Чај

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
Во последно време почнав многу чај да пијам, омилен од брусница или шумско, но од бозел за ништо не го менувам и секакко чајот мора да ми е со лимон.

Наутро т.е на училиште понекогаш носам зелен чај, не ми е многу убав....
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
454
645
193
31
Неготино
понекогаш толку многу се заборавам со овие чаевите,без разлика кое годишно време е и само чајче си пијам ,строго од нане или брусница-поубаво нешто нема(inlove)
 

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Ете доаѓа есента, ќе се пие чајче...
Јас ептен го сакам, без шеќер со мнооогу малце мед и пола исцеден лимон.
Сакам секакви чаеви, ама да морам да бирам овој ми е омилен.
Од брусница
 
  • Like
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Секогаш си пијам чај без ништо така ми е најубав најдобро го осеќам вкусот. Најубави ми се од јаболко и цимет, јагода и ванила, портокал и цимет, брусница (иако е малку кисел), лимон, зелен чај и толку се валда.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Имам различни чаеви дома,повеќето имаат некоја намена.
Лековити чаеви.
Диво оригано,cranberry's,калуѓерски чаеви,планински чаеви,чаеви за обновување на имуниот систем и многу други.
Некоја домашна збирка на чаеви.
Секоја година на лето купувам одредени врсти и ги затварам во темни кутии(,за да не би допрела светлост до нив затоа што после го губат дејството) кои се одбележени со етикети и нивната намена.Фамилијата се научи па доаѓаат кога имаат некој проблем по чај.
Имам и книги на тема лековити чаеви и нивна комбинација.
Интересното е што од сите тие билки можат да се направат и различни масла кои се добри при здраствени проблеми.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ајде некој кој знае нека пише нешто за црниот чај. Мене ме интересираат повеќе работи: бидејќи има повеќе видови на црн чај кој од нив може да се подготви со млеко, како се подготвува со млеко, дали може/кој зачин да се додаде, дали кај нас се продава English breakfast чај и каков чај е тој всушност, кои се придобивките, колку кофеин има, итн.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,635
5,810
1,153
27
Western Sky, Land of Oz.
Ајде некој кој знае нека пише нешто за црниот чај. Мене ме интересираат повеќе работи: бидејќи има повеќе видови на црн чај кој од нив може да се подготви со млеко, како се подготвува со млеко, дали може/кој зачин да се додаде, дали кај нас се продава English breakfast чај и каков чај е тој всушност, кои се придобивките, колку кофеин има, итн.
Црниот чај што може да се помеша со млеко е токму тој English breakfast. Разликата помеѓу црните чаеви се состои во тоа колку пати се преработени и дали се помешани со останати состојки. English breakfast, црниот чај, е најчиста форма (воедно и кога ќе го направиш, најцрн) од сите видови на црниот чај и тој е совршен за мешање со млеко. Начинот на ко јсе приготвува.. Црниот чај се вари во врела вода, и се остава да отстои некоја минута. Во шолјата се става прво млекото, се додава помалку од чајот (кој треба да е малку пооладен да не дојде до згрутчување на млекото) и тоа е тоа. Кофеин содржи околу 3-4%. Знам дека беше добар против срцеви болести и е антиоксидант ( како сите видови на чаеви што се прават од истото растение) ама ако го пиеш со млеко не се добиваат никакви бенефици, зошто нели општо познато млекото е неутрализатор. English breakfast со сигурност го има во Carrefour во City mall, јас од таму го купувам, ма да мислам дека го има и во другите големи супер маркети.
 
  • Like
Реакции: DarkPassenger