Хомосексуалност

Alek12321

Нов член
18 јули 2015
6
0
1
20
Oва го читав, на самиот почеток, ко се запознавав со ситуацијата на геј луѓето во Македонија и сфатив колку светла иднина ме чека. Немам што да прокоментирам освен дека... треба многу време да помине, за да се искорени типичниот хомофобичен балкански менталитет.
da no za zal,koga veke ke se iskoreni nekoj od nas nema da ne ima na svetov bidejki toa ke bide zdravje po 200 godini... tek vo amerika shto e 200 godini pred nas se usvoi pravoto za gej parovite da se venchaat a kamo li kaj nas za deca posvojuvanje .........

Каде е докажано? Дај линк да прочитаме.
proguglaj malce pa uveri se :))
 
Последна промена од модератор:

Alek12321

Нов член
18 јули 2015
6
0
1
20
Каде е докажано? Дај линк да прочитаме.
http://www.advocate.com/politics/marriage-equality/2014/12/28/5-made-reasons-why-gay-couples-dont-divorce-straight-couples
https://www.psychologytoday.com/blog/disturbed/201311/gay-relationships-can-be-more-stable-straight-ones
не знам со се замарате со вакви муабети убо си е и вака нека си седат во сенка и нека си прават со сакаат, не мора да замараат со глупости бракови деца и не знам со не треба никакви права да му се даваат и така опшеството ни е на нула уште и тие ни фалат да се лигават по улици.нека си седат мирни така е подобро и за нив и за нас.
подобро ? извини ако е така шо гледаш ''добро'' во животите на геј лугето ? не си ни малце во право -.- помисли на секунда,барем на секунда како ти си еден од тие... знаеш ли колку е тешко да живееш во сенка ? да се криеш бидејки оној онде ке те навреди,или онаа онде ке ти се исмејува. секако дека не знаеш,неможеш ни да имаш представа како е. Колку расипани луге имало во Македонија што дури ми е срам да кажам дека живеам во неа.
 

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
440
673
A Galaxy far, far away...
:patos
Барем прочитај убаво пред да постираш.

Сега малку посериозно: невозможно е да направиш споредба затоа што хетеросексуалните бракови постојат илјадници години а постоечките и по неколку децении. За разлика од нив, хомосексуалците тукушто почнаа да стапуваат во брак па оттука ќе треба да поминат неколку децении за било каква валидна споредба да може да се направи. Засега се е во домен на шпекулации.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
http://www.advocate.com/politics/marriage-equality/2014/12/28/5-made-reasons-why-gay-couples-dont-divorce-straight-couples
https://www.psychologytoday.com/blog/disturbed/201311/gay-relationships-can-be-more-stable-straight-ones
подобро ? извини ако е така шо гледаш ''добро'' во животите на геј лугето ? не си ни малце во право -.- помисли на секунда,барем на секунда како ти си еден од тие... знаеш ли колку е тешко да живееш во сенка ? да се криеш бидејки оној онде ке те навреди,или онаа онде ке ти се исмејува. секако дека не знаеш,неможеш ни да имаш представа како е. Колку расипани луге имало во Македонија што дури ми е срам да кажам дека живеам во неа.
Пошто имам многу блиска особа, близок роџак кој е бисексуално настроен и пошто го знам цел живот што се вели - познати ми се проблемите и дилемите кои произлегуваат од склоноста кон, во случајов двата пола, најстрого чуваната тајна во пошироката фамилија и фактот што никогаш нема да `излезе од плакарот`...
Иако сум за целосно прифаќање на рајата со алтернативни сексуални склоности па дури и да имаат можност за официјализирање на партнерство - мора да се каже дека проблемите колку што произлегуваат од неприфаќањето на околината (во помал дел) толку произлегуваат од самата природа на хомо/бисексуалноста.
Може слободно да се каже дека се работи за проблем, нема врска со класичните психички болести, повеќе со оние `новите` зависностите како наркоманија, алкохолизам, коцка...затоа што постои патолошки, манијакален промискуитет и од него произлегуваат купови проблеми, од СПБ до депресија до суицид и многу други срања. Најтешки случаи тука се баш бисексуалците кои колку што можам да заклучам према роџаков на периоди им се пали привлечноста кон жени а на периоди кон мажи, пропаднати врски, раскинати веридби (како еден `колега` на роџаков) разводи, пренесување СПБ на женска/сопруга, двоен живот, лаги и превари...
Зависни се од секс, сериозно пореметени се во тој поглед до степен кој тешко постои дури и кај најзапален стрејт манијак или најтежок случај на нимфо-бештија, а тоа како шо кажав повлекува куп проблеми. Исто како и кај џанакот кој е на игла, алкосот кој тера една флаша на ден, пушачот кој ја отвара четвртата кутија, рандом лик кој прокоцкал куќа...

На обичните гејеви им е полесно, барем знат на што се (can`t help the pun, sorry :zelen)
 
  • Like
Реакции: Хоуп* and Saladin