Чај

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
И да ги пробаш. Околу 20 ден. се поскапи ама мајке им тоа е чај. Овие од алкалоид имаа еден порано од боровница исто многу убав чај, сега барав во маркет и не најдов. И исто од јагода и ванила споредба алкалоид и франк...франк убедливо поубав чај.:)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Добри се на Цедевита, особено портокалот и шумското овошје.

Најдобри ми се на Milford. Поскапи се, околу 120 денари со 25 кесички, но квалитетот и вкусот е незаменлив. На крајот на краиштата, во кафич ти нудат шоља чај за 80 денари, па голема работа ако за дома цело кутивче земеш за 120. Плус, има интересни комбинации.

 
  • Like
Реакции: smeker

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Пију едн чај афстриски, мултифрут(значи миљон овошке унутра)
Фирма се вика Jelius Meinl 1862 , прф пут га пију, мноо е добар
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
обожаам да експериментирам сс чаеви
прееска на работу прави мешавину од боровницу и диву црешњу, две медчиња и пола шољу вруќо млеко, без шикер
аааааааааааааааааааааааааааааааа колко е најјаааааааааааааааааааааааааааааааак
 
  • Like
Реакции: Lepaa

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
27
Боровница,цреша,брусница и општо чаеви од шумско овошје обожавам. И оној од јаболко и цимет такоџе. На останатите најчесто им ставам лимон или рум :)
 

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Најмногу пијам чај и тоа не само во зима или есен, туку преку цела година. Омилени ми се: брусница, јагода, мајчина душица, планински, шумско овошје, камилица ... да не набројувам, цел ден ќе треба да пишувам. Чајот секогаш го пијам со додаток мед или лимон.
 
  • Like
Реакции: smeker

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Планинскиот, природен чај ме потсеќа на детството.
Во комбинација со леб, маргарин и сиренце или со ајвар.:gladen
И ден денес го пијам особено кога сум болна.
Исто и чај од нане.
Ги пијам различно, планинскиот со шеќер и лимон, нане без ништо, а овошните со мед.
Но, во последно време се навлеков на овошните, особено од Ино спектар.
Чајот од дива цреша,јаболко и цимет, и особено чајот - Празнична фантазија (комбинација од хибискус, шипка, диво јаболко, кора од портокал, цимет, карамфилче и ванила). 
  • Like
Реакции: smeker