот начин на забава. :D Секако, се си има граници. Тие граници ги поставува родителот, а ако не ги поставил на време...после ни Чак Норис неможе да му помогне. ;)
Слободно цитирај ме. :)
Јас мислам дека светот е отиден по ѓаволите кога гледам какви мали чудовишта од деца шетаат околу мене. Или можеби учење во градинка и прифаќање на вулгаризми од тамошни деца е грешка на родителот?
Општо зборував во постот, ништо лично, а не ни видов искрено кој го напишал тоа. :) Во врска со болдираното прочитај погоре...
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
ако размислуваш така детето мие побитно од куќата па ај сега нека ја запали .... и јас ништо нема да му речам ...
Па дали јас пишувам дека треба да се разговара со него, најдругарски да се поставиш.Не знам кој дел не е јасен.

Прво збориме за Шамар кое е различно од Тупаница, Бокс или Клоца.
Понатаму телевизорот не би направил проблем ако биде пукнат?
Па јас можам да го тепам и со шамари.На почеток по еден шамар, па после ќе направи поголема беља па 2 шамара, итн итн и ќе испадне во џубокс да го ставам јас секоја недела.Нели тоа е стресно?
Материјалното никогаш не ме привлекувало.Ако немаш ти мир во куќа, хармонија, разбирање тогаш тоа ништо не ми значи.
 
  • Like
Реакции: DarkPassenger

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
Па дали јас пишувам дека треба да се разговара со него, најдругарски да се поставиш.Не знам кој дел не е јасен.
абе брат дете си е дете колку ке те слуша... знајш дека на децат се им е интересн о, да се качат овде, па да појдат онде, ова да го видат.. се шо ке вида тсакаа тда го фата.. ти ко беше мал да не беше случајно ептен мирен и да не праеше се шо ке ти кажеле таткоти и мајкати?
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Па дали јас пишувам дека треба да се разговара со него, најдругарски да се поставиш.Не знам кој дел не е јасен.Па јас можам да го тепам и со шамари.На почеток по еден шамар, па после ќе направи поголема беља па 2 шамара, итн итн и ќе испадне во џубокс да го ставам јас секоја недела.Нели тоа е стресно?
Материјалното никогаш не ме привлекувало.Ако немаш ти мир во куќа, хармонија, разбирање тогаш тоа ништо не ми значи.
Без бегање од тема.
Значи ако дозволам да мое дете брца во штеќер после многу пати објаснувања и казнувања или пак дозволам да пукне телевизор односно да причини штета по него (којзнае што би се случило) тоа ме прави материјалист? OMF!!!!
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
абе брат дете си е дете колку ке те слуша... знајш дека на децат се им е интересн о, да се качат овде, па да појдат онде, ова да го видат.. се шо ке вида тсакаа тда го фата.. ти ко беше мал да не беше случајно ептен мирен и да не праеше се шо ке ти кажеле таткоти и мајкати?
Па баш дека е дете.На него ли ќе покажуваш сила? Покажи сила на некој твој врсник.Сигурно има некој што ти иде на нерви.Некој што ќе ти го оштети телевизорот сакајки/не сакајки па оди мавни шамар.

Па јас кога сум бил мал не сум бил мирен и сум добивал ќотек.Константно, на секоја моја грешка.
Од таа причина сум против тие родители душмани што детето ќе го воспитуваат со шамари.И тоа што е најтрагично, некои во темава уште веднаш кажуваат: Да да шамар сигурно.Како тоа да е нешто морално или повеќе традиционално. Сеуште не можам да се изначудам до каде стигна нашиот менталитет.Жалосно.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Без бегање од тема.
Значи ако дозволам да мое дете брца во штеќер после многу пати објаснувања и казнувања или пак дозволам да пукне телевизор односно да причини штета по него (којзнае што би се случило) тоа ме прави материјалист? OMF!!!!
Не бегам од тема.Убаво ти кажав.
А ти тоа што избега од тема и праша што ако телевизорот е плазма, јас веднаш добив индикација дека се работи за материјалната вредност.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Не бегам од тема.Убаво ти кажав.
А ти тоа што избега од тема и праша што ако телевизорот е плазма, јас веднаш добив индикација дека се работи за материјалната вредност.
Врати се погоре и прочитај уште еднаш убаво дали го напишав јас тоа или некој друг.