1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Чај

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од MissChievous, 16 септември 2012.

 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Во последно време почнав многу чај да пијам, омилен од брусница или шумско, но од бозел за ништо не го менувам и секакко чајот мора да ми е со лимон.

  Наутро т.е на училиште понекогаш носам зелен чај, не ми е многу убав....
   
 2. monika88

  monika88 Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 април 2013
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  645
  понекогаш толку многу се заборавам со овие чаевите,без разлика кое годишно време е и само чајче си пијам ,строго од нане или брусница-поубаво нешто нема(inlove)
   
 3. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Ете доаѓа есента, ќе се пие чајче...
  Јас ептен го сакам, без шеќер со мнооогу малце мед и пола исцеден лимон.
  Сакам секакви чаеви, ама да морам да бирам овој ми е омилен.
  Од брусница
  [​IMG]
   
  На $3Я3|\||)&p&†Y му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  само од нане (inlove)
   
  На Aquarius му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  (y) и тоа без шеќер.
   
  На Kisserboy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  Секогаш си пијам чај без ништо така ми е најубав најдобро го осеќам вкусот. Најубави ми се од јаболко и цимет, јагода и ванила, портокал и цимет, брусница (иако е малку кисел), лимон, зелен чај и толку се валда.
   
 7. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
  Имам различни чаеви дома,повеќето имаат некоја намена.
  Лековити чаеви.
  Диво оригано,cranberry's,калуѓерски чаеви,планински чаеви,чаеви за обновување на имуниот систем и многу други.
  Некоја домашна збирка на чаеви.
  Секоја година на лето купувам одредени врсти и ги затварам во темни кутии(,за да не би допрела светлост до нив затоа што после го губат дејството) кои се одбележени со етикети и нивната намена.Фамилијата се научи па доаѓаат кога имаат некој проблем по чај.
  Имам и книги на тема лековити чаеви и нивна комбинација.
  Интересното е што од сите тие билки можат да се направат и различни масла кои се добри при здраствени проблеми.
   
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Ајде некој кој знае нека пише нешто за црниот чај. Мене ме интересираат повеќе работи: бидејќи има повеќе видови на црн чај кој од нив може да се подготви со млеко, како се подготвува со млеко, дали може/кој зачин да се додаде, дали кај нас се продава English breakfast чај и каков чај е тој всушност, кои се придобивките, колку кофеин има, итн.
   
 9. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Црниот чај што може да се помеша со млеко е токму тој English breakfast. Разликата помеѓу црните чаеви се состои во тоа колку пати се преработени и дали се помешани со останати состојки. English breakfast, црниот чај, е најчиста форма (воедно и кога ќе го направиш, најцрн) од сите видови на црниот чај и тој е совршен за мешање со млеко. Начинот на ко јсе приготвува.. Црниот чај се вари во врела вода, и се остава да отстои некоја минута. Во шолјата се става прво млекото, се додава помалку од чајот (кој треба да е малку пооладен да не дојде до згрутчување на млекото) и тоа е тоа. Кофеин содржи околу 3-4%. Знам дека беше добар против срцеви болести и е антиоксидант ( како сите видови на чаеви што се прават од истото растение) ама ако го пиеш со млеко не се добиваат никакви бенефици, зошто нели општо познато млекото е неутрализатор. English breakfast со сигурност го има во Carrefour во City mall, јас од таму го купувам, ма да мислам дека го има и во другите големи супер маркети.
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,542

Сподели: