Бремена пред бракот - во минатото и сега?

EliBo

Нов член
30 јуни 2013
16
13
3
Порано беше голем срам да останиш бремена пред свадбата можеби дека се даваше голема важност на чесноста на невестата пред бракот и ако е бремена значи дека не се дочувала до првата брачна ноќ.​
А денес кога ќе кажиш дека ќе се мажиш место честито те прашваат кој месец си:rofl и ако речиш не сум те гледаат вака:^) и во право се оти ретко да испадне вистина шо вели дечко ми денешните невести бебето го носат 3-4 месеци :rofl.​
А родителите на девојката кои порано се црвенееле од срам за таква работа па дури и откако ќе се мажат сега скокаат од радост кога ќе слушнат таква вест.​
И ако грешам попрајтеме ама повеќето парови се решаваат на брак откако намерно или ненамерно ќе ја „згрешат работата“.​
Да си кажам за мене да се прашвам јас сакам да ме земи од шо ме сака и шо е сигурен на тој чекор а не од шо мора и замислата ми е да носам струкиран фустан на свадбата :igra:D ама од шо сакам јас до како треба да биди.....:unsure
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Се дури има свадби и секој си ја сфаќа одговорноста сериозно кога ќе дојде до тоа, не е битно дали била трудна па затоа се венчале, или останала трудна после венчавката.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos and melpomena

EliBo

Нов член
30 јуни 2013
16
13
3
Се дури има свадби и секој си ја сфаќа одговорноста сериозно кога ќе дојде до тоа, не е битно дали била трудна па затоа се венчале, или останала трудна после венчавката.

То е најбитно се разбира секој да си ја превземи одговорноста ама на денешно ако не дојди до тоа ретко кој се решава да стапи во брак или чекаат се да се среди а никогаш не е се средено во животот или прво се обидуваат на принова за да бидат сигурни дека се е во ред со партнерите на тоа поле. Кае тука љубовта да го прифатиш партнерот каков шо е да бидиш и во добро и во лошо со него?
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Во бт мн ретко игледа оперисани сме од љубов :unsure :rofl или јас немам такви познанства
Еве јас сум во петок на свадба баш во Битола и гарантирам дека невестата не е трудна. Од љубов е :D
 

EliBo

Нов член
30 јуни 2013
16
13
3
Еве јас сум во петок на свадба баш во Битола и гарантирам дека невестата не е трудна. Од љубов е :D

Јас во просек на 100 свадби да сум била 20 ако не биле од кои 10 се обидуваат и уште не се (worried) е то да љубов е најголема оти заради то се многу разделват. Море нека расти наталитетот таму поќе учители отколку деца сме :D само муабетот ми беше колку напреднале сваќањата за одредени работи за овие 40-50 год. шо значи колку толку менталитетот ни се поправа шо е за пофалба :wavespin
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,796
1,153
29
Битола
денеска е тоа нормално..јас сум нунко и јас ги венчав тоа чуство е прекрасно иначе за време на свадбата невестата беше бремена :)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Не ми пречи бременоста пред брак колку што ми пречи неспремноста за впуштање во истиот.
Факт е дека денеска ретко ќе се најдат две доволно зрели индивидуи кои ќе ги имаат сите потребни средства, памет и љубов во едно, за да стапат во таква заедница и да одгледуваат дете во истата.
На денешно време е борба за опстанок и многу фактори влијаат врз одговорот на прашањево.
Порано ако било прифатливо со една плата по 5-6 деца да изгледаш, сега е научна фантастика. Крајно, си имале и свои домашни животни луѓето, од кои добивале какви-такви производи за исхрана. Денеска тоа за повеќето е срамота, а и сите се вадиме со реченицата дека е модерно општество, па тоа ни дава за право да се куропецаме кај стигнеме, без никакво размислување за последиците. Хеј, кул е!
Мои школски со по 21/22 години уште пред 2-3 години се запливани во тие води, и тоа е страшно, имајќи го предвид нивното опкружување, стресовите и околностите под кои мораа да стапат во брак поради бременоста. Е, тука не оправдувам ништо, виновници си се тие со недоволно внимание, сексуална (не)упатеност, краток видик и широки краци.
Доколку некои си одат озбилно и кројат планови, па бебето само го убрзало процесот, нема што да се дискутира, среќно нека им е.
Сепак, да се вратиме на погорната неодговорност, да, страшна е несакана бременост која мора да води до брак поради нечиј притисок, чисто затоа што со несериозни, незрели и неспремни родители (кои за жал се сѐ почести) тоа дете најчесто не може да израсне правилно, првенствено зошто и самиот родител е уште недозреан за да би го учел. Heck, па види им го само стравот како пребледуваат секој месец ако им доцни еден ден.
А трагично е што секоја понова генерација с(м)е сѐ позатуцани во поглед на информираност, одлучност и спремност за обврска, а „напредни“ за секс и курназење, па треба да се доаѓа до вакви ситуации, иначе склопувањето брак би било вид во изумирање.
Секому може да се случи, ама ако бременоста е стимул (т.е. најчесто приморување) за влегување во брак, тибам бракот.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,068
113
Скопје
www.statik-group.com
За се е крив ресторан Мирко 919.Откако направија понуда „Ако невестата е малку трудна добивате гратис торта и попуст на снимање“ младите тоа сериозно си го сфатија и склепуваат деца пред да се земат.Тамн се совпаѓа