1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Чај

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од MissChievous, 16 септември 2012.

1. Selma

Selma Ingenious

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    4,375
    Допаѓања:
    7,071
    Во последно време почнав многу чај да пијам, омилен од брусница или шумско, но од бозел за ништо не го менувам и секакко чајот мора да ми е со лимон.

Наутро т.е на училиште понекогаш носам зелен чај, не ми е многу убав....

2. monika88

monika88 Истакнат Член

Зачленет на:
    1 април 2013
    Мислења:
    454
    Допаѓања:
    645
    понекогаш толку многу се заборавам со овие чаевите,без разлика кое годишно време е и само чајче си пијам ,строго од нане или брусница-поубаво нешто нема(inlove)

3. Хоуп*

Хоуп* Proton
    Член на администрација

Зачленет на:
    4 април 2013
    Мислења:
    2,414
    Допаѓања:
    4,232
    Ете доаѓа есента, ќе се пие чајче...
    Јас ептен го сакам, без шеќер со мнооогу малце мед и пола исцеден лимон.
    Сакам секакви чаеви, ама да морам да бирам овој ми е омилен.
    Од брусница

На $3Я3|\||)&p&†Y му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kisserboy

Kisserboy Староседелец

Зачленет на:
    6 март 2012
    Мислења:
    2,446
    Допаѓања:
    3,794
    само од нане (inlove)

На Aquarius му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Y1K991

Y1K991 Parleur

Зачленет на:
    1 март 2012
    Мислења:
    6,263
    Допаѓања:
    9,105
    (y) и тоа без шеќер.

На Kisserboy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. escape

escape Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,202
    Допаѓања:
    2,277
    Секогаш си пијам чај без ништо така ми е најубав најдобро го осеќам вкусот. Најубави ми се од јаболко и цимет, јагода и ванила, портокал и цимет, брусница (иако е малку кисел), лимон, зелен чај и толку се валда.

7. Lena

Lena Poétesse

Зачленет на:
    12 октомври 2012
    Мислења:
    4,151
    Допаѓања:
    7,676
    Имам различни чаеви дома,повеќето имаат некоја намена.
    Лековити чаеви.
    Диво оригано,cranberry's,калуѓерски чаеви,планински чаеви,чаеви за обновување на имуниот систем и многу други.
    Некоја домашна збирка на чаеви.
    Секоја година на лето купувам одредени врсти и ги затварам во темни кутии(,за да не би допрела светлост до нив затоа што после го губат дејството) кои се одбележени со етикети и нивната намена.Фамилијата се научи па доаѓаат кога имаат некој проблем по чај.
    Имам и книги на тема лековити чаеви и нивна комбинација.
    Интересното е што од сите тие билки можат да се направат и различни масла кои се добри при здраствени проблеми.

8. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Ајде некој кој знае нека пише нешто за црниот чај. Мене ме интересираат повеќе работи: бидејќи има повеќе видови на црн чај кој од нив може да се подготви со млеко, како се подготвува со млеко, дали може/кој зачин да се додаде, дали кај нас се продава English breakfast чај и каков чај е тој всушност, кои се придобивките, колку кофеин има, итн.

9. Luckky

Luckky Upright

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    2,635
    Допаѓања:
    5,809
    Црниот чај што може да се помеша со млеко е токму тој English breakfast. Разликата помеѓу црните чаеви се состои во тоа колку пати се преработени и дали се помешани со останати состојки. English breakfast, црниот чај, е најчиста форма (воедно и кога ќе го направиш, најцрн) од сите видови на црниот чај и тој е совршен за мешање со млеко. Начинот на ко јсе приготвува.. Црниот чај се вари во врела вода, и се остава да отстои некоја минута. Во шолјата се става прво млекото, се додава помалку од чајот (кој треба да е малку пооладен да не дојде до згрутчување на млекото) и тоа е тоа. Кофеин содржи околу 3-4%. Знам дека беше добар против срцеви болести и е антиоксидант ( како сите видови на чаеви што се прават од истото растение) ама ако го пиеш со млеко не се добиваат никакви бенефици, зошто нели општо познато млекото е неутрализатор. English breakfast со сигурност го има во Carrefour во City mall, јас од таму го купувам, ма да мислам дека го има и во другите големи супер маркети.

На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Scars

Scars Староседелец

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    2,227
    Допаѓања:
    3,541

Сподели: