Марихуана - да или не?

the.boy

Истакнат Член
11 јуни 2013
68
72
318
41
Доб
Твојот став ги радува дилерите. Затоа што слушнав од лица кои се љубители на растението, дека 1 кг бил 1000 евра.
За да се дојде до таква бизарна сума за кг од обично неугледно растение со екстремно ниски производни трошоци, потребна е нелегалност. Затоа што ризикот е вкалкулиран во цената. Инаку цената би била никаква. Можеби 5 евра за кг.

Ако цената е ниска, не може да привлече нови дилери и производители. Ако цената е висока, секогаш ќе има заинтересирани за тој `занает`. Тоа се основни економски законитости од кои нема бегање.
Нема потреба од никаква едукација. Кој сака треба да може да ја користи, на било каков начин, се додека не штети на друг.
Ставовите кои тргнуваат од морално супериорна позиција се бескорисни. Последниве години има експлозија на кардиоваскуларни заболувања, на карциноми, на дијабетес. Голем дел од нив поради злоупотреба на храна, сомнителен квалитет на храната и физичка неактивност. Зборуваме за илјадници мртви годишно.
Но ако некој спомене забрана на фаст фуд или на баклави...

Конопот и афионот биле легални на ова поднебје со милениуми. Нелегални се од времето на екс-Југославија, од педесетите.



Глупости.
Оној што има намера да најде дрога ќе најде дрога. Нелегалност не значи и недостапност, значи само високи цени и неквалитет. Затоа и опстојува нелегалноста под маската на лажниот алтруизам и неинформираната раја парализирана од страв,неукост и псевдо-морал.
Со легализирање би се елиминирал дел од организираниот криминал.
Добро,
Доколку јас дадов мислење, не значи дека е тоа став :)
На што се должи ова реакција не знам, но мислам дека погодив работи кои повеќе ја одалечуваат легализацијата на марихуаната одколку придонесуваат кон тоа.
Како и да е, ова е форум и баш ми е драго што може да се прочита различно мислење.
Јас, и покрај твоето емотивно образложение, останувам на ставот мој...се додека некој поубедлив не ме убеди во спротивното...
Како и да е, го сметам за моралнен последниот дел од мојот пост, на кој ги советувам тие кои не пробале марихуана, да не ја пробаат истото. Тоа е мој совет, и од 10 потенцијални марихуанџии доколку само еден го послуша мојот совет, сметам дека сум ја постигнал целта...
Не може нешто кое со закон е забрането да биде убаво за употреба.
А за економскиот аспект...доколку пријателе сметаш дека парите се најбитна работа, и на било кој начин си го запамтил тој основен постулат на економијата, тогаш за пари се би направил...и ова покажува повеќе за тебе одколку за мене :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Доб

Добро,
Доколку јас дадов мислење, не значи дека е тоа став :)
На што се должи ова реакција не знам, но мислам дека погодив работи кои повеќе ја одалечуваат легализацијата на марихуаната одколку придонесуваат кон тоа.
Како и да е, ова е форум и баш ми е драго што може да се прочита различно мислење.
Јас, и покрај твоето емотивно образложение, останувам на ставот мој...се додека некој поубедлив не ме убеди во спротивното...
Како и да е, го сметам за моралнен последниот дел од мојот пост, на кој ги советувам тие кои не пробале марихуана, да не ја пробаат истото. Тоа е мој совет, и од 10 потенцијални марихуанџии доколку само еден го послуша мојот совет, сметам дека сум ја постигнал целта...
Не може нешто кое со закон е забрането да биде убаво за употреба.
А за економскиот аспект...доколку пријателе сметаш дека парите се најбитна работа, и на било кој начин си го запамтил тој основен постулат на економијата, тогаш за пари се би направил...и ова покажува повеќе за тебе одколку за мене :)


Дека твојот пост е резултат на мислење.... е предмет на дебата, а дали имаш став, треба да се одлучиш, бидејќи си малку контрадикторен, види болдираното.:D
Реакцијата не е нешто посебно остра, само што се заморни муабети непоткрепени со никакви факти кои се сведуваат на LELELE BRAD MARIKUANATA.
И пак се враќаме на основата, дека ваквото мислење е исто со она на дилерите и наркомафијата, т.е. лицата кои би изгубиле најмногу со легализација.И на нарко-босот и тебе тоа ви е задничко, страв од легализација. На првиот поради тоа што ќе остане без профит, тебе поради лажен морал.
Политичарите само учествуваат во поделбата на профитот и носат се порестриктивни закони, кои само ја наголемуваат цената.
Како човештвото живеело со легални дроги 7.000 години? Само во последните 60-70 дрогите се нелегални. Зигмунд Фројд на пример, сосема легално си купувал Кокаин во аптека. Знам дека ова ќе ти делува нестварно но тоа е само резултат на неинформираност. Или орвелијански - `Денес сме во војна со Истазија, отсекогаш сме биле во војна со Истазија.` Денес дрогата е нелегална, отсекогаш дрогата е нелегална.

Што мислиш дека освен парите е во игра кога станува збор за дрогата? Гоблини? Лепрекони? Славејчиња кои потпевнуваат по гранките?

Има луѓе на кои им е убаво тоа што во моментот е забрането со закон. Нивна работа, се додека не штетат на некој друг. Некому е убаво да ждере хамбургери, да лока кока кола и да јаде сникерс. Вените, артериите, срцето, желудникот и бубрезите не би се сложиле со тоа, но кој ги прашува.Легално, но штетно. Некој пак сака да се надува. И што со тоа?
Можно е да не можеш да го перцепираш тоа, но тоа е факт. Ни јас не можам да перцепирам како некои работи на одредени луѓе им прават задоволство, но тоа е, секој со своето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheNagual and Succubus

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
the.boy не ме сфаќај погрешно, репликата не е напад на личност, туку на ставот. Можеби малку грубо делува, зачинето со иронија и сарказам, но сепак е само дискусија, немам ништо против оној на кого му реплицирам. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood and slb_bobo

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Дечко, де опушти се, земи запали си, гледам нешто изнервирал си се. :)
Едно нешто не можам да сфанам. Океј, нејќеш да пушеш, нејќеш да пробаш, никој не те тера, твое право. Ама не мора да се расфрлаш насекаде со твојто google знаење дека ганџата е the bad guy. Некако многу си го исфорсирал тоа тука, бар на мене така ми изгледа. А нели е многу злобно тоа, да сакаш да убиеш некој со твојто легализирано оружје, или пак да запалеш легализиран џоинт? Онака, чисто те прашам, не те убедувам ништо, а немам ни таква потреба.

Во ред, имаш деца?! планираш да имаш деца?! секако дека ДА, е сеа кога синти ке наполни 14-15 години ке почни да пуши марихуана(како ние што почнавме да пушиме цигари од мали) јас децата едноставно не сакам ЦИГАРА ВО УСТА да стават а камо ли МАРИХУАНА....
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Во ред, имаш деца?! планираш да имаш деца?! секако дека ДА, е сеа кога синти ке наполни 14-15 години ке почни да пуши марихуана(како ние што почнавме да пушиме цигари од мали) јас децата едноставно не сакам ЦИГАРА ВО УСТА да стават а камо ли МАРИХУАНА....

Сакаш да каеш кој дува ке нема деца ? : ) joooj брат
цигаре е поштетно од џоинт, па цел сфет пуши како турчин : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Сакаш да каеш кој дува ке нема деца ? : ) joooj брат
цигаре е поштетно од џоинт, па цел сфет пуши како турчин : )

Не не, не реков кој дува ке нема деца, туку сакам да речам, само едноставно ме можам да замислам моите деца задутре да користат наркотици...
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Не не, не реков кој дува ке нема деца, туку сакам да речам, само едноставно ме можам да замислам моите деца задутре да користат наркотици...

ааааа сори ја лошо разбра : )
па брат боље да дуваф легално него нелегално, и такој знаемо дека ск комај сфи млади пиеф пушиф дуваф, пороци кило
плескаф се у седмо осмо, сфе е изопачено брат нели
И ск проблем ли ке е ако гу купуеф траву од трафику, него од дилера, па рација, алфаши курци палци инспектори
Ке се дува исто и да е легална и нелегална, зависи само од поединца како сфе тој ке си га сфати
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Во ред, имаш деца?! планираш да имаш деца?! секако дека ДА, е сеа кога синти ке наполни 14-15 години ке почни да пуши марихуана(како ние што почнавме да пушиме цигари од мали) јас децата едноставно не сакам ЦИГАРА ВО УСТА да стават а камо ли МАРИХУАНА....


Да, планирам да имам деца. И планирам и дека тие деца ќе бидат љубопитни, и не само цигара и марихуана, и многу други работи ќе сакат да пробат. А тоа дали ЈАС или ТИ нејќеме, нив тоа не ги спречува да не пробат. :) Со среќа на воспитувањето на децата! Нејќам да продолжам, оти одеме оф топик.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Зошто да не на пример во друштво некаде на одмор, или кога гледате некоја јака комедија, па убаво да се изнасмеете...
Немам ништо против додека се употребува со памет, а не како на пример една моја бивша другарка ептен забега од тревата. Почна да пуши секој ден по три пати,неколку години па се опседна со некои мистични прашања, па убедена беше дека таа ги знае ситеодговори-тревата и ги кажала : )
Па почнаа сите да ја избегааваат, да ја зезаат, остана сама и пропадна. Затоа да, ама со усул..
Дека е зависност не е, не е ни дрога на крај краева, па и ако помага во лечење на некои болести, што да не ја конзумираме бар два-три пати годишно?
Онака за здравје : ))
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Harmonija