Абортус: за или против?

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Хип- хоп не си во право.
Секој си има свое право на избор.
Проста ситуација- девојката е силувана, останува бремена. Мислиш ќе сака да го задржи тоа дете?
Грешка на секој може да му се случи. Ако некој не е спремен за чување на дете, нема зошто да го роди. За да го измачува? Да не може да му пружи основни средства за живот?
Или што ако уште во рана бременост се открие дека плодот пат од тешка болест? За која даваат најмногу деценија живот? Па ако таквото дете се роди, зарем тоа би го нарекол живот? Тоа му доаѓа како смрт во исчекување. На страна што нема да почуствува никаква убава страна на животот.
Се додека абортусот е ран, се согласувам. Додека нема срцева активност, тоа е ембрион. Групација од клетки.
Е кога веќе ембрионот ќе премине во фетус грев е да се абортира. Во тие случаи може да се забрани. Порано не.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Хип- хоп не си во право.
Секој си има свое право на избор.
Проста ситуација- девојката е силувана, останува бремена. Мислиш ќе сака да го задржи тоа дете?
Грешка на секој може да му се случи. Ако некој не е спремен за чување на дете, нема зошто да го роди. За да го измачува? Да не може да му пружи основни средства за живот?
Или што ако уште во рана бременост се открие дека плодот пат од тешка болест? За која даваат најмногу деценија живот? Па ако таквото дете се роди, зарем тоа би го нарекол живот? Тоа му доаѓа како смрт во исчекување. На страна што нема да почуствува никаква убава страна на животот.
Се додека абортусот е ран, се согласувам. Додека нема срцева активност, тоа е ембрион. Групација од клетки.
Е кога веќе ембрионот ќе премине во фетус грев е да се абортира. Во тие случаи може да се забрани. Порано не.

Има исклучоци, јас наведов за несакана бременост каде девојчињата се најчесто сами криви.
Иначе ако е силувана да се остава да избере или ако плодот е болен тогаш да одлучан стручни медицински лица како ќе биде подобро за родилката.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
29
Битола
јас сум за тоа е право на избор на родителите ако сеспремни и доволно зрели нека се роди детето ако не нека направат абортус, тоа е право на избор...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Темава е бесконечно опширна, може страници да се испишат дискутирајќи. Само едно ми падна во очи од твоето последно мсилење:
Има исклучоци, јас наведов за несакана бременост каде девојчињата се најчесто сами криви.
Зарем само девојките се криви? А мажот што ја донира спермата? Или лесно е, битно пенисот е испразнет?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Browny

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Темава е бесконечно опширна, може страници да се испишат дискутирајќи. Само едно ми падна во очи од твоето последно мсилење:

Зарем само девојките се криви? А мажот што ја донира спермата? Или лесно е, битно пенисот е испразнет?
Никој не ја тера на секс без заштита. Како ќе си посееш така и ожнеј си.
После е**ње, нема каење...
 

Elizabeth Bathory

Истакнат Член
13 февруари 2012
353
405
363
Skopje
Абортусот отсекогаш била табу тема за која никој не сака да дискутира се додека не дојде времето да се расчисти дали тоа би била правилната одлука или не.
Jас мислам дека секоја жена има право на избор, па ако нејзиниот избор е абортус тогаш треба да се почитува нејзината одлука. Лично јас не би можела да се определам дали сум за или против бидејќи сепак мислам дека и абортусот е убиство, но кога би се нашла во ситуација да ми се случи на мене нескана бременост не би абортирала туку ќе се соочам со проблемот и тоа е тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Абортусот отсекогаш била табу тема за која никој не сака да дискутира се додека не дојде времето да се расчисти дали тоа би била правилната одлука или не.
Jас мислам дека секоја жена има право на избор, па ако нејзиниот избор е абортус тогаш треба да се почитува нејзината одлука. Лично јас не би можела да се определам дали сум за или против бидејќи сепак мислам дека и абортусот е убиство, но кога би се нашла во ситуација да ми се случи на мене нескана бременост не би абортирала туку ќе се соочам со проблемот и тоа е тоа.

А зошто само жената да одлучува, каде е мажот?
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
И машкото има одговорност. Зошто свршил во неа? М? Како му поминувале сперматозоидите низ каналот, му се јавил инстинктот за татковство?
Неможеш да речеш дека мажот е светиња, а девојката крива.
Кога ќе дојде до таква несакана бременост и двајцата се подеднакво одговорни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Slatki4ka

Elizabeth Bathory

Истакнат Член
13 февруари 2012
353
405
363
Skopje
Епа она го носи, може и мажот да не дознае за тоа, има секакви случаеви. Јас само си го кажав моето мислење.