Што значи да се биде „неуреден“?

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Ќе започнам со неуредност во домот.
Не ми се допаѓа кога влегувам во нечиј стан и истиот е несреден,нечист и неизлуфтиран.
Посебно ако се прозорите прљави
и завесите пожолтени.Како душата да ми е прљава тогаш.
Или пак стан во кој ѓубрето не е фрлено со денови и пепељари полни со отпушоци стојат на маса.
Нечистотата на нечиј дом многу кажува за карактерот на личноста која живее во него.Мене лично ме асоцира сето тоа на некој кој нема план за неговиот живот кој живее од денес до утре,на асоцијалност да бидам искрена.Мора да има хармонија во местото кое престојувам.Не би можела да се опуштам на место каде нема атмосфера(каде владее студенило,со студенило мислам нечистота и неуредност,како и студено неонско светло)
Не е да сум фрик,се да е како во апотека под конец,ама ете да е нормално чисто и средено.
Личната хигиена е нешто без кое се не може.
Имам една колешка која многу ми е драга.Прекрасна личност,но нејзината несреденост(неочупани веѓи,неизмиени заби,масна коса,пожолтени од цигари нокти и плус 120 кг на 1.55) ме одбива од неа и ми кажува доста за нејзиниот живот.Сето тоа ми укажува на некоја незаинтересираност кон самата себе,мрза,хаос во животот кој го живее.Не е тоа дебелината на телото(ништо немам против дебели луѓе,туку нехигиената).
Размислував дали со некој моабет одоколу да и укажам на тоа,но...не би сакала да ја повредам.
Што се однесува на мене внимавам на себе и го негувам телото,како и облеката која ја носам.
А пак од друга страна и не ми се допаѓаат такви кои мирисаат на километар на парфем,секое влакно на косата е под конец и светат во лицето од скапи креми како божиќни лампиони.
Во таквите луѓе гледам големи егоисти кои имаат потреба да се докажуваат(статус,пари,изглед)некој вид нарцисоиди.
 
Последна промена:

Violet

Полноправен Член
2 март 2014
32
40
18
39
рајска градина
Што сме ние да судеме кој е неуреден? Некој за леб од 20 денари трпи и сапунот од 20 му е скап! Нема чоек што не се извалкал од работа и не засмрдел на пот, нема да се капе на улица за нас.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Што сме ние да судеме кој е неуреден? Некој за леб од 20 денари трпи и сапунот од 20 му е скап! Нема чоек што не се извалкал од работа и не засмрдел на пот, нема да се капе на улица за нас.
Абе ете во ред е некој тип што од работа (физичка) оди накај дома. Ете го и секојдневно му се дешава да биде баш таков. Но има и онакви кои воопшто не се замараат. Ко да зеле напраиле троструки салто со прелом во бумиште, пуштаат некоја брада без никаква форма, мислиш зад аголот чекаат да те силуваат. Делуваат скроз запуштено, а не дека немаат пари барем за основни хигиенски услови, туку едноставно во главата им е всадено.
 

Violet

Полноправен Член
2 март 2014
32
40
18
39
рајска градина
Абе ете во ред е некој тип што од работа (физичка) оди накај дома. Ете го и секојдневно му се дешава да биде баш таков. Но има и онакви кои воопшто не се замараат. Ко да зеле напраиле троструки салто со прелом во бумиште, пуштаат некоја брада без никаква форма, мислиш зад аголот чекаат да те силуваат. Делуваат скроз запуштено, а не дека немаат пари барем за основни хигиенски услови, туку едноставно во главата им е всадено.
Може има причина да не се замара.Незначи дека животот му е среден ако има пари да купи шампони и купки. Лугето се депресивни и неволни не мислат сите на хигиени. Ја ти гарантирам дека кој сака да остави пристоен впечаток,ќе оставе и со вода само ако се запере и замие, а кој е неволен џабе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Имам приметено таква раја. Повеќе апатија него немаштија, повеќе социјална невидливост него навика...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Violet

Violet

Полноправен Член
2 март 2014
32
40
18
39
рајска градина
Имам приметено таква раја. Повеќе апатија него немаштија, повеќе социјална невидливост него навика...
Токму така! Ама ние знаеме само да лепиме етикети и ништо друго. Кизнае колку пати сме засмрделе на некого ама само други анализираме.|-(:x
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
неизмиени заби
неменување на долен веш
испотени смрдат а ни се бањаат ни користат дезодоранс
кал под ноктите а на секој друг детал од телото обрнале внимание


Причина: не дека немаат време туку не се ни трудат ниту грижат бар малку за себе
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Како вие го дефинирате поимот "неуреден". Според мене неуреден човек е оној кој не одржува лична хигиена, што не е само основен репер за уредност, туку и за здравјето, зашто има многу болести од нехигиената. Второ да оди изгужвана, искината и валкана. Трето никогаш да не средува ништо околу неа. За шампон разбирам има некои што не можат да си дозволат, ама во 21 век да немаш барем сапун е навистина срамота.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Прво се пребарува форумот за можна постоечка тема, а во случај да те мрзи или да не си видела, тогаш кога отвараш тема, при сличен наслов со тој што планираш да го ставиш на твојата тема се појавуваат сите можни слични теми што постојат. Ваква тема има :)
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Во ред направете што треба вие што сте модератори вие си знаете што треба зашто прв пат ми е да сум на форум.