Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Секој втор прашува каков суплемент да земе, за да направи „магија„ преку вечер. А секој трет зима на своја рака што ќе му текне за да исто така ја постигне својата цел иако не е сигурен во тоа како и кога ќе биде. Секој четврт па...во потсвеста цело време се мисли е во заблуда што му е потребн, но не е сигурен. Сите три групи се во потрага по некоја цел, дали качување на мускулна маса, или намалување на масните наслаги па друи и двете истовремено. Дали да се земе креатин, протеин, топачи и сл, за мене тоа би биле во почетокот фрлени пари за џабе! Се што ви треба е да инвестирате во добра исхрана, со кои ќе постигнете уште подобро резултати дури и со помалку трошкови од фрлење за суплементи. Едно што ви препорачал како додаток во исхраната користете мултивитамини, поради фактот дека овошјето и зеленчукот нивната нутритивна вредност полека се губи, поради загаденоста на земјата, исто така и ретко што се наоѓа во храната тоа се омега 3 и 6, овие ви се топ додатоци во исхрана се друго е...да не ве обесхрабрувам, за џабе! Добри резултати за добра форма на плажа се постигнуваат само со исхрана, но бара месеци работа, ако сакате да изгледате и да променете нешто, за до наредното лето, започнете СЕГА!
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Yeah baby :zelen


229813_408066019248106_199974538_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Foxboro and Hkakashi

elizabetta

Истакнат Член
8 септември 2012
236
382
63
Јас почнав од пред месец дена, наутро правам вежби по 30мин. а накај 5-6ч трачам по отприлика 40мин. 4-5 пати неделно. Уште благо да престанам да јадам и презадоволна ке сум :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche and parvati

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
тренирам веќе две години редовно.
3 пати во неделата идам на курсеви како оформување на телото,јога и понекогаш кога ќе пропуштам некој курс во теретана ама само со лесни справи.
4 дена во неделата одам да трчам,околу 20 до 30 мин.
Не сум слаба,не сум ни дебела. Задоволна сум со мојата фигура.
Е сега се појави проблем..
Имам проблеми со лајсната,ептен ме боли,мислам дека е од јогата и растегнувањето..болката влече и во делниот дел на стомакот и коленото и ногата доле..се уште не сум била на док.мислев ќе помине само од себе, ама не поминува напротив пред некој ден неможев воопшто нормално да одам..
Има ли некој сличен проблем,и ќе помине ли сама или мора да се оперира????
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
тренирам веќе две години редовно.
3 пати во неделата идам на курсеви како оформување на телото,јога и понекогаш кога ќе пропуштам некој курс во теретана ама само со лесни справи.
4 дена во неделата одам да трчам,околу 20 до 30 мин.
Не сум слаба,не сум ни дебела. Задоволна сум со мојата фигура.
Е сега се појави проблем..
Имам проблеми со лајсната,ептен ме боли,мислам дека е од јогата и растегнувањето..болката влече и во делниот дел на стомакот и коленото и ногата доле..се уште не сум била на док.мислев ќе помине само од себе, ама не поминува напротив пред некој ден неможев воопшто нормално да одам..
Има ли некој сличен проблем,и ќе помине ли сама или мора да се оперира????
Едно просто прашање...што е тоа лајсна?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Не испобрка малку, ама ќе се обидеме да помогнеме, можеби е истегнат мускул или привремено воспаление/болка. Колк време те боли? Пробај мачкај го местото со коњска маст некои 4-5 дена, ако не помине може да е истегнат мускулот, и оди кај некој физиотерапевт.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
можеби тетива????? не сум сигурна...една жила или канал,кој се наоѓа измеѓу бутот т.е почетокот на ногата и долниот дел на стомакот..
можеби е само истегната...со масажа би требело да ти помине.
Мое лично мислење, да избегнуваш операција, односно тоа е последно што треба да го направиш и само ако мораш.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Trajche го зедов гејнерот, само да ти се пофалам;)... само рано е сеуште да го мешам со амино, али за 1 месец обавезно.
И имам еден креатин BETA ALANINE што нема да го пијам...дали го сакаш да ти го пуштам некако, ако ти се пие?:zelen
For free...части куќата:zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche