Марихуана - да или не?

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
A што мислиш дека као демек кд се нафафа некој он устфари мисли дека лети у облаци ? или у ведро небо, ако нема облаци : )
НЕ , него едноставно си у чудну состојбу, која не е страшна, напротиф, интересна,состојба која се разликуе од алкохолизирано стање и сфесно стрејт понашање
Чудни мисле и изопачени превртени инспирацие за чудни муабети, повод за дискусију коју никад не би гу праиле на сфесно
А и дејстфо трае два саата,шо е у зависност од количину и јачину на мару, дали е она природна или прскана сс хемиски дезодоранси
Ма ја кд пуши за едн месец само едн пут значи не стфара завис, него опуштајуќи ефект, кд ти кефне да си пашнеш
Еве ичера пашна три круга и не промаши тројку, згазисмо ги у баскет


Е фала многу шо се потруди да ми објасниш какво е дејсвото од марихуаната :D
Иако не би пробала, сепак вака поубаво е да бидам едуцирана за оваа тема :cool:
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
По глупо нешто од марихуана не сум чула и видела до сега.
Кој е ефектот не ми е јасно, да се замаглиш во главата и да мирисаш и корниш на тој гадниот мирис што го има.
(n)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: the.boy

спуки мкд.

Нов член
19 јуни 2013
6
4
3
29
Ја мисла дека требит да се легализират :gladen луѓево ке бидат посрејќни... ќе имат појќе комуникација... и ред ред други рабојќе....едно ќе реча.. кој пробал, знае..

за понеобичен свет (y)

(сега звучев ко некојси политичар) :rofl
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Појма немам што е марихуана појма немам:(
А што е „тетрахидроканабинол?!
Објасни ми нешто за него?! ..... пошто гледам баѓи просветлена си !


Дечко, де опушти се, земи запали си, гледам нешто изнервирал си се. :)
Едно нешто не можам да сфанам. Океј, нејќеш да пушеш, нејќеш да пробаш, никој не те тера, твое право. Ама не мора да се расфрлаш насекаде со твојто google знаење дека ганџата е the bad guy. Некако многу си го исфорсирал тоа тука, бар на мене така ми изгледа. А нели е многу злобно тоа, да сакаш да убиеш некој со твојто легализирано оружје, или пак да запалеш легализиран џоинт? Онака, чисто те прашам, не те убедувам ништо, а немам ни таква потреба.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, Aleksis and parvati

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
votemarijuana.jpeg

:giggle
 

the.boy

Истакнат Член
11 јуни 2013
68
72
318
41
Во моментот, апсолутно сум против легализација на марихуаната.
Неблагодарно е во било кој поглед да се споредиме со Холандија...мислам луѓе...што зборите?! :)
Преку доволно добра едукација, можеме да стигнеме дп легализација на марихуаната и тука сум убеден дека ќе се користи легално за медицински цели, а тука смета исто така дека доволното едуцирано суштество во нас нема да дозволи злоупотреби од било кој вид.
Пропратни бенефиции, како што можев да прочитам можеби ќе име, но сигурен сум дека ќе има и пропратни заебанции.
Доколку некој смета дека може или е способен да направи таков баланс во моментот, јас ќе го читам неговото мислење, ама пак ќе бидам категорично ПРОТВИЕ ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА МАРИХУАНАТА.
И да, сум пробал.
Освен што смрдиш и се замаглуваш во мозокот...ама баш ништо друго не добиваш.
Ги советувам тие кои не пробале, да не пробуваат. Тотално безкорисно нешто за добра атмосфера.
ДОколку марихуаната треба да ми го дигне духот, тогаш ебати духот! :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Во моментот, апсолутно сум против легализација на марихуаната.
Неблагодарно е во било кој поглед да се споредиме со Холандија...мислам луѓе...што зборите?! :)
Преку доволно добра едукација, можеме да стигнеме дп легализација на марихуаната и тука сум убеден дека ќе се користи легално за медицински цели, а тука смета исто така дека доволното едуцирано суштество во нас нема да дозволи злоупотреби од било кој вид.
Пропратни бенефиции, како што можев да прочитам можеби ќе име, но сигурен сум дека ќе има и пропратни заебанции.
Доколку некој смета дека може или е способен да направи таков баланс во моментот, јас ќе го читам неговото мислење, ама пак ќе бидам категорично ПРОТВИЕ ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА МАРИХУАНАТА.
И да, сум пробал.
Освен што смрдиш и се замаглуваш во мозокот...ама баш ништо друго не добиваш.
Ги советувам тие кои не пробале, да не пробуваат. Тотално безкорисно нешто за добра атмосфера.
ДОколку марихуаната треба да ми го дигне духот, тогаш ебати духот! :)


Твојот став ги радува дилерите. Затоа што слушнав од лица кои се љубители на растението, дека 1 кг бил 1000 евра.
За да се дојде до таква бизарна сума за кг од обично неугледно растение со екстремно ниски производни трошоци, потребна е нелегалност. Затоа што ризикот е вкалкулиран во цената. Инаку цената би била никаква. Можеби 5 евра за кг.

Ако цената е ниска, не може да привлече нови дилери и производители. Ако цената е висока, секогаш ќе има заинтересирани за тој `занает`. Тоа се основни економски законитости од кои нема бегање.
Нема потреба од никаква едукација. Кој сака треба да може да ја користи, на било каков начин, се додека не штети на друг.
Ставовите кои тргнуваат од морално супериорна позиција се бескорисни. Последниве години има експлозија на кардиоваскуларни заболувања, на карциноми, на дијабетес. Голем дел од нив поради злоупотреба на храна, сомнителен квалитет на храната и физичка неактивност. Зборуваме за илјадници мртви годишно.
Но ако некој спомене забрана на фаст фуд или на баклави...

Конопот и афионот биле легални на ова поднебје со милениуми. Нелегални се од времето на екс-Југославија, од педесетите.

Значи ме правиш не информиран ?!
Во ред, така нека биди, тоа е вистина дека никој не може да те натера, но еве кога би била легална марихуаната, кога би ја продавале на секој чекор легално што би било!?
Се сеќавате на колку години почнавте цигари да пушите?! се сеќававте што и како правевте со цигарите?! сега се каете што веќе сте станале зависник од нив?!
Кога би била легална, децата од 15-16 години а и помали, гарант би почнале да земаат, и едноставно земјава би пошла во неповрат, каква иднина би била со: професори дрогираши, родители дрогираши, ученици-студенти дрогираши, министри дрогираши, премиер-прецедател дрогираши............

Глупости.
Оној што има намера да најде дрога ќе најде дрога. Нелегалност не значи и недостапност, значи само високи цени и неквалитет. Затоа и опстојува нелегалноста под маската на лажниот алтруизам и неинформираната раја парализирана од страв,неукост и псевдо-морал.
Со легализирање би се елиминирал дел од организираниот криминал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi, TheNagual and warr