Чај

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Освен кога ме боли грлото чај пијам за време на есенскиот и зимскиот период.Го пијам со 3 лажички шеќер во комбинација со тост или кришка лебче маргарин и сиренце:gladen
Најомилен чај ми е од нане,камилица со мед,мајчина душичка и од шумско овошје..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
Секојдневно пијам домашен планински чај со горен шеќер (или мед) и многу лимон...... а иначе незаменлив е чајот од камилица во комбинација со рум :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Succubus

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Чајче од конопче :rofl :zelen
stoneware-hemp-tea-set-hemp-teapot-marijuana-teapot-medical-marijuana-leaf-teapot-leaf-tea-set-pot-view-6.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, Succubus and Wild.One

Teddy Picker

Староседелец
15 јуни 2012
155
162
643
Фоф компирето
Ако е твоја темава, значи немаш наведено нешо извор од друг сајт, тогаш едно огромно браво за тебе пошо ми ја погоди. Значи преферирам чај во секоја доба, без разлика на времето и критиките од другиве околу мене. Практикувам да го заменам со утринското кафе ама и без кафето не можам. Секогаш успат со чајчето во рацете ми се наоѓа по некоја (добра) книга. А за вкусовите можам да ви зборам за нане, хибискус, камилица, брусница и шумско овошје. Иако претпочитам и други пошо овие веќе ми станаа меинстрим :)
И како после да не ја сакате Британија, земјата на чајот?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Ммм, чај обожавам, нешто најубаво е :sreken
Турскиот чај ми е најубав, а покрај него чајот од брусница.. Турскиот го пијам со 2-3 коцки шеќер, а тој од брусница со една лажичка...
Исто во омилени ми спаѓа планинскиот чај од Преспа :sreken Е само тој го пијам со мед..
5143-Mado-Cafe_Cay-turkish-tea-$1.50.jpg
slajd_8.jpg
220px-Sideritis_scardica_IMG_4653.jpg
 

Wind

Полноправен Член
30 јуни 2012
18
39
13
Природно си е природно,дедо ми в'село собира чај по планина и после го суши....чајот е мераци,а и како се рола убаво тоа чудо :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi and emzzy

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Да ве прашам може ли некој да ми каже за што чајот е штетен, имам слушнато дека од чај забите ти пожолтуваат, дека од чај се регулира крвниот притисок, ако може некоја информација повеќе ;)
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Чајче (inlove)

Омилен ми е планинскиот, ама домашниот, од тревки. Мајка ми ептен го има замразено од што нон-стоп ја терам да ми вари. :giggle Со лажиче мед, шеќер и многу лимон. Од овошните најубав ми е тој од цреша/вишна.
А и преку лето преферирам ладен чај пред било какви сокови, посебно ми е убав тој од праска.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: smeker