Абортус: за или против?

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
- Против... Зошто е тоа така, па пред да се начукаш со некој/а,мисли си, размисли. Не дозволувај да те понесат страстите и чувствата, ако се работи воопшто во некои случаеви за чувства. Пошто за две минутки задоволство, можеш да си сјебеш цел живот или брак или после трчај по гиниколози, чистења, абортуси. Убиј живот што не заслужува да биде убиено, коа веќе си се начукала. Али светов иде НИКУДА, така да... Џабе е се. Носи си секогаш кондоми со себеси, девојките куропушачки да речам така, ебачки, нека си вградат спирали у себе и така. :) Да нема абортуси.
Не мора да значи дека само во вакви случаеви е потребен абортус.
Што ако примерна девојка е силувана и остане бремена?
 
  • Like
Реакции: diva orhideja

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
28
Не мора да значи дека само во вакви случаеви е потребен абортус.
Што ако примерна девојка е силувана и остане бремена?
И во тој случај, треба да си го исфрли тоа од глава дека треба да абортира, во секој случај тоа бебе треба да се роди. :) Светите книги велат дека строго забрането е женско да абортира. :)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
И во тој случај, треба да си го исфрли тоа од глава дека треба да абортира, во секој случај тоа бебе треба да се роди. :) Светите книги велат дека строго забрането е женско да абортира. :)
Поголема глупост немам прочитано. И јас сум против абортусот ама ако станува збор за силување тогаш е потребно.
 

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
28
Поголема глупост немам прочитано. И јас сум против абортусот ама ако станува збор за силување тогаш е потребно.
Секој со својот став и мислење. :) Лично јас, доколку би била силувана некогаш и останам бремена,не би абортирала, сите сме под Господовото небо. Се што ни се случува, случува со причина и е од Господ.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Секој со својот став и мислење. :) Лично јас, доколку би била силувана некогаш и останам бремена,не би абортирала, сите сме под Господовото небо. Се што ни се случува, случува со причина и е од Господ.
Господ ти дал и мозок за да размислуваш и сама да одлучуваш.
 
  • Like
Реакции: -•Lil Lamb•-

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Секој со својот став и мислење. :) Лично јас, доколку би била силувана некогаш и останам бремена,не би абортирала, сите сме под Господовото небо. Се што ни се случува, случува со причина и е од Господ.
Можам да те замислам каква ќе си кога некој ќе посака да те силува. Ќе си речеш дека се случува со причина и силувачот е пратен од Господ, и без проблем ќе му се предадеш да прави со тебе што сака. А потоа ќе си го растеш детето и ќе секогаш ќе се присетуваш на средбата со Господовиот човек.

Тебе можеби ти дал Господ памет како што викаш, ама дупло ти земал, во минус е отиден дури, нема што да ти земе повеќе.
 

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
28
Можам да те замислам каква ќе си кога некој ќе посака да те силува. Ќе си речеш дека се случува со причина и силувачот е пратен од Господ, и без проблем ќе му се предадеш да прави со тебе што сака. А потоа ќе си го растеш детето и ќе секогаш ќе се присетуваш на средбата со Господовиот човек.

Тебе можеби ти дал Господ памет како што викаш, ама дупло ти земал, во минус е отиден дури, нема што да ти земе повеќе.
Што е до мене, јас нормално ќе се спротивставувам, не дај Боже да се најдам во таква ситуација, но ако ми е пишано мене да бидам силувана, ќе бидам. На нашиот трети ден,од нашето раѓање, се симнува од Небото мелек (ангел), и тој ни ја запишува нашата судбина на нашето чело, до ситница. Колку и да сакаме да ја избегнеме таа судбина, порано или подоцна ние пак ќе се најдеме во истите ситуации. И велиш дека Господ ми дал, но и ми земал дупло, па и нема што повеќе да ми зземе, се лажеш. Има уште едно нешто што е во негови раце и кад-тад мора да ми го земе, а тоа е мојата душа, најмил мој. :)