Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација... | Црнобело Форум

Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

 • Еднаш неделно

  Гласови: 8 6.8%
 • 3-5 пати неделно

  Гласови: 61 52.1%
 • Секој ден во неделата

  Гласови: 28 23.9%
 • Не вежбаам воопшто

  Гласови: 20 17.1%

 • Вкупно гласале
  117

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Дечки како да си ги зацврстам мускулите на нозете, а да не одам во теретана ? Не ми е пријатно да одам во теретана зошто сум гадлива, а мислам и дека сите во мене ќе се гледаат. Сакам да се здебелам 3-4 кг, т.е. да си ги зацврстам мускулите. Ако има некој идеја како да ми пише и да ми каже :zelen(star).
 

Traviesa

Истакнат Член
8 јуни 2016
25
15
113
Дечки како да си ги зацврстам мускулите на нозете, а да не одам во теретана ?
Ќе вежбаш дома (имаш на youtube безброј вежби), ќе возиш точак, ролерки или ќе трчаш. Плус зголеми го внесот на протеини преку исхраната.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Дечки како да си ги зацврстам мускулите на нозете, а да не одам во теретана ? Не ми е пријатно да одам во теретана зошто сум гадлива, а мислам и дека сите во мене ќе се гледаат. Сакам да се здебелам 3-4 кг, т.е. да си ги зацврстам мускулите. Ако има некој идеја како да ми пише и да ми каже :zelen(star).
Стави тегови од 2кг на нозете,и пешачи со нив,но немој да ги вадиш....само за една работа извади ги,ако ти сметат!:)

Инаку залепи ги на нозете,пешачи,и ако имаш можност трчи со ниви,за два месеци си ко шварценегер!:)
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Стави тегови од 2кг на нозете,и пешачи со нив,но немој да ги вадиш....само за една работа извади ги,ако ти сметат!:)

Инаку залепи ги на нозете,пешачи,и ако имаш можност трчи со ниви,за два месеци си ко шварценегер!:)

So tie tegovi na noze samo moze da gi povredi kolenata bidejki e verojatno pocetnik.

I plus tie tegovi povekje se za "lesen cekor" otkolku vezhbanje na muskulite.


Najdobro e da si zemi racni tegovi i nekako da improvizira doma cucnjevi i rascekor da praj so niv, listovite da gi vezba i sekako trcanje.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
So tie tegovi na noze samo moze da gi povredi kolenata bidejki e verojatno pocetnik.

I plus tie tegovi povekje se za "lesen cekor" otkolku vezhbanje na muskulite.


Najdobro e da si zemi racni tegovi i nekako da improvizira doma cucnjevi i rascekor da praj so niv, listovite da gi vezba i sekako trcanje.

Не сум почетник уживај. Тегови на нозе е полесна варијанта на одење во чевлите за скијање. Ако скијаш знаеш за што зборувам. Не знам колку тежи една ама сигурно 3-4 кг.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Да се корегирам, постарите модели се потешки. Чевлите заедно се до три килограми како што се и теговите :)
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Не сум почетник уживај. Тегови на нозе е полесна варијанта на одење во чевлите за скијање. Ако скијаш знаеш за што зборувам. Не знам колку тежи една ама сигурно 3-4 кг.

Jas koritam tezina za noze, za da imam polesen cekor. Inace stradaat kolenicite od tie tezini, posto ne se koristat za trcanje, tuku za pesacenje.
 

Pink Panther

Староседелец
9 февруари 2015
1,790
802
1,133
Skopje
Па колениците не страдаат од тежина,страдаат претежно од трчање по асвалт во тој случај се трошат лигаментите односно се набиваат..
Таквите тегови прдпоставувам што ги користиш се исто така прооблем за колениците ако се користат не соодветно
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Па колениците не страдаат од тежина,страдаат претежно од трчање по асвалт во тој случај се трошат лигаментите односно се набиваат..
Таквите тегови прдпоставувам што ги користиш се исто така прооблем за колениците ако се користат не соодветно

jas na asvalt porasnav igrajki fudbal, a veruvam i povekjeto generacii, pa ene gi ushte dvizat. :D
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
jas na asvalt porasnav igrajki fudbal, a veruvam i povekjeto generacii, pa ene gi ushte dvizat. :D
Движат ама не значи дека ти се сосема здрави како на некој кој ич нема играно на бетон. На пример тенис ако играш на тврда подлога ќе ги направиш салата колената, исто важи за сите спортови. Да не било така немаше да се игра фудбал на трева која колку толку не ги уништува колената.
Секако лек против тоа нема, бидејќи постојано сме во движење.