1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Чај

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од MissChievous, 16 септември 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Знае некој нешто повеќе за следните: женшен, валеријана и маточина?
   
 2. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Не знам што те интересира. Ако сакаш ќе ти ја пратам проектната од средно, таму валеријаната ми е на широко опфатена. Инаку таа и маточината спаѓаат во истата група на транквилизанти односно средства за смирување. За чај од валеријана се користат суви корени од растението, се пие навечер зошто може да делува на свеста и моторните движења. Смирува и успива, исто ја користат при стомачни болки и менструални болки... расте и кај нас, ја има и по аптеките секако...
  За жен шенот не сум сигурна ...
   
  На MissChievous и violetmoon им се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Па тоа, основните информации ме интересираа. Знаев последните 2 дека смируваат, само не знаев дека до толку, мислев нешто слично на камилицата. А за првиот само начув дека помага за засилување на имунитет. Така некако.

  Едит: Во принцип барав нешто што помага за концентрација. :zelen
   
  На Марија му/ѝ се допаѓа ова.
 5. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  мислам дека Женшенот е најдобар за концентрација
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Во последниве недела дена си пијам црн чај earl grey, баш ми се допаѓа онаа арома на бергамот.

  Него, дали постои конкретно некаков чај за воспалено грло? Што смирува, можда слично на сируп.
   
 7. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Нането го сакам а од овошните јаболко и цимет, ми има многу пријатна арома и најчесто го пијам.
  Ако го пијам во домашна атмосфера шеќер не ставам, само лажичка мед, а ако сум во кафуле тогаш мора шеќер.Незасладен не го пијам.
   
 8. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Чајот од жалфија ти е добар за воспалено грло,можеш и само гаргара да правиш ако не ти е вкусен.
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  Помагал и за забите. Одвај една чаша сум пиел :)
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Епа не си морал да го пиеш,само плакнење и да,за воспалени непца исто е добар.:)
   
  На Y1K991 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: