1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што недостига на македонските телевизии?

Дискусија во форумот 'ТВ' започната од Nikola, 23 јуни 2012.

 1. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  :zelen
  Сериозно е девојчето него што нели мужите за својте жени све прават а за нивните мајки дури и светот го превртуат :zelen
   
 2. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Фалат емисии од типот на Без паника,Милионер и слични каде што ќе биде собрано целото семејство и ќе погодуваат интерактивно.
  Фалат документарни филмови имаме толку цркви,стари села,занаетчии,приказни што заслужуваат да се раскажат од некои човечки судбини.
  Фали и некое ток-шоу ама да биде добро осмислено и да има гости кои веќе не биле видени и да се извлече максимално интересни приказни (може да викнат пилот,бабица) ама да биде направено на повисоко ниво од досегашниве што сме ги гледале на нашиве телевизии.
   
 3. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,327
  Допаѓања:
  3,016
  Фалат емисии каде интерактивно ке се изучува граматиката на македонскиот јазик, емисии од типот на Бушава азбука, емисии за деца како порано што имаше Бранко коцкица, каде се промовираат вистинските вредности и преку кои се образуваат децата и ке бидат препознатливи за времето во кое растат, емисии каде ќе се учат како да насликаат нешто(цвеќе, животно, портрет или др) од познати македонски сликари, така ќе ги запознаат македонските уметници.
  Фалат емисии во кои ќе се зборува за практични работи од секојдневниот живот: како да се однесуваш на интервју за работа, како да се спакуваш за на одмор, како да го одбраниш својот став, како да полемизираш и др.
   
 4. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Му фали уште репризирање на Касандра.
   
 5. TheQueen

  TheQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 ноември 2013
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  376
  Му недостасуваат добри забавни емисии, ама добри. Има вишок на сапуници, поточно на телевизија даваат само турски серии и вести. Му недостасуваат добри фимови и серии, но добри, а не турски сапуници и американски романтични комедии. Па и по некоја едукативна програма. По некоја ДОБРА музичка емисија, која не е Фолк-Фест Валандово или нешти слично.
  Засега, МТВ води со најдобра програма. Другите се, така, идиотски.
  Потоа и по некоја детска емисија, по некој цртан филм за деца барем еднаш неделно.

  Но, на простиот народ му се доволни само сапуници, па така, тие се мнозинство, а ние живееме во демократско општесто, а во демократското општество мнозинството одлучува. Цела Македонија беше потресена кога го затворија А1 бидејќи им ги прекинаа омилените турски серии.
   
 6. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Ееее куде е ск зимска рекреативна програма, сеќате се на период у девеести кд мтв беше обемна телевизија, сс голем дијапазон на сфакоразни емисие, квизови,филмови,цртани, сфе...
  А ск не убисфа сс тија серие и прање мозак преко вести
  А и ми убивамо сс овија коментари дека не убиваф по телевизор сс глуп материјал
   
  На Хоуп* му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  На сител недостига утринско будење со паторот, половина час доволно е за убаво да ни почне денот.

  Сериозно сега, фалат повеќе филмови и некои документарни серии. Мтв сега почнале да ја даваат Planet Earth секој ден од 18:30, ама треба и на другите да се пушти некоја таква серија.
  Порано на А1 супер беше, немаше турски и индиски серии. Си седнеш за викенд и цел ден филмови си гледаш, а кога не е викенд секогаш имаше филм некој после 21:00. Сега се е забегано, турцишта на секој канал, индијци плачат и лелекаат, некои ретардирани емисии се пуштаат.
  За спорт да не зборувам па, жими Мтв што пренесува ЛШ во фудбал и Алфа ракомет. И тоа на Мтв само во среда даваат, нели дека многу ќе им се фати ако даваат и во вторник.
  Порано немаше проблем, се купуваше по цела сезона Нба и одеше на Мтв, ама сега за никаде се освен како што кажав, знаат некогаш да пуштат некоја емисија добра или филм.
  Канал 5 не ги ни гледам, немаат што да понудат а можат и тие да земат да купат некоја серија добра па да седне човек пред тв да гледа.

  Добро би било да се тргнат сегашниве серии и да се земе нешто поново и подобро, и да се престане да се синхронизираат серии, ептен нервозно е за гледање. Пушти си превод и готово.

  На Хрватската телевизија ја даваа Game of Thrones, кај нас знаете кога ќе ја даваат? 10 години откако ќе заврши серијата. :)
  Како што правеа Мтв со Тропска Горештина, со Ник Слотер серијата. Таа во времето на дедо ми била стара а тие ја пуштаат сега. :)
  Или па за некој филм кога ќе пишат дека е премиера а тој милион пати даван на истата програма.

  Нема шанси да се промени нешто но кога би можело убаво би било да се даваат на пример, преку ден некоја емисија било каква само не од типот на Среќни коцки. За викенди нормално, од 18:00 па до сабајле филмови, кога има нешто натпревари исто така да се пушти нешто, сигурен сум дека ќе се најде термин ако се тргнат турските и индиските серии. :)
  А не тие ми најавуваат уште дека ќе даваат, или оние "шоута" пинк ѕвезди и ѕвезде гранда. Како ги најавуваа како којзнае што да е. Такво некое шоу може да се пушти ама како Х фактор на пример.

  Сега ми текна и дека фалат квизови, и тоа многу. На 2-3 телевизии да има по некој квиз супер ќе е. Ама не квиз како оној што е од Евн што се глупираат, квиз како што беше Енигма што одеше на Телма, ќе се сети некој можеби за кој мислам. На Мтв добар беше тој Круг на знаење ама го снема, сега на сител најавуваа за некој квиз ама ништо нема сеуште.
  Најубаво би било Милионер да го вратат ама поважно е онаа Лила дрољата да ја пуштат отколку некој квиз каде може да се научи нешто.

  Толку сакав да кажам. :)
   
 8. 123456789deset

  123456789deset Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 јули 2018
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  35
  Фалат едукативни емисии


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели: