1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Абортус: за или против?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Hip.Hop_MKD, 16 февруари 2012.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Затоа пред секс ќе му речеш на фраерот, еј оди купи кондоми и ќе имаме секс, а не демек не знаат како се прави дете, па после ау бремена сум ќе абортирам. Играчка е тоа па секогаш можеш нова да си купиш.
  Да бевме во Кина тогаш ќе разберев, дека нив не им е гајле толку за тоа дали некое дете умрело, ама овде барем треба да сме паметни малку.
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Big Berta

  Big Berta Староседелец

  Зачленет на:
  7 февруари 2015
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  207
  А ако пукне кондомот, а ни психички, ни финансиски не си спремен за деца?
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Едно прашање до овие што сте строго против. Дали сте pro life или само pro birth?
  Прво разграничете си тоа пошто разликата е огромна.
   
  На Prashina и Big Berta им се допаѓа ова.
 4. Selene

  Selene Модератор

  Зачленет на:
  6 јуни 2012
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  1,867
  Една од причините зошто ја сакам Orange is the new black, е што содржи вакви дијалози како овој подолу. Ќе го ставам во спојлер зошто е голем.
  P: Easy for you to say, I’m guessing you’ve never had to abort nobody.
  B: A Bold assumption. You ever read a book called Freakonomics?
  P: No, what’s it about? Bearded ladies and midgets?
  B: Close its about economic theory, cause and effect.
  P: Sounds boring.
  B: It’s actually a pretty good read. They have this chapter in it: ‘Where have all the criminals gone?‘.
  P: They’re over there in that field…
  B: In the 1990s crime fell spectacularly and this books attributes that to passing of Roe V. Wade.
  P: The darkness of ’73, the exact opposite actually.
  B: The abortions that occurred after Roe v. Wade, these were children that weren’t wanted. Children who, if their mothers had been forced to have them, would have grown up poor, and neglected and abused. The three most important ingredients when one is making a felon. But they were never born. So, 20 years later, when they would have been a prime crime age, they weren’t there.
  And the crime rate dropped dramatically.
  P: What’s your point?
  B: My point is that you were a meth-head white trash piece of shit and your children, had they been born, would have been meth-head white trash pieces of shit. So by terminating those pregnancies you spared society the scourge of your offspring. When you think about it it’s a blessing.
  P: I’ve never thought about it that way.
  B: Maybe you should, maybe you should stop punishing yourself. I mean, what does a good mother do? A good mother does what’s best for her children. And maybe what was best for your children was wiping ’em out before they had to live miserable fucking lives.
  Потполно се согласувам. Дете треба да се роди само доколку родителите сакаат да го имаат, а не заради тоа што религија, традиција, комшии, родители или било кој друг наметнува. Детето треба да се роди во здрава околина, да има шанса за добар живот, за утре, кога ќе порасне да биде добар човек. Искрено ги жалам децата што се родени во околина каде што биле решение за криза во брак, страв од абортус, меѓу некомпатибилни луѓе. Не е лесно да живееш со родители кои што се во брак само заради децата. Во нефункционален дом, децата растат со траума. Впроочем нема што да додадам, сцената опишува се.
   
  На Electra, diva orhideja и Big Berta им се допаѓа ова.
 5. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Тоа детенце секогаш може да го дадеш на некои кои сакаат да посвојат дете, а не да го убиеш...
   
  На violetmoon и Prashina им се допаѓа ова.
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Колку морбиден коментар..срамота..ај исечи си ти еден прст од рака па дај му го на некој што му фали!!Така се давало дете откако ке го родиш!!!!
  Ти МАЈКА ли си или само колку да тропнеш нешто???:facepalm2
   
  На LaJa5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  @diva orhideja а мајка ли е ако го абортира?
  Штом таа самата смета дека не може да му овозможи од х причини на детето да расте покрај неа има парови кои со години чекаат да добијат детенце и да му ја пружат сета љубов.На овој начин барем тоа ќе добие шанса за живот.
   
  На Prashina и MoonFairy им се допаѓа ова.
 8. Selene

  Selene Модератор

  Зачленет на:
  6 јуни 2012
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  1,867
  Давањето на дете на посвојување е нож со две острици. Затоа што мајката цел живот ќе знае дека има дете "таму некаде". Ако во моментот не е спремна да гледа дете, можеби ќе дојде време кога ќе е. И тогаш ќе почне да жали, да се прашува каде е и што е, мал милион случаи каде пробуваат да ги најдат, па децата не сакаат да ги видат и слично. Вака полесно им е да преболат, знаат дека детето го нема, знаат дека не постои нивен потомок за кој што не знаат ништо.

  Плус децата што се дадени на посвојување немаат секогаш среќен крај. Да, може да завршат кај пар кој што сака дете повеќе од цел свет и нема ништо поблагородно од тоа да им подариш, меѓутоа сметајте колку деца се влечкаат по никакви услови, немаат кој да ги заштити, во домовите е катастрофа, нема ниту една добра институција која ти гарантира дека детето ќе е заштитено, најадено и ќе има каде да спие. И тоа малку што го има, до 18 години, потоа детето е само препуштено на себе. Знаете ли за што е способно дете од 18 години? За ништо. 20+ сум, па уште се "печам", односно не знам што и како со животот. Дете на 18 години на улица, само, гладно ми е позастрашувачка слика од неродено дете.
  На крај да не испадне дека сум антихрист што мрази деца, јас сметам дека нема ништо поубаво од мајчинство, ама кога вистина можеш да дадеш се на дете, а не направи, па мора да се роди по секоја цена. Абортус само во такви случаи, изјави како на г-ѓа Најчевска дека фетусот е паразит кој се храни од мајката, не поддржувам никако!
   
  На Electra, Big Berta и Saladin им се допаѓа ова.
 9. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Сигурна си дека мојот коментар е морбиден, а не е морбидно да го убиеш своето дете...беспомошно, невино, жива душа која се зачнала во тебе...и зошто? Зашто тебе во моментот нењ ти е погоден моментот за да гледаш дете?!
  Е не, така се убивало дете откако ќе го зачнеш...туку така...не ми одговара тајмингот, па ајде ќе абортирам...
  Се слупшаш ли воопшто? Се лушаш ли ти што тропаш?
  И да, можеби би му дала прст на некој...луѓето донираат бубрег, кожа и што ли уште не...
  Има мајки кои ги даваат своите деца на посвоување и според мене се поголеми мајки отколку себичните жени кои абортираат заради себични причини....
   
  #369 MoonFairy, 28 октомври 2015
  Последна промена: 28 октомври 2015
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,327
  Допаѓања:
  3,016
  Cudna e coveckata psiha, polesno ke se odluci zdrav plod da abortira odkolku da go pokloni nekomu koj ke se raduva.Znaete li kolku parovi ili single posakuvaat dete a prirodata ne im ja dala taa moznost?Zosto da ne mu se dade moznost za zivot? Ako nekoj e spremen za sexualen odnos toj i taa treba da se spremni na site posledici . Sozrevanjeto ke bide pobrzo so dete vo zivotot. Odgleduvanjeto na dete e posebna odgovornost i nikogas ne si dovolno spremen.
   
  На violetmoon и MoonFairy им се допаѓа ова.

Сподели: