1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Бремена пред бракот - во минатото и сега?

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од EliBo, 1 јули 2013.

 1. EliBo

  EliBo Нов член

  Зачленет на:
  30 јуни 2013
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  13
  Порано беше голем срам да останиш бремена пред свадбата можеби дека се даваше голема важност на чесноста на невестата пред бракот и ако е бремена значи дека не се дочувала до првата брачна ноќ.​
  А денес кога ќе кажиш дека ќе се мажиш место честито те прашваат кој месец си:rofl и ако речиш не сум те гледаат вака:^) и во право се оти ретко да испадне вистина шо вели дечко ми денешните невести бебето го носат 3-4 месеци :patos.​
  А родителите на девојката кои порано се црвенееле од срам за таква работа па дури и откако ќе се мажат сега скокаат од радост кога ќе слушнат таква вест.​
  И ако грешам попрајтеме ама повеќето парови се решаваат на брак откако намерно или ненамерно ќе ја „згрешат работата“.​
  Да си кажам за мене да се прашвам јас сакам да ме земи од шо ме сака и шо е сигурен на тој чекор а не од шо мора и замислата ми е да носам струкиран фустан на свадбата :igra:biggrin ама од шо сакам јас до како треба да биди.....:unsure
   
  На WomanInRed, Solstice и The High Commander им се допаѓа ова.
 2. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Се дури има свадби и секој си ја сфаќа одговорноста сериозно кога ќе дојде до тоа, не е битно дали била трудна па затоа се венчале, или останала трудна после венчавката.
   
  На Arkantos и melpomena им се допаѓа ова.
 3. EliBo

  EliBo Нов член

  Зачленет на:
  30 јуни 2013
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  13
  То е најбитно се разбира секој да си ја превземи одговорноста ама на денешно ако не дојди до тоа ретко кој се решава да стапи во брак или чекаат се да се среди а никогаш не е се средено во животот или прво се обидуваат на принова за да бидат сигурни дека се е во ред со партнерите на тоа поле. Кае тука љубовта да го прифатиш партнерот каков шо е да бидиш и во добро и во лошо со него?
   
 4. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  љубаф у Куманоо, да се земеф а девојка да не е трудна
   
  На Blondie и EliBo им се допаѓа ова.
 5. EliBo

  EliBo Нов член

  Зачленет на:
  30 јуни 2013
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  13
  Во бт мн ретко игледа оперисани сме од љубов :unsure :patos или јас немам такви познанства
   
 6. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Еве јас сум во петок на свадба баш во Битола и гарантирам дека невестата не е трудна. Од љубов е :D
   
  На The Tramp, EliBo, Primrose и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. EliBo

  EliBo Нов член

  Зачленет на:
  30 јуни 2013
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  13
  Јас во просек на 100 свадби да сум била 20 ако не биле од кои 10 се обидуваат и уште не се (worried) е то да љубов е најголема оти заради то се многу разделват. Море нека расти наталитетот таму поќе учители отколку деца сме :D само муабетот ми беше колку напреднале сваќањата за одредени работи за овие 40-50 год. шо значи колку толку менталитетот ни се поправа шо е за пофалба :wavespin
   
 8. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  денеска е тоа нормално..јас сум нунко и јас ги венчав тоа чуство е прекрасно иначе за време на свадбата невестата беше бремена :)
   
 9. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Не ми пречи бременоста пред брак колку што ми пречи неспремноста за впуштање во истиот.
  Факт е дека денеска ретко ќе се најдат две доволно зрели индивидуи кои ќе ги имаат сите потребни средства, памет и љубов во едно, за да стапат во таква заедница и да одгледуваат дете во истата.
  На денешно време е борба за опстанок и многу фактори влијаат врз одговорот на прашањево.
  Порано ако било прифатливо со една плата по 5-6 деца да изгледаш, сега е научна фантастика. Крајно, си имале и свои домашни животни луѓето, од кои добивале какви-такви производи за исхрана. Денеска тоа за повеќето е срамота, а и сите се вадиме со реченицата дека е модерно општество, па тоа ни дава за право да се куропецаме кај стигнеме, без никакво размислување за последиците. Хеј, кул е!
  Мои школски со по 21/22 години уште пред 2-3 години се запливани во тие води, и тоа е страшно, имајќи го предвид нивното опкружување, стресовите и околностите под кои мораа да стапат во брак поради бременоста. Е, тука не оправдувам ништо, виновници си се тие со недоволно внимание, сексуална (не)упатеност, краток видик и широки краци.
  Доколку некои си одат озбилно и кројат планови, па бебето само го убрзало процесот, нема што да се дискутира, среќно нека им е.
  Сепак, да се вратиме на погорната неодговорност, да, страшна е несакана бременост која мора да води до брак поради нечиј притисок, чисто затоа што со несериозни, незрели и неспремни родители (кои за жал се сѐ почести) тоа дете најчесто не може да израсне правилно, првенствено зошто и самиот родител е уште недозреан за да би го учел. Heck, па види им го само стравот како пребледуваат секој месец ако им доцни еден ден.
  А трагично е што секоја понова генерација с(м)е сѐ позатуцани во поглед на информираност, одлучност и спремност за обврска, а „напредни“ за секс и курназење, па треба да се доаѓа до вакви ситуации, иначе склопувањето брак би било вид во изумирање.
  Секому може да се случи, ама ако бременоста е стимул (т.е. најчесто приморување) за влегување во брак, тибам бракот.
   
  На Arkantos, MoonFairy, Luckky и уште 8 други им се допаѓа ова.
 10. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  За се е крив ресторан Мирко 919.Откако направија понуда „Ако невестата е малку трудна добивате гратис торта и попуст на снимање“ младите тоа сериозно си го сфатија и склепуваат деца пред да се земат.Тамн се совпаѓа
   
  На Aaliyah, Strumfeta, Blondie и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: