Бремена пред бракот - во минатото и сега?

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Јас сметам дека девојката треба да остане бремена кога е спремна за тоа, неважно дали е во брак, дали е во врска или не знам што.
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Не сум баш сигурна околу тоа дека ако се мажиш од љубов ќе те гледаат чудно.Па добро,постојат уште такви фала богу.
Искрено немам лошо мислење за оние кои остануваат бремени пред бракот,но имам лошо мислење за оние кои остануваат а сеуште не се зрели и спремни за таков чекор.Па добро мајка му стара,сега ако нема како да спречиш бременост тогаш немам коментар...
Имам повеќе другарки кои се омажени,имаат и по две три деца а само 21год. и сето тоа ми е малку чудно,затоа што до вчера сме виселе по кафичи,сме манијачеле машки и сме ги оговарале професорите у средно.Ама ете,велат ќе се научиш,ќе се навикниш.Но мене сеуште ми е некако несфатливо девојче од 18 години да стане мајка.А немам збор пак за тоа што има некои и помлади :nah.
 

jasna

Нов член
6 декември 2013
9
3
3
39
Во минатото бремена пред брак беше "срам", а денес е дури и небитно, имам пријатели кои се договорија додека не остане бремена да не се земаат :eek
 

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Не знам на ова како да одговорам. Јас лично не сакам да сум трудна на свадбата. И еве до некаде ми се исполни желбата, ме запроси, закажавме свадба а се уште не сум трудна(ако останам у меѓу време, ќе треба место на свадба на пороѓај да одам) :giggle иако кога соопштувавме на сите прво прашање беше да не има нешто.
Е сега, не можам да ги сфатам оние кои се по повеќе од 8-9 години во врска, не им текнува на брак, некои и веќе живеат заедно, и оп ќе остане трудна и ајде сеа мора брак????
Од друга страна, некоја останала трудна може затоа што така сакала, и сака да си прави свадба...не ги осудувам. Има многу тука за дебатирање.
Порано дома не смеел да ти дојде на гости а не па трудна да си на свадба. Ништо не е исто.
 

belabelina

Истакнат Член
6 ноември 2014
94
25
318
36
Oхрид
Нема да ми пречи фала богу ако се сакаме.Сеста ми и дечко и одеа една година се скара правеа пауза и пак се смирија и сватија дека пишано им да се заедно.Си продолжија заедно и знаете сите им вика ајде време ви е на ови на никој не им текнува ни за свадба, ни за ништо.Таа е помала од мене и еден ден им викам дека време е да се прави нешто и така дојдоа неговите кај нас и како на пролет да се прави свадба,но после една недела иде сестрами тажна и вика се случи нешто страшно. Јас си помислив готово се скара а таа да биде бремена тоа беше бозбудливо таа плаче а јас се смејам со солзи радосници. И сега си направивме веридба и овој месец ни е свадбата на брзина ама убаво .
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Секој индивидуално.Јас за 6 дена се мажам,па не сум и нема да бидам бремена за свадбата.Според мене не е срамота.Но,глупаво ми е кога едната или двете страни ги тераат да зачнат пред брак.Еве еднаш кога бев во Мк,со некои мои пријателки се шетавме во парк и седнавме на клупа.На соседната клупа седат две средновечни жени и едната и вика на другата:Штом толку години се заедно нека направи дете со неа,не сакам стерилна снаа!
 

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
Јас сум муслиманка. Ако нешто вакво се случи кај нас е преголема страмота. Ние од наша вера треба да си се чуваме до првата брачна ноќ, да бидеш чесна. Ако си ја направила таја работа пред свадба мора да те земе тој што ти ја одзел невиноста, друг нема шанси да те земе.