1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Чај

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од MissChievous, 16 септември 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Се наоѓаме на прагот на есента каде што не чекаат се почести денови со дожд и пониска температурата. Ваквите денови, покрај со топлото чоколадо, ги пречекуваме со омилениот чај.

  tumblr_lzuq0cqiHv1qlvb6so1_500.jpg

  Некои луѓе го заменуваат утринското кафе со шоља чај. Дали пиете чај во текот на целата година, или пак само во студените денови?

  tumblr_m8geli9BTv1rtfxc9o1_500.jpg
  Покрај незаменливото задоволство од совршено направениот чај, секојдневното конзумирање претставува здрава навика. Од многубројните видови на чај, некои се особено здрави и се препорачуваат од докторите при различни заболувања. Во оваа тема, може да споделуваме совети и корисни информации за чаевите.
  tumblr_m6lhpzmqgM1r2t9vpo1_500.jpg
  Како го пиете својот чај? Повеќе го сакате без ништо, или пак со лажичка шеќер или мед? Имате ли навика да додате парче лимон, малку цимет, или нешто друго? Имате ли омилена храна со која совршено ви одговара чајот кој го обожавате?

  tumblr_ma6srvkm9r1qe2gajo1_500.jpg

  За крај, кој е вашиот омилен чај?

  Јас преферирам овошни чаеви, а најмногу го сакам оној од боровинка. Особено ако е во комбинација со ванила. Исто така, обожавам чај од портокал.
   
  На antonio, İncognito, Trajche и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  [​IMG]
   
  На Y1K991 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Делам исто мислење....
   
  На Martin_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Не сум многу по чаевите, највеќе сакам чај од бозел со многу лимон и една лажичка шеќер, исто сакам од нане и мајчина душица исто со многу лимон. Оние овошните воопшто не ми се допаѓаат.
  Од кучечките најубави ми се од good nature, а нема ништо поубаво од природен планински чај. :)

  Чајот најмногу ми оди некако со тенко парче леб намачкано со некој џем.
   
  На MountainMan и DarkPassenger им се допаѓа ова.
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Ако сакам нешо за пред филм, книга, лагана литература, зимам од овие зашеќерените (овошни/брусници/шипки)
  Црниот и зелениот ми се омилени поготово за трипови, зачувување на инспирација, пишување проза. Иам една кутија црн чај од Уганда, ептен мама расплакуе. Ставам често лимун (кај оние неовошните), шеќер скоро и да не - залажува и те прави повеќе жеден. Повеќе мед.
  И да... со тост (печено лепче увек праам енглески (црн со млеко)
   
  На Big Berta и parvati им се допаѓа ова.
 6. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Порано не бев многу по чаевите,али кога отидов во Русија ме заразија,во текот на денот пиев по едно 3-4 пати.
  И сега кога се вратив истото ми е и тука,најубав ми е црниот и оној од портокал и цимет....уствари секој чај ми е убав бе :rolleyes:
  [​IMG]
   
  На Anakin и Saladin им се допаѓа ова.
 7. Dare

  Dare Староседелец

  Зачленет на:
  15 јули 2012
  Мислења:
  84
  Допаѓања:
  86
  Пијам чај од хибискус, а по некад и зелен чај...овој зелениов некои го ролаат у папирус, ја стварно незнам како се праи тоа и како после тоа го пијат :/
   
 8. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  Додека лежев во инфективно пред едно 13тина години, ми даваа чај без шеќер. Од тогаш се научив да не пијам чај со шеќер. Инаку пијам само чај од нане и камилица :) awesome
   
 9. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Омилен, најомилен ми е домашен чај од нане.
  Не пропушатм да пијам секогаш кога врмето дозволува и вкусот на домашниот чај од нане си нема врска со оние филтер кесички наречени чај од нане.
  Ако не сум дома за да пијам нане, тогаш сакам некој овошен - шумско овошје, јагода со ванила итн.
   
  На Y1K991, Mystique и Anakin им се допаѓа ова.
 10. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Час пију само кт ми е ладно. Пију га вруќ, сс 3 мажичке шикер и омилен ми е од хибискус и нане.
   

Сподели: