1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Абортус: за или против?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Hip.Hop_MKD, 16 февруари 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Малце оф топик е муабетов, али чисто информативно: тој твој господ рекол дека е дозволено силување? Го пишува ли тоа во библијата или некаде на друго место? Така ли проповедаат свети лица и го учат народот? Дека во ред е силување?
   
  На LaJa5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  Мисица, не е во ред силувањето, но има премногу лоши луѓе. Во никоја книга не го пишува тоа. Но го пишува она дека абортусот како АБОРТУС е забранет, во било кој случај :)
   
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Без разлика што има многу лоши луѓе, ти рече дека тоа е причината поради која не го оправдуваш абортусот. А доколку ти се случи нешто што е забрането, тогаш можеби единствена опција ти е да направиш и ти нешто што е забрането за да се извлечеш себе си од таа ситуација во која некој друг против твоја воља те ставил.
   
  На LaJa5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  Единствената причина што не го оправдувам абортусот- е таа што Абортусот ни Господ не го оправдува, а јас колку толку се трудам искрено да одам по тие стапки што ќе ми помогнат во другиот свет да се справам со нив, доколку јас го прекршам тој закон, мене во другиот свет ме очекува нешто страшно нешто, со оглед на тоа што сум муслиманка. :) Лично јас не би го прекршила тој закон, мене ми е страв од мојот Аллах. :) А, секој за себе,нормално.
   
 5. Fashion.Lover

  Fashion.Lover Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2015
  Мислења:
  297
  Допаѓања:
  83
  Имам еден проблем и после подолго време решив да го споделам со вас и да побарам совет.
  Незнаев во која тема да го ставам но мислам дека овде највеке одговара.
  На кратко ке ја објаснам ситуацијата во која се наоѓам.

  Имам 18 год, имав долга врска од година и 3 месеци, и пред еден месец раскинавме. Имавме некои проблеми, најголем проблем е тоа што многу ретко излегувавме, имавме многу малку пријатели, тој беше многу љубоморен и ми беше забранил да се гледам со една другарка. Тоа не е се, ме имаше изневерено, јас му простив, но пред еден месец и јас го изневерив за да му вратам. Раскинавме поради сите тиа причини, тој ми се молеше но јас не се вратив. Ова е воведот сега следи главниот дел.

  Пред 2-3 недели дознав дека сум бремена. Со сигурност, на гинеколог бев. Прво бев сигурна дека сакам да абортирам но сега не сум баш. Бившиот ми вели да се смириме, да се земеме, дека тој ме сака мене а и детето и дека тој ке се промени ке излегуваме, ке бидеме срекни итн.
  Сега незнам што да правам дали да абортирам или да се омажам!?

  Ова е од некој друг форум,а во случајов со девојкава би абортирала.Иако сум против абортусот,во овој случај би абортирала.
   
 6. MacedonishQueen

  MacedonishQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2015
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  131
  Јас сум за "за" бидејќи што ако некој ја силува девојката и таа останува бремена секако дека нема да сака да го чува тоа дете. Или девојкатае во брак па останува бремена а за тек на бременост му излегуваат куп проблеми па мора да се раздели од мажот, и тоа дете без татко ли ќе расте? само за викенд ли ќе го гледа таткому? Глупост. А и се случува грешка, никој не сме безгрешни. ;)
   
 7. scarstone

  scarstone Староседелец

  Зачленет на:
  15 април 2013
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  25
  Ниту сум „за“, ниту пак „против“ абортусот.
  Сум за имање право на избор. Во ситуации во коишто треба да одберам меѓу „за“ и „против“, се обидувам да се ставам на местото на личноста и не сакам да сум категорична, затоа што не ретко те стигнува она од коешто бегаш. Тоа е начин на животов да ти покаже дека си човек и не можеш да бидеш посилен од 1 човек.
  Многумина ја прават оваа грешка: наместо да се обидат да се стават во кожа на личноста којашто минува низ сето тоа, се споредуваат во однос на некое нивно слично искуство. Ниту една бременост не е иста. Не постојат две сосема исти околности под кои се случила несаканата бременост, затоа што се многу персонализирани, поради тоа што се измешани со личните чувства, состојби, ситуации, окружувањето и поддршката од истото, односи со луѓето итн.

  Ниту пак се сметам за помалку религиозна доколку не сум pro-life за сите по секоја цена. Напротив, свесна сум дека штом сум одбрала таква насока во животот, не можам да бидам ништо повеќе од ученик (и тоа најверојатно слаб ученик) во истиот и не смеам да си дадам за право некого да осудувам поради неговите избори, затоа што ја немам неговата сила, неговите емоции и неговата ситуација. Тој мој правец може да влијае на мојот личен избор, не на моето мислење за туѓиот избор. Може да влијае само на мојата љубов и поддршка кон ближниот и врз помошта што поскоро да ја преброди таа лоша епизода во неговиот живот.

  Што се однесува до мене, никогаш не би сакала такво нешто за себе. Не сакам да направам такво нешто, од оваа перспектива, не би можела да функционирам како што треба по такво нешто. Но, не можам да изигрувам пророк и да велам „никогаш нема“, токму поради тоа што сум свесна дека сум послаба од животот, како и секој човек и покрај сиот наш труд.
   
 8. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  За абортус да, само доколку веќе родени може да се вратат на таа постапка ,а за нов живот што треба да се роди во ниеден случај !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  A? Де ако сакаш малку поопширно изјасни се. Јас искрено ништо не те разбрав што сакаш да кажеш.
   
 10. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Сака да каже да се вратат таму од каде што дошле, толку лесно за разбирање е ова..а тек за бесконечноста..............аааууууууууууууууууууууууу
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: