Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација... | Црнобело Форум

Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

 • Еднаш неделно

  Гласови: 8 6.8%
 • 3-5 пати неделно

  Гласови: 61 52.1%
 • Секој ден во неделата

  Гласови: 28 23.9%
 • Не вежбаам воопшто

  Гласови: 20 17.1%

 • Вкупно гласале
  117

Pink Panther

Староседелец
9 февруари 2015
1,790
802
1,133
Skopje
pa 90% i jas isto na asvalt,poslednive 3 god igram na vestacka treva,a koga ke vidis od aspekt na posledici loso e
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Движат ама не значи дека ти се сосема здрави како на некој кој ич нема играно на бетон. На пример тенис ако играш на тврда подлога ќе ги направиш салата колената, исто важи за сите спортови. Да не било така немаше да се игра фудбал на трева која колку толку не ги уништува колената.
Секако лек против тоа нема, бидејќи постојано сме во движење.

bullshit, whatever.
 

Macci the best

Нов член
31 август 2017
3
0
1
19
Здрaвo нa сите.Имaм 15 гoдини и мoјaтa желбa е дa се oфoрмaм,имaм 75kg,и висoк сум 195cm.Бидејќи сум слaб знaм декa требa дa кoристaм некoј прoтеин.Нo незнaм дaли дa пoчнaм дa кoристaм и кoј прoтеин е нaјдoбaр.Штo се oднесувa дo мoетo вежбaјње,јaс сум пoчетник скoрo пред некoлку денa пoчнaв...Пaa сaкaв дa ме сoветувaте кoјa рутинa е нaјдoбрa читaв декa и @MackioBodyBuilding гo имaл истиo прoблем кaкo јa a @MnogoBitno му oбјaснa.Тaкa шo дa не сaкaм дa бидaм некoј oдврaтен бoдибилдер туку oнaкa дa бидaм вo фoрмa нaјбитнo ми е дa имaм силa исхрaнaтa незнaм истo тaкa кaкo дa пoстaпувaм истaтa рутинa јa имaм сo @MackioBodyBuilding пaa aкo сaкaте вие штo сте пoискусни дa ми кaжете тaкa...зa девoјчинaвa нoви и oнaкa че oдaм вo нoвo училиште .
 

Macci the best

Нов член
31 август 2017
3
0
1
19
Меѓувреме,зaбoрaвив дa ви јa кaжaм мoјaтa рутинa зa вежбaјне пa вие прoценете дaли е дoбрa .Првo пред дa пoчнaм дa тренирaм,трчaм пoтoa се зaгревaм мислaм целo телo и пoтoa прaвaм вежбa некoјa oд oпштиве aмa нaјмнoгу пр:склекoви,стoмaчни,врaтилo...итaкa-нaтaкa.нo пред дa тренирaм секaкo oбрнувaм внимaние нa хрaнaтa се трудaм штo пoвејќе прoтеин и витaмин дa внесaм секaкo кaкo нaјдoбaр прoтеин зaсегa гo кoристaм јaјцетo.Сепaк вие сте пoискусни и знaете пoвејќе oд кoлку мене бидејки јaс сум пoчетник .И дa ви кaжaм декa имaм еден прoблем бaш вчерa вежбaтa зa денo ми беше склек aмa бидејќи oдaмнa немaм прaвенo...немoжев пa зедoв женски склек дa прaвaм секoгaш кo че пoмислaм нa oвa се цепaм oд смеејне aмa знaм декa и нее бaш тoлку смешнo пaa штo мислите дa прoдoлжaм уште некoјa недел сo женски склек .
 

пријателство

Истакнат Член
7 август 2018
156
34
328
за витко и цврсто тело (не надуван балон) во 1 недела 5 тренинга
2 дена трчање или (фудбал/баскет)
2 дена пливање
1 ден теретана, кружен тренинг
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Ballet is my life

пријателство

Истакнат Член
7 август 2018
156
34
328
Дечки како да си ги зацврстам мускулите на нозете, а да не одам во теретана ? Не ми е пријатно да одам во теретана зошто сум гадлива, а мислам и дека сите во мене ќе се гледаат. Сакам да се здебелам 3-4 кг, т.е. да си ги зацврстам мускулите. Ако има некој идеја како да ми пише и да ми каже :zelen(star).
трчање, велосипед и чучњеви(клекни стани)
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
137
1,053
Jas pocnav da vezbam od vtornikot, sakam da mi kazete dali mi se prilagodeni vezbite kako za pocetok. Prvo zagrevanje (10-15 minuti), posle vezbi za noze, pa posle za race i vezbi za biceps i triceps. Na kraj pak kardio. Ova e spored ona sto mi velat instruktorite.
 

Senorita

Полноправен Член
16 декември 2020
31
10
18
110
Јас многу го сакам спортот бидејќи ми дава добри љ форма на телото и башка спортувањето е половина здравје. Еве сега кога останавме дома пак ништо не ме спречи да вежбам и да спортувам. Скокам на јаже, правам кардио вежби, за викендите одам да трчам по паркови... Спортувајте тоа никому не наштетува! :)