Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Најмногу ми е за губење масти и да ги оформам мускуливе, за дефиниција. Не сум којзнае колку пун, 86 килца на 1,86 висина, ама стомачево ме курчи. :D Може да се постигне дефиниција со Тотал Џим-от баце, доколку се вежба на потешко ниво?
Држам некоја диета ја најдов на нет: Доручек - корнфлекс со јогурт, ручек - стек нешто месо, зеленчук, вечера - јајце варено, супа од зеленчук, јогурт и сл. така полесно. И измеѓу оброци ужинка овошје. Леб јадам само едно парче црн леб.
Што мислиш добра е диетава за оваа телесна маса што ја имам?
Инаку вежбам секој ден; еден ден гради и трицепс, па утредента рамо, грб и бицепс. Да не биде секој ден исто оти прочитав имаше напишано негде два дена да се одмарале мускулите после тренинг.


На прав пат си да ти кажам, добра килажа и висинаа останува само да ги намалиш масните наслаги и ќе го снема стомакот. Со тотал џим да , може да оствариш дефиниција, а и исхраната до некаде ти е многу солидна. Исто така добро си прочитал за мускулите потребно им е 48 часа да се регенерираат, ништо брат само вежбај и резултати ќе си дојдат во свое време (y)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Мортидо

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Тука те цитирам, за да не идеме оф топик во другата тема.

А која е твојата цел сакаш да изгледаш атлетски или да имаш повеќе сила?

Мене во теретана ми викаат еј многу си цврст, цврсината се добива кога ги намалуваш масните наслаги (ги имаш малку), ти со боксот имаш повеќе ефект за топење на масни наслаги одколку со теретаната и затоа си станал поцврст т.е. си изгубил масни наслаги:)
Јас сум атлета, вежбам на вратило, склекови, згибови, тепам вреќа и правам спаринг со близнак и уште некој.... не сум напумпан како што бев кога одев во теретана и кога пиев гејнер и еден креатин за кој ти кажав. Еве пример обемот на бицепс ми беше 38, а сега ми е околу 35... арно ама гради , лептир, горни стомачни и грб ми останаа исти и мислам дека ми се перфектни за мојата тежина, и секако мислам дека многу повеќе сум поцврст и посилен сега одколку кога одев во теретана.
Значи тепањето вреќа 1 минута е исто како 5 серии стомачни по 50 на серија, се разбира зависно кои удари ги задаваш тие мускули повеќе се зацврстуваат.;)
За болдот сакам и двете.:zelen
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Еден совет, секогаш пред вежбање да се истегнувате :cool:


funny-gifs-yep-toes-are-still-there.gif



И немојте да вежбате под дејство на аллкохол :D


treadmillfaceohejk.gif
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
27
Куманово
Trajche, кажи ми дали е подобро помалку повторувања на потешко ниво или повеќе повторувања на полесно ниво? Или ист е ефектот, м?

Мислу дека помалко повторувања сс поголему тежину е за масу, а повише повторувања сс полсно ниво е за дефиницију.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Trajche, кажи ми дали е подобро помалку повторувања на потешко ниво или повеќе повторувања на полесно ниво? Или ист е ефектот, м?

Секогаш се оди со максимум тежини 12-8 повторувања без разлика дали е целта маса или дефениција, храната е тоа што го прави дали одиш на маса или дефиниција. Ова што го рече Hkakashi е мит.

Мислу дека помалко повторувања сс поголему тежину е за масу, а повише повторувања сс полсно ниво е за дефиницију.


Читај погоре ^
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi and Мортидо

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
34
Чајџилница
НЕкој да ми каже дали е добра комбинација банана и чоколадно мелко 45 -50 мин пред треиниг ,и уште една иста таква доза после тренинг
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
НЕкој да ми каже дали е добра комбинација банана и чоколадно мелко 45 -50 мин пред треиниг ,и уште една иста таква доза после тренинг


Банана после тренинг може, дека воа неа има прости шеќери, а тоа м е потребно на организмот најпрво од ког аќе го направиме тренингот, но мора да биде во комбинација со протеини, јагле хидрати, масти и секако витамини и минерали, а за пред тренинг потребни ти се исто така протеини и хидрати, е сега се зависи од целта која ти е па што да внесуваш повеќе дали протеин или хидрати.
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
34
Чајџилница
Банана после тренинг може, дека воа неа има прости шеќери, а тоа м е потребно на организмот најпрво од ког аќе го направиме тренингот, но мора да биде во комбинација со протеини, јагле хидрати, масти и секако витамини и минерали, а за пред тренинг потребни ти се исто така протеини и хидрати, е сега се зависи од целта која ти е па што да внесуваш повеќе дали протеин или хидрати.
Па значи чоко млеко имаше видов 7.8 г протеин на 100 г. млеко + банана значи ова е добро после тренинг како што кажа а за пред добро е или да избацам нешто мислам да убацам овес место бананата за пред тренинг + млекото
а целта ми е маса да ставам 2 кила
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Па значи чоко млеко имаше видов 7.8 г протеин на 100 г. млеко + банана значи ова е добро после тренинг како што кажа а за пред добро е или да избацам нешто мислам да убацам овес место бананата за пред тренинг + млекото
а целта ми е маса да ставам 2 кила

Подобро обично млеко од колку чоколадно. За пред тренинг можеш 100 грама овес со 4-5 јајца. Кова веќе целта е маса.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: m.o.p.