Воспитна мерка - шамар? | Црнобело Форум

Воспитна мерка - шамар?

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
И после се ако така прави се е до неговото воспитување дали е мазено и пазено или е добро воспитано , а као што сеа децата растата со бабите и дедовците бидејчи родителите се на работа , повеќето се размажотини, зборувам од лично искуство, мислам на брат ми тој е ... незнам

Нема врска воспитување. Ете интересно му е во моментот, можеби веќе наназад неколку денови.
Ти упорно му велиш што ќе се случи ако навистина го оштети, а тоа како да не реагира?
 

важна

Истакнат Член
14 февруари 2012
552
694
93
31
Скопје
Кога ќе помислите да ги удрите своите деца, подобро удрете се себеси бидејќи мавањето со влечка по телевизор (беља наведена во темава) е всушност ваша грешка. :) Патем, ако за воспитна мерка се смета таков примитивен начин, тогаш светов навистина отишол по ѓаволите. :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Никогаш шамар не би удрила или применила било какво физичко казнување. Всушност, тоа не е казна, тоа е иживување, само затоа што ти се може. Секогаш има решение, а доколку не си способен да го најдеш, тоа е твоја вина. А најчесто, какви се родителите, такви се децата. Доколку родителот е дигнат и се си купува и дозволува, такво ќе биде детето.
Очигледно, доколку си добил шамар, ќе бидеш ЗА и најверојатно и ти еден ден тоа ќе го применуваш. Јас никогаш не сум добила, без разлика каква белја и да сум направила, и никогаш нема да го направам тоа на моето дете.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
не знам колку ти успее ова гарант твоите деца (ке) ги всопитуваш со премногу слобода. тоа колку шо е убо толку и нечини...
Можеби имам трауми од детство па не сакам моето дете низ тоа да поминува.Сакам да имам најдругарски однос со него.Не би сакал утре да крие од мене дека пуши цигари или дека украл џамлии само за да не го тепам.

А што правиме ако мава со влечка по телевизор? Како ќе водиш успешна соработка на размена информации и уцена кога збориме за едноиполгодишно дете? Или две?

Телевизорот е побитен од детето?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sagittarius

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
Кога ќе помислите да ги удрите своите деца, подобро удрете се себеси бидејќи мавањето со влечка по телевизор (беља наведена во темава) е всушност ваша грешка. :) Патем, ако за воспитна мерка се смета таков примитивен начин, тогаш светов навистина отишол по ѓаволите. :)
кажи како можи да биди моја грешка шо на дететому текнало дека ке биди интересно да земи влечка и да мава по шо ке стигни.?
ти ако му дозволуваш на своето дете да прави шо сака низ дома тоа е твое право ама јас не се согласувам со то.
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
ами ако е плазма телевизорот??? :p
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Кога ќе помислите да ги удрите своите деца, подобро удрете се себеси бидејќи мавањето со влечка по телевизор (беља наведена во темава) е всушност ваша грешка. :) Патем, ако за воспитна мерка се смета таков примитивен начин, тогаш светов навистина отишол по ѓаволите. :)

Слободно цитирај ме. :)
Јас мислам дека светот е отиден по ѓаволите кога гледам какви мали чудовишта од деца шетаат околу мене. Или можеби учење во градинка и прифаќање на вулгаризми од тамошни деца е грешка на родителот?
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
Можеби имам трауми од детство па не сакам моето дете низ тоа да поминува.Сакам да имам најдругарски однос со него.Не би сакал утре да крие од мене дека пуши цигари или дека украл џамлии само за да не го тепам.Телевизорот е побитен од детето?
ако размислуваш така детето мие побитно од куќата па ај сега нека ја запали .... и јас ништо нема да му речам ...