1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што недостига на македонските телевизии?

Дискусија во форумот 'ТВ' започната од Nikola, 23 јуни 2012.

 1. goodgod

  goodgod Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  302
  Одамна ги снема младите од пред ТВ, нели гледате технологијата колку е напред, на интернет можеш све да најдеш, секакви филмо, секакви емисии.
  Денес нашиве се тапа, сите до една телевизија, даваат турски серии да ги гледат старите, тато, мамо, тие се занесуваат во таквите серии. Е сега тука имаме мала штета, зашто некое детенце малечко е присотно тама и слуша и прати бидејки е све синхронизирано (ама тапа синхронизирано) и ондак упада и он у филмов и така се расипуваат младите.

  Што им е потребно? Па незнам, треба да вложат многу, да прават македонски емисии, програми да бидат забавни, опуштени, да бидат интересни, тоа кај нас го нема и исчезна. Неможе ти да зимаш емисии од Америка, Германија или било дека и да пренесуваш тука, го губи филингот барем за мене, не би гледал вакви емисии на наши телевизии.
   
 2. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Кога нашиве телевизии би имале помалку политика,ке се отвори простор за било што.
  Порано можеб лугето сакаа политика,но веке не удавија,дефинитивно.(worried)
   
  На slb_bobo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Viktor k

  Viktor k Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  818
  Допаѓања:
  535
  Најголемиот хумор што сум го слушнал е најавата дека МТВ ќе продуцира нова едукативна емисија и дека ќе ги рушеле гледаноста и популарноста на Бушавата азбука и Во светот на бајките. Имат смисла за хумор дечките стварно коа ќе ги надминат овие проекти нека ми се јават. Како прво нема актерска екипа која може да направи такво нешто . Како второ ај да кажеме ќе склопат некоја екипа каква и да е ама сценаристите добри или се во пензија или се починати... Значи ќе има некое никакво сценарио. Како трето ај да кажеме склопиле некое ок сценарио и ќе зезнат во режијата... Ако се сомневате дека ова ќе се случи доказите се пропаднатите проекти : Трето па машко и Од денес за утре , а највеќе ми е криво за новокомпонираните приказни на чело со лиглето Владо Дојчиновски кои неличат на ништо. Не дека оние на А1 , Сител и Канал 5 беа нешто подобро ама колку да снимат нешто убаво си кажав еднаш умре Колозов умреа и приказните толку им е капацитет!
   
  На Martin_MKD, Arkantos и Gemini им се допаѓа ова.
 4. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Колку што разбрав рекоа дека ќе се обиделе да ги срушат тие рекорди, а не дека со сигурност ќе ги срушат. И 300 серии и емисии да продуцираат, народов наш се одвикна од МРТ и нонстоп зјае во Сител и Канал 5. Џабе е се. :)
   
 5. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  За другото се согласувам со тебе,на МТВ одамна немам видено некој успешен проект,меѓутоа приказните ми се допаѓаат иако не се толку добри како старите со Колозов ама и новиве глумци ги бидува:).
   
 6. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Не ме зезај жити мене...
  Тој со брадиштето ли можеш да го гледаш?
  Уништува секаква прикаска...
  Два нови телевизори ми пукнаа од неговото глумење... па еден глас што има :mad:
   
  На Viktor k, Сара.13 и Gemini им се допаѓа ова.
 7. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Да, можам да го гледам не ми смета затоа што ги сакам тие приказни ги гледам од кога сум била дете па до ден денес и иако како што кажав не можат да ги заменат старите мене ми се добри.
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Viktor k

  Viktor k Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  818
  Допаѓања:
  535
  Можеш да ги гледаш разбирам , но толку се лигави и со бројни пропусти ама да не одам во надвор од темата колку пропусти им имам најдено .... Далеку се од она што јас знам дека се приказни со Колозов. Мислам дека за лиглето Владо и негова тајфа најпаметно е да си најдат нешто друго и да си вежбат глума и имитација таму , да пејат и нз што уште не. Имено недостиога оригиналноста што ја красеше периодот на 87-90 години коа се снимени најдобрите серии што можеле да се снимат. Да сум јас сега продуцент при толку легенди од наша мила Македонија би продуцирал хорор серија гарант би била успешна. Потоа зошто сеуште никој не се осмелува да сними серија за забранета љубов на балканскиве теми нешто што беше инспирација за “ Пред дождот“ ? Зошто не се направи тинејџерска серија по книгата “ Марта “ на пример ? Некој заинат не труе и не тапи затоа чини тајфата на Владо!
   
  На warr и violetmoon им се допаѓа ова.
 9. Rakiko

  Rakiko Нов член

  Зачленет на:
  7 март 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ми треба вашето мислење за тоа што фали во Македонскиот етер? Што би сакале вие да видите? Што би било интересно и би го задржало вниманието на секој гледач? Какви прилози би сакале да има во МК етер? (Од типот на саботни ритуали на некоја позната личност, трите работи кои не сте ги знаеле за некоја позната личност итн..)
   
 10. foREVer

  foREVer Староседелец

  Зачленет на:
  20 март 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,505
  Мене само квизови ми фалат, друго и онака ништо не гледам.
   
  На Mila Kunis му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: