1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Чај

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од MissChievous, 16 септември 2012.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  И да ги пробаш. Околу 20 ден. се поскапи ама мајке им тоа е чај. Овие од алкалоид имаа еден порано од боровница исто многу убав чај, сега барав во маркет и не најдов. И исто од јагода и ванила споредба алкалоид и франк...франк убедливо поубав чај.:)
   
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Добри се на Цедевита, особено портокалот и шумското овошје.

  Најдобри ми се на Milford. Поскапи се, околу 120 денари со 25 кесички, но квалитетот и вкусот е незаменлив. На крајот на краиштата, во кафич ти нудат шоља чај за 80 денари, па голема работа ако за дома цело кутивче земеш за 120. Плус, има интересни комбинации.

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На smeker му/ѝ се допаѓа ова.
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Дојди во Неготино, 30 ден. е чајчето у кафиќ :D
   
  На foREVer и $3Я3|\||)&p&†Y им се допаѓа ова.
 4. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Нане е права ствар јас и ретко пијам чај ама кога пијам, само нане :)
   
 5. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Пију едн чај афстриски, мултифрут(значи миљон овошке унутра)
  Фирма се вика Jelius Meinl 1862 , прф пут га пију, мноо е добар
   
 6. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
  61439_443928019001554_845744696_n.jpg 601594_443928242334865_801928084_n.jpg

  мојата нова прекрасна шоља за чај...:kafe
   
  На street_chic и parvati им се допаѓа ова.
 7. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  обожаам да експериментирам сс чаеви
  прееска на работу прави мешавину од боровницу и диву црешњу, две медчиња и пола шољу вруќо млеко, без шикер
  аааааааааааааааааааааааааааааааа колко е најјаааааааааааааааааааааааааааааааак
   
  На Lepaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Боровница,цреша,брусница и општо чаеви од шумско овошје обожавам. И оној од јаболко и цимет такоџе. На останатите најчесто им ставам лимон или рум :)
   
 9. Emma.T

  Emma.T Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 декември 2012
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  352
  Најмногу пијам чај и тоа не само во зима или есен, туку преку цела година. Омилени ми се: брусница, јагода, мајчина душица, планински, шумско овошје, камилица ... да не набројувам, цел ден ќе треба да пишувам. Чајот секогаш го пијам со додаток мед или лимон.
   
  На smeker му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Redhead

  Redhead Bookworm

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  1,060
  Допаѓања:
  2,039
  Планинскиот, природен чај ме потсеќа на детството.
  Во комбинација со леб, маргарин и сиренце или со ајвар.:gladen
  И ден денес го пијам особено кога сум болна.
  Исто и чај од нане.
  Ги пијам различно, планинскиот со шеќер и лимон, нане без ништо, а овошните со мед.
  Но, во последно време се навлеков на овошните, особено од Ино спектар.
  Чајот од дива цреша,јаболко и цимет, и особено чајот - Празнична фантазија (комбинација од хибискус, шипка, диво јаболко, кора од портокал, цимет, карамфилче и ванила).
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На smeker му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: