Што ви недостига од вашето детство?

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Само фактот што никој не ми кенкаше за истите работи што ги правам и до ден денес. Инаку,си го задржав ја детето во себе. Eден ден кога ќе имам деца,ќе бидам поголемо дете од нив :)
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
ми недостигаат многу работи ...
ми недостигаат бељите и глупостите што ги правев
ми недостигаат играњата на чергиче пред зграда со кукли барбики,размена на салфетки,детска пошта,ливчиња...
играњето на граница,вис,жмурка,ластик,цигари,штркот бара боја,мати мати...
ми недостига времето кога правев ручек со листови од бреза,и кога пари ми беа сите можни листови ...
кога си играв докторка и сите дома книшки ги шкртав
кога бев писателка и сите книги настрадаа
кога изигравав пикасо и ѕидовите настрадаа :giggle
кога сите чаши дома ги кршев
кога крадев од дома млеко и салама да ранам мачиња и кучиња
....ми недостига палавата Јами:zelen
ми недостига безгрижноста што ја имав!
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Па ја још сам дете али од кт сам бија помал највише ми фалив југио карте :D. А и дедо ми ми фали иако е умреја кт сам имаја 3 године, сеќам се на 2-3 момента сс њега, и сг да е туј сигуран сам дека ке ми е много јако...
 

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Најмногу ми фалат безгрижноста, сладоледот „Снежец“ и чоколадните глувчиња од „Жито-Лукс.“ :gladen
Ластик, нормални детски емисии, игри со топка, нормални цртани без насилство... да не продолжувам со набројување, се ми фали.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Ми недостига играната продукција какви серии имаше од врвниот серијал Македонски народни приказни , Во светот на бајките , па серите како : Девојките на Марко , Втора смена.... Не сега на тв само политика насилнички серии и после младите вакви онакви.............. Ми недостигат играњата кренка до доцна вечерта едноставно нас неможеа да не приберат дома , а денес неможеш да ги истераш од дома :place
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Крекери од Турску пекару...
И леб житомелски, ааааааааааа најубаф на сфет беше, сладак пун такф, абе без леб да га едеш