1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Телема

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Abraxas, 10 јануари 2013.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Ова ко наредба „Одоговори ги прашањата или гори во пеколот“:gjavol

  Ќе ти ги одговорам, според телемата.

  Дали тие 5-6 батки имаат право да го соборат Петко? -Петко има право да ги убие затоа што му го ускратуваат правото да ја задоволи својата Волја.
  Дали тие 5-6 батки имаат право да си ја задоволат својата волја соборувајки го Петко? - Имаат право. Тогаш секој кој ќе им попречи во нивната намера да ја остварат својата Волја имаат право да го убијат.
  Кога истите тие 5-6 батки би го собориле Петко дали ке си стават ``грев`` на душа поради тоа? - Ако си ја оствариле Волјата треба да мислат на последиците кои ќе ги предизвикаат.
  Дали мотивот ке ги оправда? - Мотивот е нивната Волја, тоа ги оправдува сите средства.
  Дали би го оправдале Петко ако во своја одбрана го изнесе својот мотив? -Исто и на Петко мотивот е неговата Волја.
  Дали би го оправдале Петко ако мотивот за стореното дело е одмазда? - Во овој случај не е, не ја извртувај приказната и овде. Јасно е опишано како и зошто Петко постапил така.
   
  На Electra му/ѝ се допаѓа ова.
 2. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Ах, ти ги испревртуваш работите :)
  И како што можам да забележам во овие одговори нема контрадикторност, а кога би ги дал своите одговори наместо одговорите според телемата не би било така.
  Исто така според овие одговори може да се забележи и дека Петко е исто толку голем ``грешник`` колку и тие батките...
  И нешто многу важно Мотивот односно волјата не ги оправдува средствата. Според телемата секој поединец има потполно право да ја задоволи својата волја, но притоа треба да бие свесен за последиците. Тоа што тука не се употребува терминот ``грев`` туку ``последица`` не значи дека поединецот не треба да одговара за сторените дела, напротив, Телемата налага секој поединец свесно и одговорно да стои позади своите дела и никој освен тој самиот не ја сноси одговорноста поради истите.
  А од друга страна во библијата се спомнува за наследен грев кој се наследува од колено на колено и кој синовите го плакаат наместо своите татковци и така натаму. Во библијата последиците од сторените дела ги трпиме после овој живот, во пеколот или рајот кои се чиста измислица...
   
  На Lena и Abraxas им се допаѓа ова.
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Како бе нема контрадикторност?

  Ај вака. Петко иде по улица и гледа девојка. Негова волја е да има секс со неа. И` приоѓа и и` кажува за својата волја, но нејзината волја е да го одбие Петко. Сеа кажи ми, чија волја треба да се исполни?
   
 4. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Мислам дека погоре ти кажа Абраксас дека тоа не е случај зашто тој на тој начин и ја одзема нејзината слобода и волја ако добро прочитав.
   
  На Abraxas и malo им се допаѓа ова.
 5. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Кој одредува чија волја треба да се исполни? Постои ли нешто над човековиот разум, нешто над човековата волја за да одреди чија волја е побитна и треба да се исполни, а чија треба да биде занемарена?
  Според телемата секој има право да ја задоволи својата волја под услов да не ја загрозува слободата на останатиот. Што има тука нејасно. доколку Петко ја задоволи својата волја а притоа ја загрозува слободата на останатиот, во твојот случај тоа е девојката, тогаш треба да биде свесен за последиците кои ке си ги навлече после стореното дело и тоа е тоа.
  Или за да ти биде појасно... доколку Петко ја силува девојката, според телемата нема да биде казнет од некој си измислен бог, ниту пак ке гори во пеколот, ниту пак неговите поколенија ке плакаат за неговото дело, туку во текот на овој живот ке си ги сноси последиците, а тие последици зависат пред се од општеството во кое живее... бреееј се чувствувам како на првооделенче да му објаснувам.
   
  На ●Untouchable° и Abraxas им се допаѓа ова.
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Ама така и она му пречи у неговата волја и има право да ја убие за да има секс со неа, па макар и мртва. Сеа одам у крајности, ама според тоа што го читам дозволено е. Патем, ако некој мисли на последиците нема ни да направи такви работи, ама ко што знаеме сите не е се` така розево.

  А ако девојката му ја попречи волјата на Петко? Тогаш таа му ја загрозува неговата слобода. Искрено не ми е јасно како може да не ја согледувате нелогичноста во целово ова ама ај, ќе си преќутам.

  Ако девојката го одбие тогаш таа треба да мисли на последиците кои ќе ги направи со тоа. Можеби Петко ќе се самоубие поради тоа, можеби бил каснат од оние пеперутките ко кикиритки во Африка од кои единствен лек е секс. Тоа не се последици? Ако сите почнат да си ја исполнуваат својата волја ќе настане хаос.
   
  На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
 7. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Јас можам да разберам дека оваа философија била ``страшна`` до пред 50 години... ама денес...
  Ако размислиш ке сватиш дека денес се поголем дел од лугето живеат на овој начин и без да се свесни за тоа, предпоставувам дека и твојот живот е поблизок до оваа философија отколку на било која друга или на било која религија.
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Мојот живот не се потпира на било каква религија или готова филозофија. Потценувачки ми е да прифатам живот според некого, но за тоа друг пат во наредна прилика. Темава е Телема и јас велам дека е контрадикција затоа што носи многу хаос.
   
 9. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,094
  Допаѓања:
  791
  Јас навистина незнам кој дел од - "Секој има право да ја извршува својата Вистинска Волја" не ти е јасен?!
  Ако твојот Петко свирепо убие некого, дали тоа незначи дека му го ускратил правото на убиениот да ја извршува неговата Волја?
   
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Гајле му е, ќе го стигнат последиците.
   

Сподели: