Што недостига на македонските телевизии?

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Фали комплет реновирање на програмата.
Мене јасно ми е дека луѓето ги сакаат турските серии, посебно постарите, но што е со нас што не не занимаат баш, со децата?
За секоја категорија на гледачи треба да има по нешто.
Фалат едукативни емисии, па хумористични серии, документарни филмови, квизови па јас и цртан филм немам видено на нашите програми.
Турски серии и вести и чат пат некој беден квиз.
Штета што сегашните генерации се лишени од квалитетот на тв програмите што го имаа кога бев јас дете.
Па јас со бушава азбука научив да читам.
Имаше за секој вкус по нешто.
Ни недостига програмата од 90тите.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
KASANDRA VRATISE!!!

Тешко е да се каже што фали. Катанец најверојатно...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Филмови од Македонска Продукција воедно и Македонски Серии и прекинување на турските,индиските,шпанските и српско-хрватските серии ! Медиум како А1 но не само како А1 туку да е и објективна и независна телевизија и укинување на Шител ТВ
Создавање на Македонски реални музички шоуа место Х Фактор или Идол нека се формира некое Македонско музичко шоу на било која тв освен на шител. Мада малце е ова треба уште еден куп работи ама ова за мене е најважно !
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Филмови од Македонска Продукција воедно и Македонски Серии и прекинување на турските,индиските,шпанските и српско-хрватските серии ! Медиум како А1 но не само како А1 туку да е и објективна и независна телевизија и укинување на Шител ТВ
Создавање на Македонски реални музички шоуа место Х Фактор или Идол нека се формира некое Македонско музичко шоу на било која тв освен на шител. Мада малце е ова треба уште еден куп работи ама ова за мене е најважно !

Има на МТВ макдеонско шоу за залувување на мак музика нешто така ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Има на МТВ макдеонско шоу за залувување на мак музика нешто така ...

Сите Наши Песни океј добро шо помислиле ама треба нешто поголемо да има гала вечери да се гласа во живо да биди..то сакав да кажам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Ќе има нешто поинакво тогаш кога ќе се смени менталитетот, а тоа нашата генерација нема да го дочека, па ни таа после неа..
Тешко е некои работи да се искоренат.
Како ќе ги укинат Турските/Индиските/Шпанските серии кога самите уредници на програмите ги гледаат и нивните жени и мајките.
Тоа ти е исто како мене да ми речиш да го укинам Фокс Лајф.
Сите тие работи ланчано си одат, не може преку ноќ да се прекине или да се смени една цела ера на шит телевизиски асортиман на програми.
Но сепак мислам дека македонскиот народ може да си го пронајде својот омилен жанр и по другите програми кои не се во македонска продукција, има толку многу интересни канали, а и програмата на нив е богата, секој може да си се пронајде.
Но знам, проблемот е зошто на нашите канали не може да се промени ситуацијата..
Слаба креативност на македонскиот народ или пак слабо потрудување за преточување на нечии добри идеи во некој добар проект.
Само се мислам кога би ги давале тие емисии, пред или после Величенствениот? (think)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
бла бла бла бла бла
Како ќе ги укинат Турските/Индиските/Шпанските серии кога самите уредници на програмите ги гледаат и нивните жени и мајките.
бла бла бла бла блаТи ова сериозно? :eek:
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Дури и површен поглед на телевизиите открива страшна еднодимензионалност.
Покрај споменатите серии од третиот свет, најмногу се емитува ефтина програма, изразена со едно скромно студио во кое се повикуваат `експерти`,`селебрити`,`духовњаци` и слични погрешно именувани ликови, а за некои телевизии се сомневам дека повикуваат рандом луѓе, можеби ги собираат од биртии и автобуски.
Таквите ликови го тупат со дебилни муабети на некаква дебилна теми...и си одат.
Секако сето тоа е комбинирано со телефонски повици на фрустрирана и ретардирана раја која си наоѓа вентил да се издере на телевизија. За само 99 денари плус ДДВ.
Таквите програми се ефтини, покрај скапано студио треба само скапан водител и посебен број од тел.оператор.

Повеќето телевизии со национална концесија зависат од државни пари и реклами и се претворени во пропагандни машини на власта.
Поимот новинар е толку разводнет што како новинари се декларираат и остатоци од абортус и сличен медицински отпад.

Ако продолжи со вакво темпо, мраќедонија може да стане првата земја во која буквално сите 2 милиони граѓани добиле 15 минути слава, како што своевремено изјавил Енди Ворхол.
Не верувам дека постои земја со толку многу телевизии во однос на жители.

Недостига нуклеарен холокауст...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheQueen