Хомосексуалност

Blueberry

Староседелец
12 февруари 2012
210
158
1,043
Скопје
Баш вчера го гледав филмов Парада. Во споредба со тоа каков е односот кон геј популацијата во соседна Србија - кај нас условите се далеку подобри (иако се уште не се признаени како геј заедница и немаат никакви права) барем не ги малтретираат и не се изживуваат со нив...
 

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
29
New York, New York
twitter.com
Da se soglasuvam, no sepak me interesira podelbata na mislenja vo populacijata. Na primer dali ima razlika vo odnosot kon gej populacijata pomegju ruralnite i pourbanite mesta i voopsto koj e stavot na mladinata i od koi pricini. Vo sekoj slucaj mislam deka nema dovolno diskusija na ovaa tema.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
види вака на оваа тема сум зборел на многу форуми и во живо многу пати.. јас не сум за признавање на права та на геј луѓето. едноставно сметам дека целаат вселена фунционира на тој начин исто со исто да се одбива и исто со различно да се привлекува.. так ада и машко со машко не би требал одабидат ништо повеќе од добри пријатели... мое мислење не мора да ме мразите и да ме напаѓате..

види напишав да не ме напаѓаат зашт осекаде се јавуваја изроди шо мисла тдека самонивното мислење е точно и дека сам от исе во право.. а бе како шо кажа и протон шо сакаат нека прат ма мене нека не ме ѓибаат.. така да несум ептен ни за ни пак ептен против..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Black Mamba and Baronessa

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
29
New York, New York
twitter.com
Taman rabota, ne e poentata za napagjanje sigurna sum deka mnogu lugje se soglasuvaat so tebe. Ete jas ne sum zboruvala po forumi pa vidov sansa ovdeka. Kako i da dodeka vekje izrazuvame mislenja, jas nemam nekoja filozofija posebna za univerzumot, samo mislam deka sekoj ima pravo da saka licnost od bilo koj pol i da si go izrazuva svojot identitet.
 

Proton

Староседелец
12 февруари 2012
148
278
1,063
Скопје
Elence, кога би пишувала кирилица, многу полесно би ни било за читање :)

Иначе се согласувам со тебе!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ФилипМ.

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
Секој си има право како ќе го води својот живот, на кој начин ќе постапува... но тоа не мора да е толку јавно... не само за геј популацијата туку општо за сите граѓани... мислам не мора сите да знаат дека си хомо, би или хетеро...
нема никаква смисла луѓе да гледаат како парови од било кој жарн споделуваат интимност во јавност...
нека имаат права, никој не им забранил... ама нека размислат дали на тој начин можат да остават дел од себе на овој свет...
 

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
29
New York, New York
twitter.com
Jас се извинувам, кирилица од сега па натака :)

Ахам, од тоа сто jас имам разбрано за геj попyлациjата, не е избор да се биде геj туку едноставно така се идентификуваат од кога знаат за своjата сексуалност. Во тоj смисол не гледам како геj браковите негативно би влиjаеле на помладите.
 

Proton

Староседелец
12 февруари 2012
148
278
1,063
Скопје
Е да, малку смета кога ќе ти се дешава лигавење пред твои очи на јавно место...