Чај | Црнобело Форум

Чај

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Не знам што те интересира. Ако сакаш ќе ти ја пратам проектната од средно, таму валеријаната ми е на широко опфатена. Инаку таа и маточината спаѓаат во истата група на транквилизанти односно средства за смирување. За чај од валеријана се користат суви корени од растението, се пие навечер зошто може да делува на свеста и моторните движења. Смирува и успива, исто ја користат при стомачни болки и менструални болки... расте и кај нас, ја има и по аптеките секако...
За жен шенот не сум сигурна ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous and violetmoon

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Па тоа, основните информации ме интересираа. Знаев последните 2 дека смируваат, само не знаев дека до толку, мислев нешто слично на камилицата. А за првиот само начув дека помага за засилување на имунитет. Така некако.

Едит: Во принцип барав нешто што помага за концентрација. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Марија

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,520
14,428
1,683
Таму каде што треба
Па тоа, основните информации ме интересираа. Знаев последните 2 дека смируваат, само не знаев дека до толку, мислев нешто слично на камилицата. А за првиот само начув дека помага за засилување на имунитет. Така некако.

Едит: Во принцип барав нешто што помага за концентрација. :zelen

мислам дека Женшенот е најдобар за концентрација
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,107
1,133
Нането го сакам а од овошните јаболко и цимет, ми има многу пријатна арома и најчесто го пијам.
Ако го пијам во домашна атмосфера шеќер не ставам, само лажичка мед, а ако сум во кафуле тогаш мора шеќер.Незасладен не го пијам.
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Во последниве недела дена си пијам црн чај earl grey, баш ми се допаѓа онаа арома на бергамот.

Него, дали постои конкретно некаков чај за воспалено грло? Што смирува, можда слично на сируп.

Чајот од жалфија ти е добар за воспалено грло,можеш и само гаргара да правиш ако не ти е вкусен.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous