1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Телема

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Abraxas, 10 јануари 2013.

 1. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Телема е филозофска школа и религиска матрица за прв пат објавена на светот со чист јазик во 1904 година со пишување на Книгата на законот (Liber AL vel Legis sub figura CCXX), примена од Aleister Crowley (1875-1947), диктирана од како што сведочат многумина, од Тајни мајстори, кои имаат ваква или онаква замисла за политиката, етиката и свеста кај мнозинството, кои дејствуваат макро, а не само микрокосмички, далеку несфатлива можеби, и навредлива за нас луѓето.
  Законот се сумира во две фрази од книги:
  * “Прави што ти е волја и тоа нека биде цел Закон” (AL I: 40)
  * “Љубовта е закон, љубов под волја” (AL I: 57).

  Според мене, централната цел на телемитите е да ја откријат и вршат својата Вистинска Волја, кое обично е дефинирана како најскриената Природа или вистински тек на животот на поединецот. Техниките кои се користат за да се постигне оваа цел може да се стават под темата магика (не магија, туку МАГИКА), иако овде спаѓаат сите видови на јога (која е спротивна дијаметрално на магиката), филозофија, наука…
  Постојат, исто така, силни политички, етички, естетски, и културните аспекти на Телемата. Иако не постои строго буквална доктрина во врска со овие прашања, Aleister Crowley напиша многу статии и есеи во врска со неговите идеи за правилното однесување на поединецот и за идеално Телемитско општество. Во овие есеи, кои не се напишани како закони, дека мора да е така, туку само одобрување, да се експериментира и да се најде Рамнотежата на самиот поединец. Ако поединецот е здрав, силен, психички и физички подготвен за борба во Универзумот( бидејќи целиот Универзум е непрекината битка на спротиставености) ќе имаме и здраво општество кое нема да ги крие неспособните кукавици кои не сакаат промени заради нивниот „непроменлив“ страв.
  Овие идеи изнесени од Кроули продолжуваат да се развиваат во модерните наши времиња. Денеска , за разлика од тоа време.
  Се е Дозволено, нема Грев! Но има последица!
  Што и беше целта според мене на телемата.
  Но, внимавајте. Законот не ве ослободува од последицата. Погледнете ја Liber Oz во која се дадени правата на Човекот!
  Сепак, телемата ги удри темелите за основните теми вклучувајќи ги личната слобода, признавање дека мажите и жените имаат вродено божествена рамноправна природа, и дека Љубовта е основата на Големото Дело од која нема зошто да се срамиме!
  Љубов е законот, љубов под Волја!
   
  На Хептаграм XI, 84 sk_Y ^_-, Lena и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  А што значи бројка 93 ?
   
 3. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  93 е гематриска вредност на зборовите "Љубов" и "Волја". Во еврејскиот алфабет, секоја буква има бројна вредност, па така и зборовите кој ги формираат буквите имаат бројна вредност.
  Од тука 93 93/93 буквално значи - "Љубовта е закон, Љубов под Волја".
   
  На Bozle, Lena и parvati им се допаѓа ова.
 4. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Како делуваат следбениците на Телема во општеството?
  Имаат нешто како мисија што треба да ја исполнат или можеби начин на живот поразличен од да речеме христијаните?
   
 5. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Мисијата на Телемитот е да ја ја открие својата Вистинска - чиста Волја и да ја исполни - да живее според неа. Затоа и е кажано во Liber Al vel Legis - "Прави што ти е Волја, и тоа нека биде целиот Закон". Најпогрешно сватената реченица во историјата. Реченица која злонамерните луѓе се обидуваат да ја прикажат како "прави што сакаш". Овие две пораки неможат да бидат подијаметрално спротивни, бидејќи желбите, страстите и тековните потреби на индивидуата немаат ништо заедничко со неговата Вистинската Волја.
  Liber Al I: 44 - " За чистата волја, неослабена од причина, ослободена од страста за резултатот, секој пат е совршен."

  Што се однесува до односите со општеството и останатите, правата и обврските на секој човек се опишани во Liber OZ:

  1. Човекот има право да живее по својот сопствен закон-
  да живее на начин како му е по волја:
  да работи по својата волја;
  да се забавува по својата волја;
  да се одмара како му е волја;
  да умре кога и како му е волја.

  2.Човекот има право да јаде што му е волја;
  да пие што му е волја;
  да престојува каде му е волја;
  да се движи по површината на земјата по својата волја.

  3. Човекот има право да мисли по своја волја;
  да зборува што му е волја;
  да пишува што му е волја;
  да црта, слика, резбари, гравира, кова, гради по своја волја;
  да се облекува како му е волја

  4.Човекот има право да љуби како сака –
  задоволете се во љубовта како сакате, кога и со кого ви е по волја. Al I.51

  5.Човекот има право да ги убие оние кои му ги ограничуваат овие права.
   
  На 84 sk_Y ^_- и Arhangel Uril им се допаѓа ова.
 6. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Од кого има право?
  Да речеме дека ги следам овие закони и некој ми ги нарушува,на какво убиство се мисли?
   
 7. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  На истото она на кое мислеле комитите, партизаните, револуционерите и многу други, кој тоа право го оствариле убивајќи ги оние што застанале на нивниот пат.
  За нас нашата вистинска Волја е дел од Божјата а со тоа и еднаква на неа. Поради тоа, вистинската Волја на ниеден човек, не е во конфликт и не ја спречува Волјата на останатите. Доколку тоа не е случај, тогаш не се работи за Вистинска Волја.
   
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Сатанисти, убиваат...го слават Антон ЛаВеј и Алистер Кроули :biggrin

  Шала настрана, ама ова телемитството ми е многу тапа работа. Ај кажете ми што е разлика од ова до христијанството или исламот? Овде ги викаат гревови (демек ако направиш грев ќе те стигне кога тогаш), телемитите ги викаат последици, источњаците го викаат карма. Иста каша попара само повеќе каша помалку леб и обратно.
   
  На Bozle, Arhangel Uril, violetmoon и уште 1 член му се допаѓа ова.
 9. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Едно време бев заинтересиран и доста научив за кабалата, после извесен париод едноставно прекинав...вероватно немам никаква верба во истото.
   
 10. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Разликата е што христијанството гревовите и искушенијата ги смета за нешто непотребно и зло, додека за нас тие се подеднакво потребни за духовниот раст. Токму затоа тешкотиите за Телемитот се предизвик, а не грев.
  Така да воопшто не е "иста каша попара". ;)

  Па верба не се ни бара воопшто во овој случај. "Методот на науката, целта на Религијата" е мотото на Телемата.
   
  На Arhangel Uril му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: