Што значи да се биде „неуреден“?

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Лајф стајл Волверин. :D

@existence јас ја разбирам што сака да каже хоуп а и твоето мислење половично држи вода. Тргни ги настрана препаратите и земи еден најобичен сапун и вода кои се доволни за да се среди човек. За такви базични хигиенски навики станува збор. А сум видел и релативно пристојни-по-примања луѓе кои едноставно од мрза и летаргија забораваат да се средат кога се излезени. А излегуваат често. Типичен пример ти е Мирка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aleksis

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
http://www.huffingtonpost.com/2014/01/15/amou-haji-iran-hasnt-bathed-60-years_n_4602936.html

60 години не се миел, го соборил рекордот на некој индиец кој апстинирал од H2O само 38 години. Немам прочитано нешто толку ха-це последно време...:kafe
За осуда или за восхит, прашање е сега. (Би д чејнџ ју вона си) Човекот живее во склад со своите убедувања. Веројатно дека водата е зло или нешто слично :pusi
Не е наведено дали бил женет но пишува дека можно е да избегнува вода како последица од емоционални срања од младоста или во превод не се мие ради шо љубовта на неговиот живот му го скршила срцето. Романтики (inlove)
 
Последна промена:

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Црно под ноктите на девојка, неисечени нокти, изгризани нокти
Мене па тоа ми значи дека девојката е работна, домаќинка. Имам слушано од бившата што ми беше ми раскажуваше за една нејзина другарка, девојчето потекнува од посиромашно семејство,и баш за нејзиниот роденден (на мојата бивша) девојчето работело им помагало на родителите и целите нокти и биле црни, се утепаа од барање црн лак ама не можеа да најдат пошо ниту една другарка немала таков и девојчето беше решено да не доаѓа на роденденот, арно ама се работи за роденденот на нејзината најдобра другарка,па што да се прави, бидејќи се чекаше во кафана роденденот со триста чуда, додека игравме ние и ги покривавме прстите за да не и биде непријатно нејзе, а што е до мене слободно можам да се дружам со чесни луѓе кои не се срамат од тоа како заработуваат за леб,па макар и да искачаат навечер со црни нокти. Што,зошто е принуден некој да работи макотрпно, не заслужува да излезе навечер и како човек да се позабавува малце зошо некој Паметњакович не можел да глеа црно под ноктите?
На ова дискутиравме и во основно со професорката по македонски,за онаа девојката која имала црно под нокти од што работела 24/7 па не ја прифаќале семејството на нејзиното момче, не ми текнува која книга беше ама кога ќе се сетам ќе пишам.
Тие девојки со црно под ноктите вредат повеќе за мене,отколку некоја разгалена богаташка со незнам какви модерни нокти со кои наводно не може ништо да фати како што треба (познавам такво девојче и постојано Леле од ноктиве не можам ни да го држам мобилниот како што требе) и таква девојка јас ќе ја земам за жена? Да ми рече утре, не можам да ти ја испеглам кошулата ќе си го скршам вештачкиот нокт за кој платив 1000-ка, плус минус не е важно.
Не можам да сфатам како размислуваат луѓево значи, чудо едно |-(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Мене па тоа ми значи дека девојката е работна, домаќинка. Имам слушано од бившата што ми беше ми раскажуваше за една нејзина другарка, девојчето потекнува од посиромашно семејство,и баш за нејзиниот роденден (на мојата бивша) девојчето работело им помагало на родителите и целите нокти и биле црни, се утепаа од барање црн лак ама не можеа да најдат пошо ниту една другарка немала таков и девојчето беше решено да не доаѓа на роденденот, арно ама се работи за роденденот на нејзината најдобра другарка,па што да се прави, бидејќи се чекаше во кафана роденденот со триста чуда, додека игравме ние и ги покривавме прстите за да не и биде непријатно нејзе, а што е до мене слободно можам да се дружам со чесни луѓе кои не се срамат од тоа како заработуваат за леб,па макар и да искачаат навечер со црни нокти. Што,зошто е принуден некој да работи макотрпно, не заслужува да излезе навечер и како човек да се позабавува малце зошо некој Паметњакович не можел да глеа црно под ноктите?
На ова дискутиравме и во основно со професорката по македонски,за онаа девојката која имала црно под нокти од што работела 24/7 па не ја прифаќале семејството на нејзиното момче, не ми текнува која книга беше ама кога ќе се сетам ќе пишам.
Тие девојки со црно под ноктите вредат повеќе за мене,отколку некоја разгалена богаташка со незнам какви модерни нокти со кои наводно не може ништо да фати како што треба (познавам такво девојче и постојано Леле од ноктиве не можам ни да го држам мобилниот како што требе) и таква девојка јас ќе ја земам за жена? Да ми рече утре, не можам да ти ја испеглам кошулата ќе си го скршам вештачкиот нокт за кој платив 1000-ка, плус минус не е важно.
Не можам да сфатам како размислуваат луѓево значи, чудо едно |-(

Озбилен си?
Ако девојче има црно под нокти за тебе претставува домаќинка? Не знам по кое мерило го мериш и го сфаќаш ова ама стварно не можам да разберам.
И никој не збори за надоградени нокти со триста монисти на нив и без можност да си ги закопче фармерките со нив, туку збориме за нормални нокти, чисти, во природна големина, неизгризани.Ете такви нокти сметам дека секоја девојка може да си ги дозволи без разлика дали работела цел ден или се тегнела низ кревет. Тоа е ти е најпрво лична хигиена па потоа да биде убаво за око. И не верувам дека би ти било многу пријатно девојка ти со „калливи“ нокти да ја држи чашата кога сте во друштво или пак уште повеќе не верувам дека нема да ти пречи ако со истите тие нокти те допира.


Инаку за мене лично неуредноста може да има повеќе фактори како најголем го земам карактерот на самата личност, ни парите ни ништо друго.Значи збориме за лична хигиена, сапун може секој да си дозволи, некој поскап некој поевтин ама сапун е, шампон исто така, дезодоранс итн итн.Поентата ми е дека за да си „среден“ не треба да залеваш по улица на најскап парфем или да бидеш облечен во кој знае каква облека, тоа се се` работи за да се замаскира заборавениот сапун.
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Озбилен си?
Ако девојче има црно под нокти за тебе претставува домаќинка? Не знам по кое мерило го мериш и го сфаќаш ова ама стварно не можам да разберам.
И никој не збори за надоградени нокти со триста монисти на нив и без можност да си ги закопче фармерките со нив, туку збориме за нормални нокти, чисти, во природна големина, неизгризани.Ете такви нокти сметам дека секоја девојка може да си ги дозволи без разлика дали работела цел ден или се тегнела низ кревет. Тоа е ти е најпрво лична хигиена па потоа да биде убаво за око. И не верувам дека би ти било многу пријатно девојка ти со „калливи“ нокти да ја држи чашата кога сте во друштво или пак уште повеќе не верувам дека нема да ти пречи ако со истите тие нокти те допира.


Инаку за мене лично неуредноста може да има повеќе фактори како најголем го земам карактерот на самата личност, ни парите ни ништо друго.Значи збориме за лична хигиена, сапун може секој да си дозволи, некој поскап некој поевтин ама сапун е, шампон исто така, дезодоранс итн итн.Поентата ми е дека за да си „среден“ не треба да залеваш по улица на најскап парфем или да бидеш облечен во кој знае каква облека, тоа се се` работи за да се замаскира заборавениот сапун.
Сметам дека секоја девојка сака да изгледа убаво,која не сака да изгледа убаво, средена со средени нокти? Само на некои од нив животот не им дозволил да го имаат тоа,да го почувствуваат. Примерот кој го посочив, девојчето колку триење напраило, кило сјај и пак не биднало. И сеа не треба да излезе од дома пошто некои ненормални ќе се исмејуваат со нејзината сиромаштија? Уште мислам ми е пред очи нејзиното тажно лице, очите.. и затоа кога го видов коментарот дека црните нокти биле избор и значеле неуредност, ми зоври крвта. Не е виновна таа што нејзините немаат работа, не е виновна таа што не сака нејзините да се мачат ами им помага без разлика дали тоа ќе ја кошта излевање со црни нокти.Такви личности се за мене достојни за почит, им симнувам капа. И да,не би ми сметало да имам женска како што нарече ти со 'калливи' нокти. Зошто ако јас ја сакам неа,ако сака и искината нека оди по чаршија,пак ќе си ја сакам. Љубовта не прашува,таа доаѓа. Ако јас ја сакам толку многу,нема да ми биде важно како изгледа таа. Сите се убави кога ќе се изнадотераат,работата е таа да биде прекрасна и со калливи нокти, а за мене сигурно ќе биде и така. На крај краишта,не е се во надворешниот изглед има нешто и во харизмата, начинот на однесување, колку е паметна и слично. Али очигледно не го делиш моево мислење.
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Сметам дека секоја девојка сака да изгледа убаво,која не сака да изгледа убаво, средена со средени нокти? Само на некои од нив животот не им дозволил да го имаат тоа,да го почувствуваат. Примерот кој го посочив, девојчето колку триење напраило, кило сјај и пак не биднало. И сеа не треба да излезе од дома пошто некои ненормални ќе се исмејуваат со нејзината сиромаштија? Уште мислам ми е пред очи нејзиното тажно лице, очите.. и затоа кога го видов коментарот дека црните нокти биле избор и значеле неуредност, ми зоври крвта. Не е виновна таа што нејзините немаат работа, не е виновна таа што не сака нејзините да се мачат ами им помага без разлика дали тоа ќе ја кошта излевање со црни нокти.Такви личности се за мене достојни за почит, им симнувам капа. И да,не би ми сметало да имам женска како што нарече ти со 'калливи' нокти. Зошто ако јас ја сакам неа,ако сака и искината нека оди по чаршија,пак ќе си ја сакам. Љубовта не прашува,таа доаѓа. Ако јас ја сакам толку многу,нема да ми биде важно како изгледа таа. Сите се убави кога ќе се изнадотераат,работата е таа да биде прекрасна и со калливи нокти, а за мене сигурно ќе биде и така. На крај краишта,не е се во надворешниот изглед има нешто и во харизмата, начинот на однесување, колку е паметна и слично. Али очигледно не го делиш моево мислење.

Не е ништо очигледно, од моето мислење за ноктите не можеш да го заклучиш моето мислење за животот, за љубовта, за начинот на сакање и сл.Секогаш слушам оној што го сакаш ќе го сакаш каков и да е, што подразбира тоа? Дека треба да се запушти, да го смени карактерот, да се коцка и сл. и пак ќе го сакаш нели иако се коси со се` она што го сакаш ти?
Ама да не бегам од темата, примерот со девојчето го разбирам во потполност ама тоа се случаеви кои може да бидат еднаш, два пати, три ама не секогаш.Сите понекогаш го немаме тој избор за кој што збориме ама тоа е сосема друга тема. Неуредноста нема врска со љубовта, се` е тоа релативна работа и личен избор, може тебе не ти смета тоа, може не му смета ни на Рајко, Петко ама факт е дека покрај харизмата, начинот на однесување, интелигенцијата треба да има и нешто што ќе го мами окото и ќе те задржи до некого.Кој и да каже поинаку, лаже.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Видете ги ромите не ни знаат за поимот уредност па пак знаат да бидат среќни и заљубени... :showoff
Французите зошто го измислиле парфемот?! Затоа што не се бањале со години,па морале некако да ја прикријат нивната лоша миризба... им чуе :giggle
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Мене па тоа ми значи дека девојката е работна, домаќинка. Имам слушано од бившата што ми беше ми раскажуваше за една нејзина другарка, девојчето потекнува од посиромашно семејство,и баш за нејзиниот роденден (на мојата бивша) девојчето работело им помагало на родителите и целите нокти и биле црни, се утепаа од барање црн лак ама не можеа да најдат пошо ниту една другарка немала таков и девојчето беше решено да не доаѓа на роденденот, арно ама се работи за роденденот на нејзината најдобра другарка,па што да се прави, бидејќи се чекаше во кафана роденденот со триста чуда, додека игравме ние и ги покривавме прстите за да не и биде непријатно нејзе, а што е до мене слободно можам да се дружам со чесни луѓе кои не се срамат од тоа како заработуваат за леб,па макар и да искачаат навечер со црни нокти. Што,зошто е принуден некој да работи макотрпно, не заслужува да излезе навечер и како човек да се позабавува малце зошо некој Паметњакович не можел да глеа црно под ноктите?
На ова дискутиравме и во основно со професорката по македонски,за онаа девојката која имала црно под нокти од што работела 24/7 па не ја прифаќале семејството на нејзиното момче, не ми текнува која книга беше ама кога ќе се сетам ќе пишам.
Тие девојки со црно под ноктите вредат повеќе за мене,отколку некоја разгалена богаташка со незнам какви модерни нокти со кои наводно не може ништо да фати како што треба (познавам такво девојче и постојано Леле од ноктиве не можам ни да го држам мобилниот како што требе) и таква девојка јас ќе ја земам за жена? Да ми рече утре, не можам да ти ја испеглам кошулата ќе си го скршам вештачкиот нокт за кој платив 1000-ка, плус минус не е важно.
Не можам да сфатам како размислуваат луѓево значи, чудо едно |-(
Tвојов пример што го кажуваш ај да не речам се случува, но има и начин да се реши. Ама ете, има и такви кои константно не се средени. Не зботам за убава тип-топ пицната облека, туку едноставно - средени. Искачаат со масна коса, мирисаат под пазуви, пуштаат некаква ни-моја ни-твоја брада.... Да не зборам за црно под нокти, жолто зад уши.... И тука не е решението за немање пари. Пошто вакви случаи има често од средната класа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
@Давор
Ах бе дете....
Јас не сум човек што е роден со златна лажичка во уста и во животов сѐ сум морал да работам. Исто така, имам сестра близначка што работела токму со мене. Од копање компири, до чистење на ореви.
Рацете некогаш ни биле црни гламна - ама не сме излегле така, затоа што пред да работиме сме ги исекле ноктите, потоа со лимон и сода бикарбона(што не чини повеќе од 50 денари заедно) сме ги измиле рацете и сме излегле и никој не нѐ сетил дека имаме работено нешто.
Така да, тие фори со Чорбаџи Теодос што не ја сакал снајката дека имала црно под ноктите кај мене не поминуваат...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: warr and Сара.13

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Првпат ко ја читав темава, помисолив дека е за неуредност на собата. Е тука ми нема рамен. Претежно кабли расфрлани без распоред, шишиња наваму натаму.
Ако не ми е таква собата не можам да се снајдам. Затоа сестра ми само ја чисти. Ако чисти мајка ми, тоа значи дека нешто сигурно ќе биде изгубено.