1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што недостига на македонските телевизии?

Дискусија во форумот 'ТВ' започната од Nikola, 23 јуни 2012.

 1. ScoobyDoo

  ScoobyDoo Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  386
  Допаѓања:
  677
  Документарки, да се едуцира малце народот, Хумор, Детски програми...
  А да и да се забранат со закон сериските по 10000000000000000000000000 епизоди...
   
  На Anakin и Saladin им се допаѓа ова.
 2. Kiril

  Kiril Активен Член

  Зачленет на:
  24 јуни 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  127
  Ни недостигат ного работи у нашта жална Македонија. Имајки народ шо има дарба да направа добар филм и приказна и документарка, нии ги увезуваме од странство. Гледаме ѓупски сериски филмове, нискобуџетни... Кои нашио народ ги гледе секојдневно и дури се гордеат со тава шо еден на друг во комуникацијата си користат фрази од тии глупави сериии. Покрај тава не им е срам и да си ги раскажуват откога ке ги изгледат. Ама шо да прааме, тава е тава...
   
 3. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  На тв 1000 порничи даваат?
  Dr.Gonzo како бе брате јас и ти сме пропуштиле да не гледаме.
  Он топик... фалит да ги затворат во една соба Амди Бајрам и Шабан Селиу и да гледаме сеир како еднаш порано.
   
 4. Nikola

  Nikola Полноправен Член

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  41
  Леле стварно... кога ќе ми текне на Погрешно време. Пред некоја година ја даваа во лето секој ден пред ТВ во 4 саат по ручек. Инаку ги заборавивме македонскиве актери и ТВ фаци, ако не ги видиш во театар или негде низ град нема кај на друго место да ги видиш...
   
  На Kiril му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Kiril

  Kiril Активен Член

  Зачленет на:
  24 јуни 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  127
  Исто така и Опстанок беше една од подобрите телебизиски емисии кои ги емитуваа... Сега сте супер вие што низ Скопје уште и во живо ги гледате, ние може само да им се радуваме ако ги видиме на ТВ во некоја емисија.
   
 6. Succubus

  Succubus Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 февруари 2012
  Мислења:
  562
  Допаѓања:
  835
  Индивидуализам. НА ГОЛЕМО!
  Каде е креативноста? Каде се едукативните програми? Каде се навистина ЗАБАВНИТЕ програми? Не мислам да ми ја дават на телевизија Адријана Ацевска со Мафијаш!
  Јас па.. после ќе ми било чудно зашто дете од 5 години ми ја пее Ќеш, ќеш.. :^)
  А пак ако збореме општо за телевизијата мене ептен ми е безврска. Колку се манипулира со факти и некогаш нереално ги прикажува работите.
  Чист пример.
  [​IMG]


  И така натаму... :)
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  се му е таман....со испан мозок од срби, бугари турци.....
  да фати нешто да работи....ќе цркни на каучот во дневна пред телевизор
   
  На Avona Vi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nikola

  Nikola Полноправен Член

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  41
  Ако не се најде некој со добар капацитет на “мозок“ да направи нешто нормално во државава или да оформи асална ТВ ќе остареме со овие срања што ги даваат по телевизииве.
   
 9. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Квалитетни филмови и тв серии, а не нискобуџетни сапуници од 1000 епизоди. Квизови во кои ќе се мери знаењето на народот, како што беше Милионер, (и еден квиз на МТВ1 кој играше пред некои 5 години - Торпедо мислам се викаше, а водител беше Дејан Лилиќ) а не crappy квизови во кои се ограбува народот и му се даваат прости игрици од типот еве ти 5 букви и состави го зборот. Емисии од културата, уметноста и спортот, а помалку политички емисии. Интересни документарци за животот на некои наши „големци“ од типот Гоце Делчев, Александар Македонски и слично. Квалитетни вести во кои не се гледа која политичка партија си, туку се пренесуваат вестите такви какви што се. Така да, ако добро погледнеме се им фали на македонските телевизии и ниедна не ги исполнува овие критериуми. :(
   
  На Avona Vi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  На Македонските медиуми им треба еден ремонт... ама комплетен.
  Да се вметнат некој документарки - за природа, за новитети на секаков план, за историја, за митологија.
  Да има музички емисии, интервју со домашниве ѕвезди(ако можат така да се наречат) интервју со локални ѕвезди.
  ДОБРИ ФИЛМОВИ - барем еден сериски или игран филм да видев на овие наши програми и да ми се допаднеше... Се’ е турско. Се чуствувам како да сме пак во турско ропство.
  Исто така ни недостасува добра утринска програма. Едно време се обидуваа на а1 и не успеаа.
  Исто така би било пожелно децава да имаат повеќе серии за нивна возраст, цртани и слично.
  - на тој начин нема да гледам кај што во маало децата бараат пиштоли пушки за да играат „долина на волците“
  ... убаво си реков на почетокот, еден комплетен ремонт им треба на македонскиве медиуми
   

Сподели: