Воспитна мерка - шамар? | Црнобело Форум

Воспитна мерка - шамар?

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
види вака не мислам дека треба да го скршиш од ќотек ам сепак понекогаш мора и да го казниш со шамар.. да знае кој авторитето и да те почитува ...

Зошто мислиш дека ќе постигнеш нешто со шамар? Како пример тебе би ти било еве сега некој да ти фукне шамар затоа што не си го послушал?
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
чекај вака сега не мешај баби и жаби, да го земиме погорниот пример со малото дете шо сака цело време да го пика прстот во штекерот, ке го предупредиш еднаш да не го прави тоа, ке го сториш тоа 2 пати, трипати, четири, цел ден и цела ноќ ке се убедувате да не го прави тоа... и дете ко дете се муе интересно и пак и пак ке пробва да го прај то.. ама кога ке го удриш ке свати дека сторило нешто шо не треба и следен пат ко ке помисли да го стори итоа ке се сети на шамарот и ке размисли дали да го стори тоа повторно ...
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
чекај вака сега не мешај баби и жаби, да го земиме погорниот пример со малото дете шо сака цело време да го пика прстот во штекерот, ке го предупредиш еднаш да не го прави тоа, ке го сториш тоа 2 пати, трипати, четири, цел ден и цела ноќ ке се убедувате да не го прави тоа... и дете ко дете се муе интересно и пак и пак ке пробва да го прај то.. ама кога ке го удриш ке свати дека сторило нешто шо не треба и следен пат ко ке помисли да го стори итоа ке се сети на шамарот и ке размисли дали да го стори тоа повторно ...

Ќе купиш заштитници што се ставаат во штекерот и да брца да немаш мака.Погрешен ви е начинот на повеќето кои што сакате да мавате шамари на мали невини деца.Да бевте во некоја од западниве држави сигурно ќе се соочевте со казна.
Јас би направил вака:
Ако нешто прави погрешно би му рекол: Ако уште еднаш направиш така, тогаш повеќе никогаш нема да ти купам ни чоколадо ни играчка.
Ако уште еднаш така направи, тогаш и сите негови играчки би му ги зел, после јадење на сите ќе им купам чоколадо ама за него ќе нема.Ќе види ќе не види ќе рика ко магаре ама ќе си ја научи лекцијата.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
Ќе купиш заштитници што се ставаат во штекерот и да брца да немаш мака.Погрешен ви е начинот на повеќето кои што сакате да мавате шамари на мали невини деца.Да бевте во некоја од западниве држави сигурно ќе се соочевте со казна.
Јас би направил вака:
Ако нешто прави погрешно би му рекол: Ако уште еднаш направиш така, тогаш повеќе никогаш нема да ти купам ни чоколадо ни играчка.
Ако уште еднаш така направи, тогаш и сите негови играчки би му ги зел, после јадење на сите ќе им купам чоколадо ама за него ќе нема.Ќе види ќе не види ќе рика ко магаре ама ќе си ја научи лекцијата.
не знам колку ти успее ова гарант твоите деца (ке) ги всопитуваш со премногу слобода. тоа колку шо е убо толку и нечини...
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Ќе купиш заштитници што се ставаат во штекерот и да брца да немаш мака.Погрешен ви е начинот на повеќето кои што сакате да мавате шамари на мали невини деца.Да бевте во некоја од западниве држави сигурно ќе се соочевте со казна.
Јас би направил вака:
Ако нешто прави погрешно би му рекол: Ако уште еднаш направиш така, тогаш повеќе никогаш нема да ти купам ни чоколадо ни играчка.
Ако уште еднаш така направи, тогаш и сите негови играчки би му ги зел, после јадење на сите ќе им купам чоколадо ама за него ќе нема.Ќе види ќе не види ќе рика ко магаре ама ќе си ја научи лекцијата.

А што правиме ако мава со влечка по телевизор? Како ќе водиш успешна соработка на размена информации и уцена кога збориме за едноиполгодишно дете? Или две?
 

Snape

Истакнат Член
14 февруари 2012
285
401
63
25
Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry
А што правиме ако мава со влечка по телевизор? Како ќе водиш успешна соработка на размена информации и уцена кога збориме за едноиполгодишно дете? Или две?
И после се ако така прави се е до неговото воспитување дали е мазено и пазено или е добро воспитано , а као што сеа децата растата со бабите и дедовците бидејчи родителите се на работа , повеќето се размажотини, зборувам од лично искуство, мислам на брат ми тој е ... незнам
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
И после се ако така прави се е до неговото воспитување дали е мазено и пазено или е добро воспитано , а као што сеа децата растата со бабите и дедовците бидејчи родителите се на работа , повеќето се размажотини, зборувам од лично искуство, мислам на брат ми тој е ... незнам


па можи најправилно е да оди во градинка и да се дружи со деца !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,758
2,404
1,133
www.crnobelo.com
Каиш гледам спомна некој, тоа во никој случај.
Шамар може, ама во некоја поблага варијанта, исто и по газ удирање. Овие мерки во случај кога ќе претера.
И запомнете, ќотекот е од рајот излезен :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Реми