1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Телема

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Abraxas, 10 јануари 2013.

 1. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Од старт примерот ти беше фаличен. Уште на почетокот напоменав дека Вистинската Волја не ја попречува орбитата или патеката на останатите Вистински Волји. Тоа значи дека ако некој убие, повреди или ограничи нечива активност без причина, тогаш тој не делува според неговата Вистинска Волја.
   
  На Roxelana му/ѝ се допаѓа ова.
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Кажи ми пример каде нечија Волја не нарушува слобода на другиот?
   
 3. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Напротив, нема хаос тука, ама ти од старт си наумил да не разбереш...
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Ти неможеш да одговараш во име на телемата затоа што како прво немаш основни познавања за неа, што може да се види од досегашнава дискусија. Како второ не си Телемит и како трето во своите постови покажуваш очигледна тенденција да ја деградираш истата од причини познати само на тебе.
   
  На Хептаграм XI и malo им се допаѓа ова.
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  :facepalm2

  Abraxas Кажи ми еден пример каде нечија волја не нарушува туѓа слобода.
   
  На cakar_ulav му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  На кој начин Волјата на сликарот да слика ја нарушува Волјата на другите? На кој начин Волјата на спортистот ја нарушува Волјата на другите? На кој начин Волјата на писателот ја нарушува Волјата на другите?
  Да продолжам?
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Хаос носат оние што буткаат нос во сечија манџа и се тепаат во гради како нешто чини или нечини а врска си немаат од истото.
  Еве извадок од еден текст на Кроули во врска со истово:
  Liber Al I-41: Зборот на Гревот е Ограничување. О мажу! Не одбивај ја твојата жена, ако и е волја! О Љубовнику, ако ти е волја, напушти! Не постои врска што ќе ги соедини разделените освен љубовта: се друго е проклетство.

  Ако девојката несака да биде со Петко, тогаш тој е оној што ја попречува нејзината Волја.
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Ќе кажев дека еве пример спортистот ја нарушува волјата на Петко да го гледа празно местото каде што спортистот спортува, ама вие однапред ќе кажете дека е глуп пример. Затоа, ти сине телемит биди си со својата волја, а јас со својот разум.

  ах да, сеа ја прашувам. Да продолжам? Оти вака можам да најдам за било што контра-волја.
   
  На Podem му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Конечно да се согласиме за нешто.

  Ненамерен пропуст од моја страна. Значи во овој случај се работи за грчкиот алфабет а не за еврејскиот.
  Вредноста 93 се однесува на грчките букви:
  Θ (Theta) 9, ε (Epsilon) 5, λ (Lambda) 30, η (Eta) 8, μ (Mu) 40, α (Alpha) 1 - Θελημα 93
  Α (Alpha) 1, γ (Gamma) 3, α (Alpha) 1, π (Pi) 80, η (Eta) 8 - Αγαπη 93
   
 10. werewolf

  werewolf Староседелец

  Зачленет на:
  5 март 2013
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  9
  Телемата е губење време.

  Прави што ти е волја и нека тоа биде законот.

  Ноторна глупост, која може да ги води само лузерите во животот.
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: