Чај

4FUN

Староседелец
3 март 2012
894
1,988
1,093
пијам преку цела година чајеви, ама зимно време скоро да нема ден а да не испијам минимум еден !
ги пијам во комбинација со цигара - две или слични такви тракатанци (smoke)
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
Да ве прашам може ли некој да ми каже за што чајот е штетен, имам слушнато дека од чај забите ти пожолтуваат, дека од чај се регулира крвниот притисок, ако може некоја информација повеќе ;)
Постојат голем број на билки од чии што делови(лист, стебло, цвет) се прават чаеви за лечење на некои болести и регулирање на здравствената состојба на организмот.
Така на пример за контрола на крвен притисок знам дека е чај од хибискус и чај од магденос кој воедно е и диуретик, за уринарен систем чај од брусница и мечкини уши итн...
 
  • Like
Реакции: Caci

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Пиењето чај ми е ритуал кој го практикувам во сите сезони . Обожувам чај од нане (мента) ,меѓутоа ги сакам сите можни видови на чаеви. Добив на подарок чај од Англија во преубаво викторијанско пакување и беше вистински мелем за моите сетила. Најубаво ми е кога ќе си сварам чај и ќе си седнам покрај прозорецот со добра книга , или кога некој пријател ќе побара да му сварам и да уживаме заедно во чајот и лаф муабет (sun)
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
прашуеф га Ацета Русефскога (боксер луд куманофск) у Србију
од чега чај сакате ?
може може од чега : ) haha

пи чајче мочај чајче,
обожаам чај да пиу зимуска,особено наечер пред да си легну
од воќни чаеви боровница кида, а од овија трефкасти сфиѓа ми се зелен и камилица сс мед
пију га сс малце шикер, поефективан е у туј состојбу
сеќам се едн пут пи едн индиски чај куде друара одамна, бреј ама ме лупнаја на стоун, нема могуќе, делуе толко амбиент што ке му заспиеше на гости : )
 
  • Like
Реакции: Trajche, Lena and Saladin

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
Го обожавам чајот, најмногу го пијам кога е ладно со лимонче и мед нешто подобро дефинитивно нема..
Најубави ми се планинските чаеви затоа што имаат мирис и вкус, а овие во кесички само мирис ама сепак ги пиам и никако не користам шеќер зошто ми го губи вкусот, само мед. :)
Во зима стандард пиеме цело друштво турски чај кај една другарка, ама прав турски... Минатата зима така среќни пиевме ама беше многу јак и претеравме малку повеке па бевме како надувани, сега си ја знаеме дозата :)
 
  • Like
Реакции: Lena

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Чај највеќе конзумирам есенските и зимските денови, особено кога ми почне утрото со топло чајче од камилица, нане, хибискус, жен шен, или пак некое шумско овошје, со книга во рацете и дали во кревет, дали на тераса, сеедно... и музика тивка до мене, абе милини.. :)
А сакам да експериментирам со чаеви, обично пробувам секакви чаеви на секакви начини, ама дека многу јадам благо, па обично и чаевите ми се благи, дали со мед или шеќер..
 

elizabetta

Истакнат Член
8 септември 2012
236
382
63
најмногу ги сакам зелениот чај, од јаболко и цимет, портокал и цимет, и чај од нане (иначе ги пијам без шекер)
 
  • Like
Реакции: smeker