Што значи да се биде „неуреден“?

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
За неуредноста во домот да не говорам, тоа се знае, ама уреден изглед не значи дека треба да имаш пари имам еден пример за сиромашна девојка, односно сега богата,а отсекогаш уредна и еден пример за девојка која има пари, а не е уредна. Но, нема да ви ги напишам сега.
 

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
Како што кажа МалиСашко ретко некој луѓе што миат редовно заби, ги миат само кога гледаат дека му ожолтуваат и ајде ќе ги измиам колку да не седат жолти и ги миат еднаш 2 неделно:mad: и се прават фраери, фаќат женски, здивот му корне он ќе оди да се мува ке купи орбит и ајде нема да мириса. Познавам некој девојчиња што кога имаат менстурација не се плакнат менат само влошки:frantic, ми велат не чинело да се миеш незнам тамо шо..хаха, и седни до нив, да повратиш (facepalm).Машките па, не средени нокти најчесто во нозете:eek. Дошол од на работа се прашини и ке се пресоблечи и ќе легни да спе, поважно спиењето од колку хигиената. Ќе се истушираат еднаш неделно со гел за туширање и толку. Ќе стаат дезадоранс, на него пишува 45h заштита, па добро бе ако пишува така, не значи дека не треба да се тушираш(puke). Имам една комшивка таа се тушира, али без шампон гел за туширање, косата секогаш и е мрсна а што ќе ја видиш секогаш се дотерува, па ѓабе се дотеруваш кога на косата како некој масло да ти има турено. Не ги сфаќам како можат да шетаат со мрсни коси, влакна на нозете, па облекуваат сандали без лак на ноктите лоол:frantic. Подобро би седела дома од колку со мрсна коса да излезам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
ХАХАХ луда си жими се , ајде се некако да се свати што и тешко јас да го сватам али заби да не миеш поготово сабајле и навечер незнам !!
а што се однесува за дезадорансот може и става 2 пати дневно за да му биде пута 45 = 90 саати :) , незнам како јадат на маса така ?!
А за девојките не можам да кажам не знам дали постои и тоа сеа малце ме изненади али јас немам доживеано, недај боже ццц ....
Тоа што некој ја занемарува хигиената така е воспитан од дома и до генот е како викаат круша под круша паѓа :)
А економската состојба не е причина ти да си неуреден/на или да не миеш заби или нез што , па имало ситуации па како да му кажеш малце незгодно ,а близок така ти е ....
Најлошо е пред тебе да се симне во ливт ,а ти да одиш на најдолен кат и да чекаат луѓе доле што те знаат , нема полошо !!! :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MacedonishQueen

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
ХАХАХ луда си жими се , ајде се некако да се свати што и тешко јас да го сватам али заби да не миеш поготово сабајле и навечер незнам !!
а што се однесува за дезадорансот може и става 2 пати дневно за да му биде пута 45 = 90 саати :) , незнам како јадат на маса така ?!
А за девојките не можам да кажам не знам дали постои и тоа сеа малце ме изненади али јас немам доживеано, недај боже ццц ....
Тоа што некој ја занемарува хигиената така е воспитан од дома и до генот е како викаат круша под круша паѓа :)
А економската состојба не е причина ти да си неуреден/на или да не миеш заби или нез што , па имало ситуации па како да му кажеш малце незгодно ,а близок така ти е ....
Најлошо е пред тебе да се симне во ливт ,а ти да одиш на најдолен кат и да чекаат луѓе доле што те знаат , нема полошо !!! :)

Во право си како ќе те воспитаат дома..ама како може заби да не миеш?
Јас некој човек што првпат ќе го видам го приметувам во забите :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Се имам изначитано и наслушано најразлични ставови, од тоа како неуредните луѓе менувале долен веш еднаш неделно, преку мрсни коси, па до несредени купатила и „три прста“ прашина.
Од некоја причина, неуредноста ко да е табу тема за која не се зборува толку во отворени кругови, не знам, веројатно од причина што се чувствуваме непријатно да не случајно се пронајдеме во кажаното, но некогаш нехигиената тропа на големата врата.
Што според вас го прави човека неуреден? И на што се должи таа неуредност? Немањето време, желба, средства...?

Лично, ја сфаќам секоја криза и недоволно време и не марам дали некој имал долго влакно во носот, лошо соберена коса, се згужвал од цел ден работење или дали секој ден се бања, но од такт ме вадат прави, здрави, дотерани и намирисани, а со немиени заби. Не сме Холивуд, па да очекуваме бисери, ама па не сакам бре наутро бојни отрови да ме успиваат и да ми ги вперуваат наслагите во лице, имајте милост, се познава. Тоа е единствената основна човечка (не)навика која страшно ме иритира и за која не наоѓам оправдување, посебно не во комбинација со шминки, гелови и парфеми.
Не знам искрено каде да ѝ најдам поспецифично место на темава.
Тоа значи дека коа дома ти е растурено тебе не те боли уво за тоа и уживаш
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Мразам неуредни луѓе, ама не ги мразам оние кои имаат причина што се неуредни, ко немање време и слично бидејќи тие секако ќе се средат. Исто така не ги мразам.ни оние што немаат услови и средства за да бидат колку толку уредни. Ги мразам оние мрзливине, не е дека немаат време или немаат средства, имаат ама ги мрзи, ги мрзи да се истушираат затоа што долго време требало, буквално ги мрзи. Имав еден другар таков, ај бе ми вика ќе се туширам сега, немам друга работа. Немал друга работа бе, мрш бе смрдлив еден.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Мене неуредни ми се жените што шетаат со пола изгребан лак на ноктите...аууу има ли нешто погнасно од тоа ? Да нема желба да се среди, секогаш мрсна во косата, еднаш права ќе мислиш дека и е, ама од блиску гледаш дека и се исправила од маслото кое си течело надолу и си добило улога на лак за коса. Неуредност значи да нема желба и ќеф некој да се грижи сам за себе, да нема желба убаво да изгледа. Да не зборувам за тие што ги мрзи да се нашминкаат. Придоното било најубаво е само изговор, зошто не знае да си стави ајлајнер и маскара. Среди се бе, жена си или што си. Ете таква некоја што нема желба и ќеф да научи да се шминка ми е неуредна, зошто не води грижа за самата себе.
Неуредни мажи ми се тие што секогаш природно си мирисаат, на пот, на ракија и на ручекот што се спрема денес. Не им е важно како се облечени, важно да носат нешто на нив. Најнеуредно нешто што имам видено е бос маж со сандалки (puke)(puke)(puke)(puke)(puke).
 

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Тоа значи дека си мрзлив зависи како ке те удри и како вид на депресија може да биде али тоа е навиика