1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Абортус: за или против?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Hip.Hop_MKD, 16 февруари 2012.

 1. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  Де вака ,нема потреба по опширно за ова ,реченицата е доволно јасна ,али сакаш детањи ти , па едноставно по мене некој кој го загрозува општеството односно кој уништува човечки животи , безчувствителна личност која носи зло , а таа треба да се искорени одма , оној кој има различни сваќања за сексот,а има многу итн тоа е по мое не дека ти и некој друг треба да се сложите ?!
  Па ко разуме сватиче !
   
  #351 Mnogo Bitno, 7 октомври 2015
  Последна промена: 7 октомври 2015
 2. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  E ако е ова причина за абортус тогаш кај замина наталитетот кој ионака е скромен...
   
 3. Big Berta

  Big Berta Староседелец

  Зачленет на:
  7 февруари 2015
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  207
  Сакаш да кажеш дека порастот на наталитетот треба да е нечија мотивација за да има дете?
   
  #353 Big Berta, 26 октомври 2015
  Последна промена: 26 октомври 2015
  На LaJa5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,132
  А бρе што не κе пρочиташ. . Ц ц ц..
  Со κаκва совест бρе одиш живот да фρлиш. . Зошто, си се е:cenzuraла, не си се чувала, убаво ти било не си мислела и κуκај! Има заштита бρе! Аκо не си спρемна пρотив сеκого да се боρиш за тебе и за тој ЖИВОТ и со тоа да се соочиш чувај се!
  Мало суштество, човече за κое тρеба да живееш, да пρеρасне во човеκ налиκ тебе. Да се гоρдее со тебе .
  Да го фρлиш, да му ја одземеш шансата за живот . .
  Ниκогаш ова нема да го сватам!
   
 5. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Не...сакав да кажам дека за да абортираш треба да имаш дебела причина, а не оти ти се скарал дечкото а ти во меѓувреме си останала бремена...
  Дебала причина, болест, малформација, силување, инцест...
   
  На ●Untouchable° и corki им се допаѓа ова.
 6. Big Berta

  Big Berta Староседелец

  Зачленет на:
  7 февруари 2015
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  207
  Големата шанса да останеш самохрана мајка е дебела причина, а неспремноста да се биде родител е уште подебела!
   
  На LaJa5, Selene и diva orhideja им се допаѓа ова.
 7. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Сите знаат како се прават деца, ако не си спремна нема ни да почнуваш.
   
 8. Big Berta

  Big Berta Староседелец

  Зачленет на:
  7 февруари 2015
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  207
  Ти се сексаш само за да направиш деца, или ради и задоволство? Ниедна заштита не е 100% сигурна, се случуваат грешки колку и да внимаваш.
  Муабетов ми е од типот „ако не сакаш да те удри кола, не преминувај улица“.
   
  На LaJa5 и diva orhideja им се допаѓа ова.
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Не може да ги споредуваш моментот со самохрана мајка и оној со раѓање на дете со малформации...
  Иако не е баш сјајна ситуацијата и кај првиот пример. Don't get me wrong, ако мајката уште од ран период дознае дека очекува, секако дека таквиот абортус го оправдувам, затоа што и на плодот не му се дава баш многу време да се доразвие во „здрав фетус“ па да се направат и додатни здравствени компликации (лаик сум малку и тропам тука).
  Но има и такви самохрани мајки кои успеале во животот да сврзат крај со крај и без да абортираат. Се` зависи како самата мајка ќе гледа на тоа, а не како општеството ќе суди дали е забрането со закон.
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Big Berta

  Big Berta Староседелец

  Зачленет на:
  7 февруари 2015
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  207
  Не ги споредувам, само кажувам уште една добра причина плус. Далеку од тоа дека ги омаловажувам самохраните родители(факт е дека има прекрасни самохрани мајки и татковци), туку го спомнав поради претпоставка дека младата девојка не е спремна ниту да биде родител, ниту да биде самохрана мајка баш поради тоа што се двоуми дали да го има детето.
  Неспремноста да се биде родител и те како треба да влијае во одлуката да се има дете!

  За останатиот дел од постот апсолутно се согласувам. Абортусот како таков ми е кревка тема и тажна сум што понекогаш мора да се случува, но целосно го поддржувам правото на избор. Подобро да спречиш бременост(во рана фаза, секако), отколку да се роди некое невино детенце кое ќе страда поради нечија непромисленост и неспособност.
   
  На diva orhideja и Selene им се допаѓа ова.

Сподели: