1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што недостига на македонските телевизии?

Дискусија во форумот 'ТВ' започната од Nikola, 23 јуни 2012.

 1. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Фали комплет реновирање на програмата.
  Мене јасно ми е дека луѓето ги сакаат турските серии, посебно постарите, но што е со нас што не не занимаат баш, со децата?
  За секоја категорија на гледачи треба да има по нешто.
  Фалат едукативни емисии, па хумористични серии, документарни филмови, квизови па јас и цртан филм немам видено на нашите програми.
  Турски серии и вести и чат пат некој беден квиз.
  Штета што сегашните генерации се лишени од квалитетот на тв програмите што го имаа кога бев јас дете.
  Па јас со бушава азбука научив да читам.
  Имаше за секој вкус по нешто.
  Ни недостига програмата од 90тите.
   
 2. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Објектвни вести пред се.
   
  На slb_bobo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  KASANDRA VRATISE!!!

  Тешко е да се каже што фали. Катанец најверојатно...
   
  На alba му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Филмови од Македонска Продукција воедно и Македонски Серии и прекинување на турските,индиските,шпанските и српско-хрватските серии ! Медиум како А1 но не само како А1 туку да е и објективна и независна телевизија и укинување на Шител ТВ
  Создавање на Македонски реални музички шоуа место Х Фактор или Идол нека се формира некое Македонско музичко шоу на било која тв освен на шител. Мада малце е ова треба уште еден куп работи ама ова за мене е најважно !
   
 5. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  Има на МТВ макдеонско шоу за залувување на мак музика нешто така ...
   
  На Kisserboy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Сите Наши Песни океј добро шо помислиле ама треба нешто поголемо да има гала вечери да се гласа во живо да биди..то сакав да кажам
   
  На alba му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Ќе има нешто поинакво тогаш кога ќе се смени менталитетот, а тоа нашата генерација нема да го дочека, па ни таа после неа..
  Тешко е некои работи да се искоренат.
  Како ќе ги укинат Турските/Индиските/Шпанските серии кога самите уредници на програмите ги гледаат и нивните жени и мајките.
  Тоа ти е исто како мене да ми речиш да го укинам Фокс Лајф.
  Сите тие работи ланчано си одат, не може преку ноќ да се прекине или да се смени една цела ера на шит телевизиски асортиман на програми.
  Но сепак мислам дека македонскиот народ може да си го пронајде својот омилен жанр и по другите програми кои не се во македонска продукција, има толку многу интересни канали, а и програмата на нив е богата, секој може да си се пронајде.
  Но знам, проблемот е зошто на нашите канали не може да се промени ситуацијата..
  Слаба креативност на македонскиот народ или пак слабо потрудување за преточување на нечии добри идеи во некој добар проект.
  Само се мислам кога би ги давале тие емисии, пред или после Величенствениот? (think)
   
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099


  Ти ова сериозно? :eek:
   
 9. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Дури и површен поглед на телевизиите открива страшна еднодимензионалност.
  Покрај споменатите серии од третиот свет, најмногу се емитува ефтина програма, изразена со едно скромно студио во кое се повикуваат `експерти`,`селебрити`,`духовњаци` и слични погрешно именувани ликови, а за некои телевизии се сомневам дека повикуваат рандом луѓе, можеби ги собираат од биртии и автобуски.
  Таквите ликови го тупат со дебилни муабети на некаква дебилна теми...и си одат.
  Секако сето тоа е комбинирано со телефонски повици на фрустрирана и ретардирана раја која си наоѓа вентил да се издере на телевизија. За само 99 денари плус ДДВ.
  Таквите програми се ефтини, покрај скапано студио треба само скапан водител и посебен број од тел.оператор.

  Повеќето телевизии со национална концесија зависат од државни пари и реклами и се претворени во пропагандни машини на власта.
  Поимот новинар е толку разводнет што како новинари се декларираат и остатоци од абортус и сличен медицински отпад.

  Ако продолжи со вакво темпо, мраќедонија може да стане првата земја во која буквално сите 2 милиони граѓани добиле 15 минути слава, како што своевремено изјавил Енди Ворхол.
  Не верувам дека постои земја со толку многу телевизии во однос на жители.

  Недостига нуклеарен холокауст...
   
  На TheQueen му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107

  Не гледам причина да ти одговорам кога моето мислење за тебе е само бла бла бла.
   

Сподели: