Што недостига на македонските телевизии?

goodgod

Истакнат Член
26 декември 2012
433
302
163
пред компјутер
Одамна ги снема младите од пред ТВ, нели гледате технологијата колку е напред, на интернет можеш све да најдеш, секакви филмо, секакви емисии.
Денес нашиве се тапа, сите до една телевизија, даваат турски серии да ги гледат старите, тато, мамо, тие се занесуваат во таквите серии. Е сега тука имаме мала штета, зашто некое детенце малечко е присотно тама и слуша и прати бидејки е све синхронизирано (ама тапа синхронизирано) и ондак упада и он у филмов и така се расипуваат младите.

Што им е потребно? Па незнам, треба да вложат многу, да прават македонски емисии, програми да бидат забавни, опуштени, да бидат интересни, тоа кај нас го нема и исчезна. Неможе ти да зимаш емисии од Америка, Германија или било дека и да пренесуваш тука, го губи филингот барем за мене, не би гледал вакви емисии на наши телевизии.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,759
1,673
На сигурно
Кога нашиве телевизии би имале помалку политика,ке се отвори простор за било што.
Порано можеб лугето сакаа политика,но веке не удавија,дефинитивно.(worried)
 
  • Like
Реакции: slb_bobo

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
818
535
1,103
30
Скопје
Најголемиот хумор што сум го слушнал е најавата дека МТВ ќе продуцира нова едукативна емисија и дека ќе ги рушеле гледаноста и популарноста на Бушавата азбука и Во светот на бајките. Имат смисла за хумор дечките стварно коа ќе ги надминат овие проекти нека ми се јават. Како прво нема актерска екипа која може да направи такво нешто . Како второ ај да кажеме ќе склопат некоја екипа каква и да е ама сценаристите добри или се во пензија или се починати... Значи ќе има некое никакво сценарио. Како трето ај да кажеме склопиле некое ок сценарио и ќе зезнат во режијата... Ако се сомневате дека ова ќе се случи доказите се пропаднатите проекти : Трето па машко и Од денес за утре , а највеќе ми е криво за новокомпонираните приказни на чело со лиглето Владо Дојчиновски кои неличат на ништо. Не дека оние на А1 , Сител и Канал 5 беа нешто подобро ама колку да снимат нешто убаво си кажав еднаш умре Колозов умреа и приказните толку им е капацитет!
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Најголемиот хумор што сум го слушнал е најавата дека МТВ ќе продуцира нова едукативна емисија и дека ќе ги рушеле гледаноста и популарноста на Бушавата азбука и Во светот на бајките. Имат смисла за хумор дечките стварно коа ќе ги надминат овие проекти нека ми се јават. Како прво нема актерска екипа која може да направи такво нешто . Како второ ај да кажеме ќе склопат некоја екипа каква и да е ама сценаристите добри или се во пензија или се починати... Значи ќе има некое никакво сценарио. Како трето ај да кажеме склопиле некое ок сценарио и ќе зезнат во режијата... Ако се сомневате дека ова ќе се случи доказите се пропаднатите проекти : Трето па машко и Од денес за утре , а највеќе ми е криво за новокомпонираните приказни на чело со лиглето Владо Дојчиновски кои неличат на ништо. Не дека оние на А1 , Сител и Канал 5 беа нешто подобро ама колку да снимат нешто убаво си кажав еднаш умре Колозов умреа и приказните толку им е капацитет!
Колку што разбрав рекоа дека ќе се обиделе да ги срушат тие рекорди, а не дека со сигурност ќе ги срушат. И 300 серии и емисии да продуцираат, народов наш се одвикна од МРТ и нонстоп зјае во Сител и Канал 5. Џабе е се. :)
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,658
5,740
1,153
Најголемиот хумор што сум го слушнал е најавата дека МТВ ќе продуцира нова едукативна емисија и дека ќе ги рушеле гледаноста и популарноста на Бушавата азбука и Во светот на бајките. Имат смисла за хумор дечките стварно коа ќе ги надминат овие проекти нека ми се јават. Како прво нема актерска екипа која може да направи такво нешто . Како второ ај да кажеме ќе склопат некоја екипа каква и да е ама сценаристите добри или се во пензија или се починати... Значи ќе има некое никакво сценарио. Како трето ај да кажеме склопиле некое ок сценарио и ќе зезнат во режијата... Ако се сомневате дека ова ќе се случи доказите се пропаднатите проекти : Трето па машко и Од денес за утре , а највеќе ми е криво за новокомпонираните приказни на чело со лиглето Владо Дојчиновски кои неличат на ништо. Не дека оние на А1 , Сител и Канал 5 беа нешто подобро ама колку да снимат нешто убаво си кажав еднаш умре Колозов умреа и приказните толку им е капацитет!
За другото се согласувам со тебе,на МТВ одамна немам видено некој успешен проект,меѓутоа приказните ми се допаѓаат иако не се толку добри како старите со Колозов ама и новиве глумци ги бидува:).
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
За другото се согласувам со тебе,на МТВ одамна немам видено некој успешен проект,меѓутоа приказните ми се допаѓаат иако не се толку добри како старите со Колозов ама и новиве глумци ги бидува:).
Не ме зезај жити мене...
Тој со брадиштето ли можеш да го гледаш?
Уништува секаква прикаска...
Два нови телевизори ми пукнаа од неговото глумење... па еден глас што има :mad:
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,658
5,740
1,153
Не ме зезај жити мене...
Тој со брадиштето ли можеш да го гледаш?
Уништува секаква прикаска...
Два нови телевизори ми пукнаа од неговото глумење... па еден глас што има :mad:
Да, можам да го гледам не ми смета затоа што ги сакам тие приказни ги гледам од кога сум била дете па до ден денес и иако како што кажав не можат да ги заменат старите мене ми се добри.
 
  • Like
Реакции: Arkantos

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
818
535
1,103
30
Скопје
Да, можам да го гледам не ми смета затоа што ги сакам тие приказни ги гледам од кога сум била дете па до ден денес и иако како што кажав не можат да ги заменат старите мене ми се добри.
Можеш да ги гледаш разбирам , но толку се лигави и со бројни пропусти ама да не одам во надвор од темата колку пропусти им имам најдено .... Далеку се од она што јас знам дека се приказни со Колозов. Мислам дека за лиглето Владо и негова тајфа најпаметно е да си најдат нешто друго и да си вежбат глума и имитација таму , да пејат и нз што уште не. Имено недостиога оригиналноста што ја красеше периодот на 87-90 години коа се снимени најдобрите серии што можеле да се снимат. Да сум јас сега продуцент при толку легенди од наша мила Македонија би продуцирал хорор серија гарант би била успешна. Потоа зошто сеуште никој не се осмелува да сними серија за забранета љубов на балканскиве теми нешто што беше инспирација за “ Пред дождот“ ? Зошто не се направи тинејџерска серија по книгата “ Марта “ на пример ? Некој заинат не труе и не тапи затоа чини тајфата на Владо!
 
  • Like
Реакции: warr and violetmoon

Rakiko

Нов член
7 март 2013
1
0
1
25
Ми треба вашето мислење за тоа што фали во Македонскиот етер? Што би сакале вие да видите? Што би било интересно и би го задржало вниманието на секој гледач? Какви прилози би сакале да има во МК етер? (Од типот на саботни ритуали на некоја позната личност, трите работи кои не сте ги знаеле за некоја позната личност итн..)
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Мене само квизови ми фалат, друго и онака ништо не гледам.
 
  • Like
Реакции: Mila Kunis