Абортус: за или против?

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Прво тоа е личен избор, второ има моменти кога тој е неизбежен. Но, абортус зошто типката наводно направила грешка(што според мене не постои зошто со секое впуштање во сексуални односи постои можност за бременост), не користење заштита, не знаење на плодни денови и ред други работи кои жената мора да ги знае, е тогаш не го прифаќам. Сите се тие големи и спремни за секс, а после упс ј... га.
 

BaramOdgovor

Нов член
2 февруари 2015
1
0
1
24
Можно ли е да останам бремена ако дечко ми сврши во кондомот, после тоа само се забриша површно и по околу 2 саата имавме друга партија која ја почнавме без кондом оти заборавивме да ставиме :fubar::devil:, ама после ни текна, ставивме и сврши во него. Треба ли да се напијам апче за ден потоа ??
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Можно ли е да останам бремена ако дечко ми сврши во кондомот, после тоа само се забриша површно и по околу 2 саата имавме друга партија која ја почнавме без кондом оти заборавивме да ставиме :fubar::devil:, ама после ни текна, ставивме и сврши во него. Треба ли да се напијам апче за ден потоа ??
Ако стварно имаш 19 години јас би ти советувал да се напиеш две апчиња, за секој случај. Ако си постара од 22 тогаш не ти треба апче. Пиши како ќе поминеш, баш ме интересира. Се најдобро.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ако стварно имаш 19 години јас би ти советувал да се напиеш две апчиња, за секој случај. Ако си постара од 22 тогаш не ти треба апче. Пиши како ќе поминеш, баш ме интересира. Се најдобро.
не ја зезај бе ќе се труе само со апчиња :)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
не ја зезај бе ќе се труе само со апчиња :)
Ти што предлагаш да направи?
Јас мислам дека така е најдобро за неа и за тие околу неа. Не мора со апчиња, може и со нешто друго. Таквите грешки, катастрофални да кажам, мора да се поправат додека е време. Ова е интересно прашање што го поставила, бидејќи секојдневно сретнуваме такви случаи кои по грешка забораваат на презервативот, или кондомот на селски. Ама тоа е, жално но такво време е, заборавени има многу.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ти што предлагаш да направи?
Јас мислам дека така е најдобро за неа и за тие околу неа. Не мора со апчиња, може и со нешто друго. Таквите грешки, катастрофални да кажам, мора да се поправат додека е време. Ова е интересно прашање што го поставила, бидејќи секојдневно сретнуваме такви случаи кои по грешка забораваат на презервативот, или кондомот на селски. Ама тоа е, жално но такво време е, заборавени има многу.
А ти сериозно мислиш дека само ради тоа што заборавиле да стават т.е користат ќе остане трудна? Многу фактори влијаат за да се остане трудна не е така лесно.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
А ти сериозно мислиш дека само ради тоа што заборавиле да стават т.е користат ќе остане трудна? Многу фактори влијаат за да се остане трудна не е така лесно.
Нормално дека влијаат повеќе фактори. На пример кај некои влијае и времето, поубаво им е да имаат секс сабајле отколку навечер.
Зборот ми беше дека прашањето кое го поставила е добро затоа што ќе развие дискусија на таа тема, дали и што може да и се случи ако дечко и го заборави презервативот на маса.

Пиши ми пп да ти објаснам. :)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Нормално дека влијаат повеќе фактори. На пример кај некои влијае и времето, поубаво им е да имаат секс сабајле отколку навечер.
Зборот ми беше дека прашањето кое го поставила е добро затоа што ќе развие дискусија на таа тема, дали и што може да и се случи ако дечко и го заборави презервативот на маса.

Пиши ми пп да ти објаснам. :)
Ај да ти пишам ама не ме сфати иначе
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Ај да ти пишам ама не ме сфати иначе
Те сфаќам ама ти не ме сфаќаш изгледа. Дечкото на девојката направил катастрофална грешка со тоа што го заборавил презервативот. Значи нормално е да и е страв на девојкава бидејќи ако е трудна, ќе треба да абортира ако има некои катил родители. Затоа мислам дека мојот предлог е решение, повели со твој. :)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Те сфаќам ама ти не ме сфаќаш изгледа. Дечкото на девојката направил катастрофална грешка со тоа што го заборавил презервативот. Значи нормално е да и е страв на девојкава бидејќи ако е трудна, ќе треба да абортира ако има некои катил родители. Затоа мислам дека мојот предлог е решение, повели со твој. :)
Мојот е да престане да фантазира дека е трудна нема смисла тоа или во краен случај ете ако испадне што нема шанси ондак зашто абортус? Mожат да прават деца, а не можат да се грижат за нив ја мајката многу паметни и што мислат дека со абортусот се ќе решат?